Facebook Google+ Twitter

Nowy pomnik polskich lotników na Węgrzech

W piątek 28 września na Węgrzech w miejscowości Ruzsa niedaleko Szegedu miała miejsce uroczystość odsłonięcia pomnika lotników polskich poległych tam w 1944 r.

Uroczystość w Ruzsa 28.09.2012 r / Fot. Roman Woźniak„Ziemia węgierska usiana jest polskimi miejscami pamięci. I tymi z bardziej zamierzchłej przeszłości i tymi z wyjątkowego czasu w naszych relacjach we wrześniu 1939 roku... i tymi z tragicznego czasu rewolucji 1956 roku, gdy oba narody podjęły próbę odzyskania prawdziwej niepodległości, ale też wieloma innymi, które w naprawdę wyjątkowy i unikalny w skali światowej sposób łączą oba nasze narody.

Przemawia dr Karol Biernacki, Konsul Honorowy RP w Segedynie organizator uroczystości i postawienia pomnika o polskim akcencie w Ruzsa. / Fot. Roman Woźniak...To też powoduje, że jesteśmy wzajemnie niezwykle wrażliwi na nasze tragedie narodowe, trudne chwile w naszej historii i z ogromną empatią odnosimy się do ważnych wydarzeń i symboli" - powiedział Ambasador RP na Węgrzech Roman Kowalski, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika polskich lotników poległych w czasie II wojny światowej.

Odsłonięcia pomnika lotników polskich w Ruzsa dokonali: burmistrz Santa Gizela, Ambasador RP Roman Kowalski, gen. bryg Krzysztof Babicki i Konsul Honorowy Karol Biernacki. / Fot. Roman Woźniak W uroczystości, przy pięknej asyście polskiej kompanii honorowej i żołnierzy węgierskich, obok Ambasadora RP na Węgrzech Romana Kowalskiego, wziął udział również gen. bryg. Krzysztof Żabicki, zastępca Szefa Sztabu Sił Powietrznych, który między innymi podkreślił, że "11 września 1944 r. zestrzelono tu siedmiu polskich lotników 1586. Polskiej Eskadry do Zadań Specjalnych, którzy zginęli na wzgórzach Gerecse, do końca wykonując swoje obowiązki. Choć nie polegli na ojczystej ziemi, nie zmienia to faktu, że zostali godnie upamiętnieni przez naród węgierski, który znalazł dla nich miejsce ostatniego spoczynku na cmentarzu w Solymár k/Budapesztu. 1586. Eskadra była doświadczoną i dobrze wyszkoloną jednostką, kontynuującą tradycje 301. Dywizjonu Bombowego im. Ziemi Pomorskiej, z którego pochodziło wielu jej pilotów. W sierpniu 1944 roku została poddana najtrudniejszemu egzaminowi - wykonania szeregu lotów zaopatrzeniowych na rzecz walczących w Warszawie żołnierzy polskiego podziemia".

Wieniec od Urzędu do Spraw Kombatantów o Osób Represjonowanych składa ppłk Demediuk Mirosław wraz z delegacjami Stowarzyszenia Lotników Polskich i Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. / Fot. Roman WoźniakW uroczystości ze strony węgierskiej uczestniczyli najwyżsi przedstawiciele władz regionu - rządowych, samorządowych, kościelnych oraz delegacja Ministerstwa Obrony Węgier. Minister obrony Węgier był, obok Ambasadora RP, patronem honorowym uroczystości, a jej gospodynią burmistrz miejscowości Ruzsa Gizella Santó. 28 września w Ruzsa obecny był przedstawiciel ROPWiM w Warszawie Jerzy Platajs, przedstawiciel Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ppłk Mirosław Demediuk, delegacja Stowarzyszenia Lotników Polskich i Warszawskiego i Łódzkiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz Konsul Honorowy Węgier w Łodzi Tadeusz Kaczor.
Była to niezwykle wzruszająca uroczystość. Grała orkiestra usytuowana nieopodal pomnika. Recytowane po węgiersku fragmenty "Małego Księcia" i odśpiewana przez Helenę Brzózkę absolwentkę Akademii Muzycznej z Budapesztu pieśń "Hej przyleciał ptaszek". Helena jest córką Polaka i Węgierki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gratulacje Romanie za materiał. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy materiał. Kolejny polski akcent na obczyźnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.