Facebook Google+ Twitter

Nowy metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski objął urząd

Od 8 września metropolia łódzka ma nowego pasterza – arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Uroczystym ingresem arcybiskup objął rządy w diecezji.

Nowy metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski / Fot. Piotr DrzewieckiPonad 50 biskupów, blisko 500 kapłanów, tyleż samo zaproszonych gości z Łodzi i Poznania oraz wierni świeccy towarzyszyli nowemu metropolicie podczas jego pierwszej mszy w archikatedrze łódzkiej. Ingres, czyli uroczyste wprowadzenie nowego biskupa na urząd, rozpoczęła procesja spod Pałacu Biskupów. Po drodze młodzież powitała arcybiskupa Marka Jędraszewskiego kolorowym napisem: „Młodzież wita swojego biskupa”, który wywołał uśmiech i niemałe zaskoczenie na twarzy nowego metropolity, a także uznanie wśród biskupów i zaproszonych gości.

Młodzież przygotowała niespodziankę dla nowego Pasterza i powitała go kolorowymi napisami / Fot. Piotr DrzewieckiPrzed wejściem do bazyliki katedralnej abp Jędraszewski ucałował krzyż, po czym procesyjnie przeszedł przez całą katedrę. Na rozpoczęcie ceremonii były metropolita łódzki, a obecnie arcybiskup senior Władysław Ziółek powiedział, że "budowanie łódzkiego Kościoła trwa nadal" i "niepodobna budować go inaczej, jak właśnie na Jezusie Chrystusie i Jego Ewangelii". Wyraził także nadzieję, że, że wszyscy członkowie wspólnoty Kościoła w Łodzi "pójdą za swoim Pasterzem, odkrywając w nim sługę Ewangelii dla nadziei świata i dla całej rodziny diecezjalnej".

Nawiązał także do postaci Jana Pawła II, który 25 lat temu odwiedził Łódź "Jak Jan Paweł II przeprowadził Kościół powszechny przez próg tysiącleci, podobnie i arcybiskupowi Markowi – z Bożą pomocą – będzie dane wprowadzić Kościół łódzki w nowe stulecie jego istnienia" - mówił abp Ziółek. "Księże Arcybiskupie Metropolito Łódzki! Prowadź, pełen Bożej mocy, powierzony Ci lud do Chrystusa, Który jest kluczem – jak mówił Jan Paweł II – do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Będziemy Cię w tym wspierać naszą modlitwą i wszelką pomocą, na jaką będzie nas stać" – zakończył arcybiskup senior.

Ingres rozpoczęła uroczysta procesja do katedry, której towarzyszyły promienie słońca, mimo wcześniejszej niepogody. / Fot. Piotr DrzewieckiNastępnie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczytał bullę nominacyjną papieża Benedykta XVI, powołującą abp Marka Jędraszewskiego na nowy urząd, zaś abp senior Władysław Ziółek przekazał nuncjuszowi pastorał – symbol władzy biskupiej - który za chwilę powędrował po raz pierwszy w dłonie nowego metropolity. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore przekazał abp Markowi Jędraszewskiemu pastorał - symbol władzy biskupiej / Fot. Piotr Drzewiecki

Zakończeniem kanonicznego objęcia urzędu było tzw. homagium, czyli pozdrowienie nowego arcybiskupa przez przedstawicieli duchowieństwa oraz wiernych świeckich.

Nowy arcybiskup wygłosił pierwsze kazanie do swoich nowych archidiecezjan. Skupił się w nim na pogłębieniu wiary oraz większym zaangażowaniu w dzieło Kościoła świeckich. Podkreślił także ogromną rolę Maryi oraz św. Józefa w poznawaniu Chrystusa. Dzięki troskliwej opiece św. Józefa i roli Maryi w losach Kościoła, poznawanie Chrystusa osiągnęło swój szczyt. "W naszym życiu mamy wspólnie podjąć to dzieło, które przed wiekami stało się udziałem Maryi i Józefa. Scire Christum - poznawać Chrystusa. Poznawać, aby następnie głosić go światu. Jakież te słowa są aktualne dzisiaj, w przededniu rozpoczynającego się Synodu Biskupów, poświęconego nowej ewangelizacji oraz Roku Wiary" - mówił abp Jędraszewski.

Pierwsze zdjęcie nowego metropolity z młodym Kościołem łódzkim / Fot. Piotr DrzewieckiArcybiskup wyjaśnił, że poznawanie Chrystusa jest "jednocześnie warunkiem i kluczem do zrozumienia wielkości człowieka i niezwykłości jego powołania". "Człowiek nie może bowiem zrozumieć siebie bez Chrystusa. Każda inna droga prowadzi nieuchronnie do zagubienia siebie, do przebywania w świecie iluzji i kłamstw, do zatracenia horyzontów autentycznego dobra" - mówił abp Jędraszewski. Na zakończenie homilii metropolita łódzki zapewnił: "Będziemy szukać Chrystusa wszędzie tam, gdzie rzetelnie poszukuje się prawdy i otwiera się na Jego piękno".

Dary ołtarza przynieśli m.in rektorzy łódzkich uczelnii wyższych / Fot. Piotr DrzewieckiNa zakończenie uroczystości głos zabrał m.in. kardynał Zenon Grocholewski, od ponad 40 lat bliski przyjaciel abpa Jędraszewskiego, który w bardzo ciepłych słowach opisał nowego łódzkiego metropolitę i życzył mu wytrwałości w pracy w Łodzi. W podobnym tonie wypowiedział się abp Stanisław Gądecki metropolita poznański, dotychczasowy zwierzchnik abp Jędraszewskiego oraz bp Adam Lepa, sufragan łódzki. Dziękując za obecność tak wielkiej rzeszy duchowieństwa i wiernych świeckich podczas uroczystości, arcybiskup Marek Jędraszewski wyraził nadzieję na wiele spotkań i owocną współpracę podczas lat jego posługi w Kościele łódzkim.

Po zakończeniu ingresu młodzież poprosiła metropolitę o wpięcie się do łańcucha jedności Kościoła. / Fot. Piotr DrzewieckiIngres zakończyła procesja do Pałacu Biskupiego, podczas którego nowy metropolita błogosławił i pozdrawiał wiernych. Młodzież przygotowała dla metropolity papierowe ogniwo łańcucha symbolizującego jedność i wspólnotę Kościoła. Abp Jędraszewski chętnie podpiął się do łańcucha, który na Wielkanoc stworzyli studenci łódzkich uczelni, zaś na zakończenie pozował do wspólnego zdjęcia z młodzieżą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.