Facebook Google+ Twitter

Nowy lek na raka piersi w fazie badań. Skuteczniejsza chemioterapia, mniej skutków ubocznych

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-06-13 16:37

Nowe lekarstwo określane skrótem TDM-1 zwiększa długość oraz jakość życia kobiet dotkniętych agresywnym rakiem piersi. Na przykład, koniec z wypadaniem włosów. Aczkolwiek, mimo że lek ten jest wyjątkowo obiecujący, to nie oznacza jeszcze możliwości całkowitego wyleczenia raka.

Prawdopodobnie jest to jednak jedna z największych rewelacji konferencji naukowej, która jest co roku organizowana przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (ASCO, American Society of Clinical Oncology) w Chicago.

W tym roku, konferencja ta odbyła się w dniach od 1 do 5 maja.

Terapia TDM-1 polega na połączeniu przeciwciała monoklonalnego z czynnikiem chemioterapeutycznym. Taki duet pozwolił na spowolnienie rozwoju niektórych zaawansowanych nowotworów piersi. Co więcej, odnotowano również niską toksyczność.

Emilia – wstępne rezultaty

Emilia to badanie kliniczne w fazie III, które odnosi się do 980 kobiet chorujących na agresywny nowotwór piersi, określany jako HER2-pozytywny. Dodatkowo, rak ten wiąże się z powstawaniem metastaz. Ten typ nowotworu prezentuje około 20% wszystkich przypadków raka piersi.

Do tej pory, pacjentki z rakiem HER2-pozytywnym były leczone herceptyną (trastuzumab), która jest przeciwciałem monoklonalnym. Pojawienie się herceptyny w 2000 roku zmieniło podejście terapeutyczne do tego typu nowotworów.

W czasie konferencji ASCO, naukowcy zaprezentowali próbę kliniczną, w której współpracowała ponad setka oddziałów szpitalnych. Jak oceniają specjaliści, owa próba kliniczna jest prawdziwą rewolucją.

Pod nazwą TDM-1 kryje się prawdziwe działo przeciwnowotworowe. Składa się ono właśnie z wyżej wspomnianej herceptyny oraz z emtanzyny. Emtanzyna to toksyczna substancja, dlatego też onkolodzy nie chcą jej podawać swoim pacjentom.

Naukowcy stworzyli z tych dwóch substancji kompleks, który jest nazywany ADC (ang. antibody-drug conjugate).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.