Facebook Google+ Twitter

Nowy pomysł świetlicy socjoterapeutycznej z ekonomią w tle

Współautorzy: Magdalena Wróbel

Dzieci i młodzież z biednych rodzin mają utrudniony start w dorosłe życie. Badania potwierdzają, że dzieci ubogich rodziców w przyszłości same będą ubogie, ponieważ w ich rodzinach nie dostarczono im odpowiednich wzorców.

Możemy jednak pomóc tym młodym ludziom i to w bardzo prosty sposób. Wystarczy wesprzeć fundację "Wykluczeni". - Tylko poprzez rekompensatę braków, jakie w dziedzinie edukacji mają dzieci z najuboższych rodzin, możliwe jest osiągnięcie poziomu kompetencji, który umożliwi im podjęcie pracy i egzystencję bez pomocy ze strony opieki społecznej - powiedziała nam Małgorzata Salwowska, prezes Fundacji.

Działania Fundacji


Organizuje akcję "Podziel się książką", która ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród najuboższych dzieci. Warto pamiętać, że w tym środowisku książka nie jest dobrem najważniejszym, a to właśnie czytanie rozwija słownictwo i umiejętności społeczne. Można się domyślić, że nikt w środowisku nie zachęca młodych ludzi do czytania, dlatego organizacja chce stworzyć miejsce, gdzie dzieci będą mogły czytać książki.

Na stronie Fundacji czytamy: "Dziecko przychodzące do świetlicy ma zapewnione posiłki, wspólnie z wychowawcami odrabia lekcje, a pod koniec swojego pobytu może się rozerwać w gronie rówieśników. Jednak brakuje tu miejsca na rozwijanie jego przedsiębiorczości. Posiłki przygotowują kucharki; zadania domowe rozwiązują za nie nadgorliwi wolontariusze, którzy w ten sposób mają nadzieję, że podniosą sobie ocenę z danego przedmiotu, a rozrywkę często stanowią drobne utarczki z kolegami."

Fundacja chce zrobić coś więcej; chce stworzyć nowy typ świetlicy socjoterapeutycznej, w której dzieci będą uczone przedsiębiorczości. Podopieczni będą samodzielnie przygotowywać posiłki, będą motywowani do samodzielności. Co ważne, każde dziecko będzie traktowane indywidualnie, dlatego każde będzie miało własny plan rozwoju, za realizację którego zostanie nagrodzone. Wszystko w oparciu o zasady ekonomii, której lekcje będą się tam odbywać.

Ile to będzie kosztowało ?

Fundacja działa dopiero od 5,5 miesiąca, dlatego też nie może starać się o pomoc z Funduszy Europejskich, które w ramach konkursów oferują wsparcie dla instytucji charytatywnych z ponad 12 miesięcznym stażem. - Jeżeli chodzi o pomoc ze strony urzędów, to niedawno otrzymaliśmy odpowiedź odmowną na nasze podanie o przydział lokalu na potrzeby naszej świetlicy - powiedziała nam prezes fundacji.

Pracownicy fundacji podkreślają, że głównym źródłem wsparcia inicjatyw są sympatycy fundacji "Wykluczeni" i dzięki ich pomocy udało się już zgromadzić 2 800 zł. - Analizując koszty związane z powołaniem takiej placówki do życia obliczyliśmy, że potrzebujemy jeszcze około 12 tys. Kosztorys ten jest obliczony na rok działania świetlicy, przy założeniu, że nie otrzymamy żadnego wsparcia ze strony innej instytucji. Jednak po cichu liczymy, że z momentem uruchomienia naszej placówki, lokalni notable zaczną patrzeć na nią przychylniejszym okiem. - mówi prezes i dodaje: - Najważniejsze to rozpocząć działania, bo wówczas można liczyć, że idea Fundacji przebije się przez barierę niechęci.

Czy uda się zrealizować ten pomysł? To zależy również od pojedynczych osób, bo nawet małe środki pieniężne przybliżają do realizacji pomysłu. Te dzieciaki mają trudniej, ich życiowy start na pewno nie będzie łatwy, ale jeżeli pokażemy im, że systematyczna praca połączona z gospodarnością oraz wiedzą zdobytą w trakcie edukacji przynosi jakieś efekty, to uwierzą, że one też w życiu mogą odnieść sukces.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

5*
Super:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Godna podziwu inicjatywa i dobry artykuł. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zawsze ciekawy artykuł. Uważam, że bardzo dobry pomysł na otwieranie takich świetlic. Bo naprawdę te dzieci z biednych rodzin są pokrzywdzone w życiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.