Facebook Google+ Twitter

Nowy mural w Warszawie. Graffiti solidarnych z uzależnionymi

Postaci Marka Balickiego, Wiktora Osiatyńskiego i Tomka Lipińskiego pojawiły się na muralu poświęconym solidarności z osobami uzależnionymi. A stylistyka komiksu, w której jest utrzymany, przełamuje stereotyp mówienia o narkotykach.

graffiti - Leczyć, zamiast karać, prof Osiatyński / Fot. marta gaszyńskaWspółtwórcami graffiti są osoby uzależnione - to one właśnie uczestniczyły w 3-dniowych warsztatach, podczas których uczyły się rysować i wycinać szablony potrzebne do realizacji projektu. Efektem jest kolejny mural graffiti w Warszawie w ramach Festiwalu Street Art Doping, a jego przewodnim hasłem: "Leczyć zamiast karać".

Jak mówi Marta Gaszyńska ze Stowarzyszenia JUMP 93, które realizowało projekt: - Tematyka graffiti bezpośrednio nawiązuje do art. 62.1 Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii, który nakazuje karać każdego za posiadanie każdej ilości narkotyku nawet na karę do 3 lat więzienia. Jako uzależniona, znam problem i myślę, że należy wykorzystać każdą okazję, by mówić o tym, że ten zapis należy zmienić, stąd mój udział w projekcie.

W ramach solidarności uzależnionymi, na graffiti występują także dr Karina Chmielewska z IPIN, Kasia Malinowska - Sempruch z Global Drug Policy program OSI, poseł Marek Balicki, muzyk Tomasz Lipiński i prof. Wiktor Osiatyński.

Mural liczy ponad 20 metrów szerokości i znajduje się na skrzyżowaniu ulic Górczewskiej i Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Jego uroczyste otwarcie nastąpi 24 czerwca, tuż przed Międzynarodowym Dniem Solidarności z Osobami Uzależnionymi, ustanowionym przez Organizację Narodów Zjednoczonych ponad 20 lat temu.

Jak mówi Agnieszka Sieniawska, prawniczka z Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych, zarazem jedna z inicjatorek akcji: - Problematyka prawa narkotykowego w Polsce, to sprawa o której wciąż zbyt mało się mówi. Prawo to najczęściej bowiem uderza w osoby młode, eksperymentujące z narkotykami oraz osoby uzależnione. W efekcie, w ciągu ostatnich 10 lat odnotowano wzrost karalności przede wszystkim wśród osób posiadających narkotyki na własny użytek.

Stowarzyszenie JUMP 93 działa w obszarze pomocy osobom uzależnionym od narkotyków, na rzecz obrony praw osób uzależnionych, promuje zrównoważone, zintegrowane podejście w terapii, ideę łączenia metod medycznych i psychoterapeutycznych, podejścia redukcji szkód oraz strategii abstynencyjnych. Jest organizacją zrzeszającą dwie kategorie członków: liczniejsza - osoby leczące się substytucyjnie oraz specjalistów - osoby związane z pomocą uzależnionym.

Sama koncepcja oraz kształt muralu powstawały pod okiem Dariusza Paczkowskiego z grupy 3fala.art.pl, który jest też autorem całości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

aidcgy
  • aidcgy
  • 14.07.2011 11:32

5xwKIM <a href="http://lynvozpnklqo.com/">lynvozpnklqo</a>, [url=http://deaztxjuimbp.com/]deaztxjuimbp[/url], [link=http://saatpfrgojvt.com/]saatpfrgojvt[/link], http://kiqozadhbucp.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
WaWa
  • WaWa
  • 27.08.2010 17:37

A mnie cieszy, gdy graffiti uzywa sie w slusznym celu- do pokazania jakiejs idei, pogladow, pomyslu... Mam nadzieje, ze grafficiarze przylacza sie do Projektu Pokolenie (www.jestwielepowodow.pl) i podziela sie swoja tworczoscia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszy mnie że są osoby które chcą rzetelnie rozmawiać o zabronionych środkach psychoaktywnych(zwanych narkotykami) i wpływie prawa na jednostki ludzkie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.