Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy numer "Federalistki" poświęcony zagadnieniom reprezentacji

Redakcja
OFOP
Ukazał się numer 9 (1/2012) „Federalistki”, specjalny, poświęcony głównie zagadnieniom skutecznej reprezentacji 3. sektora.

Wydawnictwo nosi tytuł „3-ci sektor nie z tej ziemi. Poradnik reprezentanta” i stanowi pokłosie zakończonej niedawno Szkoły Reprezentacji NGO, prowadzonej przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych.

Zajęcia w „akademii reprezentacji” trwały od jesieni 2011 r. do maja 2012 r. W 4. stacjonarnych sesjach szkoleniowych uczestniczyło 40 liderów z 39 organizacji pozarządowych z 15 województw. Zajęcia trwały około 60 godzin,
obejmowały wykłady, warsztaty i spotkania z działaczami obywatelskimi. Praca koncentrowała się w 3 grupach zajmujących się kwestiami kultury, ekonomii społecznej i Europejskimi Funduszami Społecznymi.

- Przedstawiciele organizacji pozarządowych często spotykają się z reakcjami zdziwienia i niezrozumienia. Robią cos, czego nikt od nich nie wymaga, i nie robią tego, choć oczywiście często podejrzewa się, że mają w tym jakiś swój prywatny interes, dla własnej korzyści. Więcej, poświęcają swój czas, swoje pieniądze na coś, co uważają za słuszne – czytamy we wstępie ”Od redakcji”.
Szkoła Reprezentacji NGO w założeniu wspierała społecznikowskie pasje owych „hobbystów” działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i demokracji uczestniczącej.

W nowej „Federalistce” zawarta jest esencja dorobku Szkoły. Przede wszystkim: Poradnik dla reprezentanta sektora. Drugi dział zatytułowany; Jak działać skutecznie?, wymienia dobre i nienajlepsze praktyki, radzi jak skutecznie reprezentować sektor pozarządowy, jak budować sprawną reprezentację oraz przynosi autorskie refleksje niektórych uczestników Szkoły.

Osobny rozdział poświecony jest w całości Szkole Reprezentacji NGO: idei, programowi, Radzie Programowej, tematyce sesji i ich dorobkowi. Zawiera także indywidualne biogramy absolwentów wraz z fotografiami.

Partia końcowa, to raporty i analizy oraz zaproszenie do dyskusji nad tworzeniem dokumentów. m.in. dotyczącymi systemu realizacji zasady partnerstwa (rekomendacje co do zasad oraz form instytucjonalnych).

Numer zredagowali: Weronika Czyżewska, Piotr Frączak i Dorota Matejczyk. Wielce pożyteczne opracowanie jest upowszechniane na zasadzie wolnej licencji: Creative Commons. Uznanie autorstwa – na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Polecamy je do uważnej i niejednokrotnej lektury wszystkim członkom i wolontariuszom organizacji pozarządowych. Nie tylko, zresztą, im!

Znajdź nas na Google+

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto