Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5084 miejsce

Nowy Plan Bezpieczeństwa Energetycznego Unii Europejskiej

Jak informuje The Times, w dniu 13.11.2008 r. Komisja Europejska ogłosiła plan, który ma zmniejszyć uzależnienie europejskiej energetyki od Rosji. Wznowienie rozmów o partnerstwie UE z Rosją pozbawione musi być presji energetycznej.

Jose Manuel Baroso / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Jos%C3%A9_Manuel_Barroso_MEDEF_2.jpgProjekt zakłada docelowo powstanie ogólnoeuropejskiej sieci energetycznej. W pierwszym etapie zrealizowane zostanie połączenie wszystkich elektrowni wiatrowych w rejonie Morza Północnego, obejmujących Holandię, Niemcy, Norwegię i Wielką Brytanię w jedną sieć, co umożliwiać będzie wzajemną wymianę energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych i uniezależnienie się tych państw od warunków atmosferycznych (siły wiatru). Idea ta stosowana jest i sprawdza się dobrze od lat między Danią i Norwegią. Jeśli w Danii słabo wieje, to jej sieć energetyczna zasilana zostaje prądem z norweskich elektrowni wodnych. Pożyczony prąd zwracany jest Norwegii z chwilą zwiększenia możliwości produkcyjnych energetycznego systemu duńskiego (wzrost siły wiatru).

Podobnie, powstanie połączenie oddzielnych obecnie systemów przesyłowych energii elektrycznej w rejonie Bałtyku z europejskimi krajami regionu śródziemnomorskiego. Zasady równoważenia bilansu energetycznego i rozliczeń między tymi państwami pozostaną takie, jak opisane wyżej. Połączenie wszystkich europejskich systemów przesyłowych energii elektrycznej zakończy tworzenie ogólnoeuropejskiej sieci energetycznej, zapewniającej bezpieczeństwo w tym zakresie wszystkim państwom członkowskim UE.

Komisja Europejska stwierdza, że: Europa musi podjąć pierwsze kroki w kierunku zatrzymania cyklu wzrostu zużycia energii, importu i odpływu unijnego bogactwa do producentów energii. Pozostałe zasoby i skąpe moce produkcyjne koncentruje w swoich rękach coraz mniejsza liczba podmiotów. W kontekście UE dotyczy to zwłaszcza gazu - wiele jej państw członkowskich jest w zasadniczym stopniu zależnych od jednego dostawcy. Polityczne zawirowania w krajach producenckich lub tranzytowych, wypadki i klęski żywiołowe przypominają nam, że bezpieczeństwo bezpośrednich dostaw energii do UE jest zagrożone.

W związku z wyżej przedstawionym stanowiskiem Komisji Europejskiej, państwa unijne będą musiały sfinansować co najmniej dwa rurociągi łączące Europę z Azją Środkową i Afryką. Planuje się także budowę Wspólnotowego Pierścienia Gazowego, który stanowił będzie sieć pozwalającą na wymienianie się gazem ziemnym w przypadku odcięcia dostaw tego surowca z Rosji. Komisja Europejska przewiduje, że do 2020 r. gazu z importu zużywany w Europie wzrośnie z obecnych 61 procent do 73 procent. Aż 40 procent sprowadzanego do państw UE gazu ziemnego pochodzi z Rosji, a osiem państw: Bułgaria, Estonia, Finlandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Słowacja i Szwecja opiera się wyłącznie na rosyjskich dostawach. Unijna sieć gazowa wymaga budowy rurociągu południowego z Azerbejdżanu i transsaharyjskiego z Nigerii.

Plany te zapewne zechce pokrzyżować Rosja , aby zachować swoją pozycję głównego dostawcy energii i paliw do krajów UE, co stanowi najsilniejszą i najbardziej skuteczną broń wykorzystywaną do nacisku na Unię w kwestiach polityki zagranicznej. Rosyjski Gazprom już obecnie negocjuje z Azerbejdżanem i Nigerią zakup dostaw tego surowca do konkretnych, konkurencyjnych projektów.

Nowy Plan Bezpieczeństwa Energetycznego zbieżny jest z klimatycznym programem 20-20-20, który zakłada, że do roku 2020 Unia Europejska o 20 procent zwiększy energooszczędność, o 20 procent zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a 20 procent zużywanej energii będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych. Światowy kryzys finansowy spowodował, że realizacja tych wszystkich zadań stała się konieczna i jeszcze bardziej pilna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.11.2008 18:09

+) Poprzednicy powiedzieli już prawie wszystko. "Oby nam się lepiej żyło!", bo jak wskazują wszystkie kalendarze: Inków, Egipcjan, Azteków, nawet przepowiednie Nostrademusa - kończą się na grudniu 2012 roku...... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wspaniałe, gdy czyta się o inicjatywach mających na celu dobro nas wszystkich - zwykłych, prostych ludzi. Polak, Czech, Rosjanin, Żyd, Kenijczyk, Chińczyk itd. itp. - to wszystko bratanki: do pokojowego współżycia, do pracy i alkoholowej szklanki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozytywny przejaw partnerstwa.
W sytuacji zagrożenia energetycznego, pojawia się wola porozumienia w poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań problemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oby ten plan udało się UE zrealizować, bo wtedy spokojniej nam wszystkim będzie się żyło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.