Facebook Google+ Twitter

Nowy konkurs - stare dzieje

Zapraszamy do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Pamiętajmy o obozach". Wystarczy wysłać artystyczne, porażające, wstrząsające albo refleksyjne zdjęcie, na którym widnieją tragiczne ślady II wojny światowej.

Kiedy spotkałam przypadkiem emerytowanego nauczyciela matematyki pana Romana Gołdę i opowiedział mi tę historię postanowiłam napisać, by zaapelować do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz do ich rodziców i nauczycieli, by wzięli udział w konkursie „Pamiętajmy o obozach”.

Roman Gołda opowiedział mi o konkursie jaki organizuje z kilkoma zapaleńcami, miłośnikami historii, a o którym zdaje się mało osób wiedzieć. Stąd też apel o przeszukanie domowych albumów czy komputerowych folderów ze zdjęciami, na pewno każdy znajdzie w nich zdjęcie ze szkolnej wycieczki do obozu zagłady czy ze spaceru po okolicy, gdzie w kadrze uchwycił miejsce, które nosi pamięć wydarzeń z II wojny światowej.

Konkurs organizują dyrektor Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Sosnowcu, sosnowiecki oddział Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem z prezesem Gołdą na czele, a także Biblioteka Pedagogiczną w Sosnowcu i dyrekcja Miejskiego Domu Kultury „Kazimierz” w Sosnowcu.

Idea konkursu jest szczytna, bo chodzi o ocalenie od zapomnienia miejsc mordów, zbrodni na ludzkości. Kolejne miejsca wymienione w podtytule konkursu - Auschwitz-Birkenau, Belzec, Gross-Rosen, Kulmhof, Majdanek, Plaszow, Sobibor, Stutthof, Treblinka - to tylko najważniejsze i największe obozy zagłady, ale miejsc kaźni jest znacznie więcej. Obozy przejściowe, tymczasowe, obozy pracy i inne miejsca zagłady Polaków, Żydów, Romów i innych nacji są – choć niezgrabne to słowo – inspiracją dla pisarzy, poetów, malarzy, rzeźbiarzy, grafików, a także fotografów. I to do tych ostatnich adresowany jest ten konkurs.

Fotograf amator - uczeń, rodzic czy nauczyciel - każdy wrażliwy człowiek może przesłać pracę w formacie jpg. na adres mail prezes@tono.edu.pl lub sekretariat@tono.edu.pl lub na adres Gimnazjum nr 9 pracę do 30 listopada.
Pełna wersja regulaminu do wglądu na null i tu uwaga wystarczy wysłać pracę na adres mail – prezes TOnO ma nadzieję, ze dzięki temu więcej osób będzie mogło wziąć udział w I Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Pamiętajmy o obozach”. Niech parafraza słów piosenki Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach” stanie się punktem wyjścia, inspiracją, wzorcem czy mottem do zdjęć z miejsc zagłady.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.