Facebook Google+ Twitter

Nowy premier Węgier przedstawił swój plan wyjścia z kryzysu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-19 20:41

Gordon Bajnai, nowy premier Węgier, ogłosił w Budapeszcie podstawowe założenia swojego rządu, mające wyprowadzić kraj z kryzysu gospodarczego. Mimo że premier zaapelował do Węgrów o solidarność i zrozumienie dla koniecznych reform rządu, przeciw restrykcjom płacowym protestowało w centrum Budapesztu kilka tysięcy związkowców.


Na nadzwyczajnej konferencji w Budapeszcie premier Bajnai zapowiedział, że likwidacja 80-procentowego zadłużenia publicznego i przywrócenie stabilizacji finansowej będą wymagały ogromnych wyrzeczeń i zmniejszenia wydatków aż o 3,5 miliarda euro. Dojdzie nie tylko do zamrożenia, ale i obcięcia uposażeń w sektorze budżetowym oraz do likwidacji 13. emerytury. Na dwa lata zostaną zamrożone dodatki rodzinne. Z 20 na 25 procent wzrośnie podatek VAT, a z 15 na 18 procent - VAT na podstawowe artykuły spożywcze i ogrzewanie.

Bardziej rygorystyczne będą również wydatki rządu. Członkowie gabinetu Bajnaiego będą otrzymywali wynagrodzenie mniejsze o 15 procent, niższe diety, a ilość zagranicznych podróży zostanie zmniejszona o połowę.

Mimo że Węgry otrzymały pożyczkę w wysokości 12 miliardów euro od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Bajnai zapowiedział dalsze negocjacje z instytucjami finansowymi i Komisją Europejską.

Premier zaapelował do Węgrów o poparcie. Stwierdził, że droga reform będzie "bolesna", ale wyprowadzi kraj z kryzysu. Mówił o "ciężkim roku" przedwyborczym. Nie ukrywał, że tegoroczna recesja na Węgrzech przekroczy nie 3,5 ale aż 6 procent. Bezrobocie ma być największe od 12 lat a zagrożone są "dalsze setki tysiące miejsc pracy".

Program rządu wywołał rozgoryczenie węgierskich związkowców. Pięć tysięcy Węgrów protestowało przeciw zapowiadanym restrykcjom na placu Kossutha, przed gmachem parlamentu. Związkowcy przekazali rządowi petycję domagając się "równomiernego rozłożenia ciężarów programu oszczędnościowego". Żądali zwołania na 24 kwietnia Komisji Trójstronnej i zapowiedzieli dalsze strajki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.