Facebook Google+ Twitter

Nowy papież obiektem plotek, pomówień, sensacji i żartów!

Od wyboru nowego papieża minęła dopiero niewiele ponad doba, a my za sprawą nieprzebierających w środkach mediów wiemy już o nim wszystko, jednak coraz trudniej odróżnić nam prawdę od fałszu, a autentyczne zdjęcia od przeróbek z photoshopa.

Oszukane zdjęcia, źródło: http://blog.wirtualnemedia.pl/jerzy-szygiel/post/franciszek-i-oszukane-zdjecie / Fot. Zdjęcie ze strony http://blog.wirtualnemedia.pl/jerzy-szygiel/post/franciszek-i-oszukane-zdjecieOd wyboru nowego papieża, Franciszka, minęła dopiero niewiele ponad doba, a my za sprawą nieprzebierających w środkach mediów wiemy już o nim niemal wszystko. Najgorsze jednak jest to, że coraz trudniej jest nam odróżnić prawdę od fałszu, fakty od pomówień czy autentyczne zdjęcia od przeróbek z photoshopa.

To przykre, ale jak widać w dzisiejszych czasach dla wielu nie liczy się człowiek, lecz "news". Bohaterem sensacyjnej wiadomości może dziś być każdy: statystyczny "Kowalski", znany polityk, żądny sławy celebryta, bezbronne dziecko... może być nim i papież.

Od chwili, gdy Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio został w środę wybrany na papieża i przyjął imię Franciszek, jego nazwisko nie znika z nagłówków. Wszyscy węszą, szukają, wertują biografie, doszukując się sensacji, które przyciągną miliony.

Niektóre z wiadomości, te z nurtu niewinnych, za wszelką cenę próbują upodobnić życie Franciszka do słynącego ze skromności i prostoty żywota św. Franciszka z Asyżu.

Dzięki nim wiemy już, że dotychczas kardynał Jorge Mario Bergoglio mieszkał w niewielkim mieszkaniu, sam sobie gotował, a gdy w 2001 roku przyjmował w Rzymie kapelusz kardynalski z rąk Jana Pawła II prosił rodaków, by nie jechali za nim, a pieniądze te przeznaczyli na biednych.

Ostatnie napływające z Watykanu wiadomości dowodzą, że mimo upływu kilku lat i tytułu głowy Kościoła nic się nie zmieniło. Franciszek jak dotąd nie włożył papieskich czerwonych butów, nie zasiadł na przygotowanym dla niego tronie, a zamiast nowego papieskiego krzyża pastoralnego zdecydował się nadal dzierżyć w dłoni ten z czasów, gdy był arcybiskupem Buenos Aires. Jakby tego było mało, zrezygnował też z limuzyny, dostojnych papieskich szat i zapłacił rachunek za hotel, w którym mieszkał przed konklawe.

Niektóre z newsów idą jednak już o krok dalej i dowodzą, że niektórzy za wszelką cenę pragną zdyskwalifikować nowego papieża. Jedni czynią to poprzez ewidentne "pchanie się z butami" w życie prywatne kardynała, inni za pomocą mało wybrednych memów - poczytne portale wprost prześcigają się w prezentacji ich pokaźnych galerii, jeszcze inni dopuszczają się zwykłych oszustw.

Od chwili wyboru nie milkną oskarżenia nie tylko o to, że kardynał Jorge Mario Bergoglio wspierał wojskową juntę w latach 70-tych, ale nawet denuncjował lewicujących księży. Choć papież zaprzecza, a w jego obronie stanął nawet laureat pokojowej Nagrody Nobla w 1980 r., Adolfo Perez Esquivel, to na licznych portalach społecznościowych pojawiło się zdjęcie przedstawiające przyszłego papieża Franciszka rzekomo udzielającego komunii w latach 70-ych generałowi Videli.

Fotografia ta ma być ponoć dowodem na to, iż Jorge Bergoglio współpracował z krwawą juntą - w tym celu, dla wzmocnienia drastycznego przekazu, zdjęcie zostało odpowiednio zmodyfikowane i symbolicznie ochlapane „krwią”.

W rzeczywistości fotografia ta pochodzi z archiwów AFP. Uwieczniono na niej moment, gdy Videl w grudniu 1990 roku, w Buenos Aires po opuszczeniu więzienia, przyjmuje komunię świętą z rąk miejscowego proboszcza, a nie Bergoglio, który mieszkał wtedy w Kordobie i pracował wśród biedoty, a także w więzieniu, gdzie spowiadał.

Zdjęcie ze strony: http://blog.wirtualnemedia.pl/jerzy-szygiel/post/franciszek-i-oszukane-zdjecie / Fot. Zdjęcie ze strony http://blog.wirtualnemedia.pl/jerzy-szygiel/post/franciszek-i-oszukane-zdjecieOszukane zdjęcie - http://blog.wirtualnemedia.pl/jerzy-szygiel/post/franciszek-i-oszukane-zdjecie / Fot. Zdjęcie ze strony http://blog.wirtualnemedia.pl/jerzy-szygiel/post/franciszek-i-oszukane-zdjecie

Fałszywe zdjęcia, fałszywe cytaty. Nikt niczego nie sprawdza. Liczy się tylko poczytny "news"!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.