Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19131 miejsce

Nowy najdroższy obraz świata. Dzieło Bacona przebiło "Krzyk" Muncha

Sprzedany za 120 mln dolarów "Krzyk" Edwarda Muncha nie jest już najdroższym obrazem świata. Przebiło go dzieło Irlandczyka Francisa Bacona, które kupiono we wtorek za 142 mln dolarów!

Tryptyk "Trzy studia do portretu Luciana Freuda" Francisa Bacona / Fot. EPA/CHRISTIE'STryptyk "Trzy studia do portretu Luciana Freuda" Francisa Bacona sprzedano na aukcji w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku za 142 mln dolarów. To o 22 mln więcej, niż słynne dzieło Muncha "Krzyk". Jak informuje Gazeta.pl, tryptyk "Trzy studia do portretu Luciana Freuda" powstał w 1969 roku i nigdy wcześniej nie był wystawiany na aukcji. Cenę wywoławczą obrazu szacowano na 85 mln dolarów. Dom aukcyjny nie ujawnił nazwiska nabywcy.

Jak dotąd najdrożej kupiono "Krzyk" Edwarda Muncha. W 2012 roku za prawie 120 mln dolarów sprzedał go norweski biznesmen Petter Olsen - syn sąsiada i przyjaciela Muncha.

Francis Bacon urodził się w 1909 roku w Dublinie. Był malarzem-samoukiem i zdecydowanym przeciwnikiem abstrakcjonizmu. Tematem jego obrazów jest człowiek samotny, wyobcowany, znajdujący się w sytuacji zagrożenia. Dzieła cechuje deformacja postaci, nieokreślona przestrzeń i żywe, intensywne barwy. Bacon zmarł w 1992 roku w Madrycie (źródło: Wikipedia.org). Jak dotąd najdroższym sprzedanym obrazem artysty był "Tryptyk", który w 2008 roku kupiono za 86 mln dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie twierdzę, że potrafiłbym namalować lepiej, ale płacić ponad 100 milionów za coś takiego... gruba przesada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.