Facebook Google+ Twitter

Nowy obraz Gierymskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-08-31 08:06

Muzeum Narodowe w Krakowie powiększyło zbiory Działu Nowoczesnego Polskiego Malarstwa i Rzeźby o jeszcze jedno dzieło Aleksandra Gierymskiego - obraz "Villa Borghese".

Cenny nabytek w istotny sposób uzupełnił istniejącą kolekcję prac artysty. Widoki willi Borghese są ważną pozycją cyklu pejzaży włoskich, malowanych przez Aleksandra Gierymskiego w ostatnim okresie życia.

Zakupiony obraz, to jedna z trzech znanych wersji malarskich willi Borghese, które prezentowane były na pośmiertnej wystawie artysty w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w roku 1902. Kompozycja przedstawia fragment parku z wyobrażoną w głębi, pośród wysokich pinii, rezydencją. W rozświetlonym słońcem krajobrazie dominują dwie tonacje kolorystyczne - jaskrawa zieleń trawy i blady róż nieba, promienie słońca rzucają na drzewa fioletowe refleksy barwne. Pejzaż malowany jest w technice zbliżonej do impresjonistycznej. Zakup sfinansowany został w całości ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "Dziedzictwo Kulturowe"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.