Facebook Google+ Twitter

Nowy Plan Bezpieczeństwa Energetycznego Unii Europejskiej

Jak informuje The Times, w dniu 13.11.2008 r. Komisja Europejska ogłosiła plan, który ma zmniejszyć uzależnienie europejskiej energetyki od Rosji. Wznowienie rozmów o partnerstwie UE z Rosją pozbawione musi być presji energetycznej.

Jose Manuel Baroso / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Jos%C3%A9_Manuel_Barroso_MEDEF_2.jpgProjekt zakłada docelowo powstanie ogólnoeuropejskiej sieci energetycznej. W pierwszym etapie zrealizowane zostanie połączenie wszystkich elektrowni wiatrowych w rejonie Morza Północnego, obejmujących Holandię, Niemcy, Norwegię i Wielką Brytanię w jedną sieć, co umożliwiać będzie wzajemną wymianę energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych i uniezależnienie się tych państw od warunków atmosferycznych (siły wiatru). Idea ta stosowana jest i sprawdza się dobrze od lat między Danią i Norwegią. Jeśli w Danii słabo wieje, to jej sieć energetyczna zasilana zostaje prądem z norweskich elektrowni wodnych. Pożyczony prąd zwracany jest Norwegii z chwilą zwiększenia możliwości produkcyjnych energetycznego systemu duńskiego (wzrost siły wiatru).

Podobnie, powstanie połączenie oddzielnych obecnie systemów przesyłowych energii elektrycznej w rejonie Bałtyku z europejskimi krajami regionu śródziemnomorskiego. Zasady równoważenia bilansu energetycznego i rozliczeń między tymi państwami pozostaną takie, jak opisane wyżej. Połączenie wszystkich europejskich systemów przesyłowych energii elektrycznej zakończy tworzenie ogólnoeuropejskiej sieci energetycznej, zapewniającej bezpieczeństwo w tym zakresie wszystkim państwom członkowskim UE.

Komisja Europejska stwierdza, że: Europa musi podjąć pierwsze kroki w kierunku zatrzymania cyklu wzrostu zużycia energii, importu i odpływu unijnego bogactwa do producentów energii. Pozostałe zasoby i skąpe moce produkcyjne koncentruje w swoich rękach coraz mniejsza liczba podmiotów. W kontekście UE dotyczy to zwłaszcza gazu - wiele jej państw członkowskich jest w zasadniczym stopniu zależnych od jednego dostawcy. Polityczne zawirowania w krajach producenckich lub tranzytowych, wypadki i klęski żywiołowe przypominają nam, że bezpieczeństwo bezpośrednich dostaw energii do UE jest zagrożone.

W związku z wyżej przedstawionym stanowiskiem Komisji Europejskiej, państwa unijne będą musiały sfinansować co najmniej dwa rurociągi łączące Europę z Azją Środkową i Afryką. Planuje się także budowę Wspólnotowego Pierścienia Gazowego, który stanowił będzie sieć pozwalającą na wymienianie się gazem ziemnym w przypadku odcięcia dostaw tego surowca z Rosji. Komisja Europejska przewiduje, że do 2020 r. gazu z importu zużywany w Europie wzrośnie z obecnych 61 procent do 73 procent. Aż 40 procent sprowadzanego do państw UE gazu ziemnego pochodzi z Rosji, a osiem państw: Bułgaria, Estonia, Finlandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Słowacja i Szwecja opiera się wyłącznie na rosyjskich dostawach. Unijna sieć gazowa wymaga budowy rurociągu południowego z Azerbejdżanu i transsaharyjskiego z Nigerii.

Plany te zapewne zechce pokrzyżować Rosja , aby zachować swoją pozycję głównego dostawcy energii i paliw do krajów UE, co stanowi najsilniejszą i najbardziej skuteczną broń wykorzystywaną do nacisku na Unię w kwestiach polityki zagranicznej. Rosyjski Gazprom już obecnie negocjuje z Azerbejdżanem i Nigerią zakup dostaw tego surowca do konkretnych, konkurencyjnych projektów.

Nowy Plan Bezpieczeństwa Energetycznego zbieżny jest z klimatycznym programem 20-20-20, który zakłada, że do roku 2020 Unia Europejska o 20 procent zwiększy energooszczędność, o 20 procent zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a 20 procent zużywanej energii będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych. Światowy kryzys finansowy spowodował, że realizacja tych wszystkich zadań stała się konieczna i jeszcze bardziej pilna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.11.2008 18:09

+) Poprzednicy powiedzieli już prawie wszystko. "Oby nam się lepiej żyło!", bo jak wskazują wszystkie kalendarze: Inków, Egipcjan, Azteków, nawet przepowiednie Nostrademusa - kończą się na grudniu 2012 roku...... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wspaniałe, gdy czyta się o inicjatywach mających na celu dobro nas wszystkich - zwykłych, prostych ludzi. Polak, Czech, Rosjanin, Żyd, Kenijczyk, Chińczyk itd. itp. - to wszystko bratanki: do pokojowego współżycia, do pracy i alkoholowej szklanki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozytywny przejaw partnerstwa.
W sytuacji zagrożenia energetycznego, pojawia się wola porozumienia w poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań problemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oby ten plan udało się UE zrealizować, bo wtedy spokojniej nam wszystkim będzie się żyło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.