Facebook Google+ Twitter

Nowy kryzys na Bałtyku? Manewry morskie z udziałem okrętów z 15 krajów

Dwa i pół tysiąca marynarzy, 40 okrętów z 15 państw wypływa dziś na wody Bałtyku, by zwalczyć nowy kryzys w naszym rejonie. Wspomagać ich będzie lotnictwo morskie i jednostki brzegowe. W akcji biorą udział nasi marynarze i dwa okręty.

 / Fot. P. Wojtas (MW RP)Polski niszczyciel min ORP „Czajka” z 13 Dywizjonu Trałowców oraz okręt dowodzenia Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) - ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” od dzisiaj biorą udział w wielkich manewrach morskich z udziałem okrętów z 15 państw. Żołnierze przećwiczą prowadzenie wielonarodowej operacji pokojowej na morzu w obliczu lokalnego kryzysu.

„Northern Coasts 2013” – taki kryptonim nosi zaczynająca się dzisiaj faza międzynarodowych ćwiczeń – rozegra się na południowo-centralnej część Bałtyku, w rejonie Szwecji i duńskiej wyspy Bornholm. Scenariusz ćwiczeń zakłada lokalny kryzys pomiędzy dwoma sąsiadującymi państwami morskimi. Scenarzyści założyli, że paramilitarne organizacje separatystyczne z tych państw dokonują zamachów i innych aktów przemocy zagrażających mieszkańcom terenów  / Fot. P. Wojtas (MW RP)przygranicznych, co skutecznie destabilizuje cały region pod względem ekonomicznym. Wysłane w ten rejon siły ONZ mają utrzymać bezpieczeństwo na morzu, w tym główne morskie szlaki komunikacyjne, którymi dostarczana będzie pomoc humanitarna.

Rozpoczynające się właśnie ćwiczenia „Northern Coasts 2013” są jednymi z największych zaplanowanych na ten rok, w którym bierze udział Marynarka Wojenna RP. Manewry potrwają do 19 września.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.