Facebook Google+ Twitter

Nowy prezydent Rosji to najmłodszy "władca" od czasów cara Mikołaja II

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-07 07:04

W południe na Kremlu odbędzie się ceremonia zaprzysiężenia nowego prezydenta Rosji. 43-letni Dmitrij Miedwiediew będzie trzecią osobą piastującą ten urząd.

Dmitrij Miedwiediew wygrał wybory prezydenckie, uzyskując w pierwszej turze ponad 70-procentowe poparcie głosujących. Jego kandydaturę zgłosiły 4 prokremlowskie partie, na czele z Jedną Rosją. Dotychczasowy prezydent Władimir Putin kończy drugą kadencję i nie mógł ponownie ubiegać się o najwyższy urząd w państwie.

Rosyjska opozycja antykremlowska uważa, że wybory prezydenckie nie były demokratyczne. Dmitrij Miedwiediew dla Zachodu jest jednak jednym z najbardziej liberalnych rosyjskich polityków, dlatego jego wybór został szybko zaakceptowany i napłynęły gratulacje z okazji zwycięstwa wyborczego.

Nowy prezydent jest doktorem prawa. Od kilkunastu lat jest blisko związany z ustępującym prezydentem Władimirem Putinem. Dotychczas pełnił funkcję wicepremiera i szefa Rady Dyrektorów Gazpromu.

Miediwediew będzie najmłodszym przywódcą Rosji od czasów ostatniego cara, Mikołaja Drugiego. Będzie też piątym przywódcą Rosji mającym wykształcenie prawnicze. Interesuje się internetem i muzyką rockową. W wieku 23 lat został ochrzczony w jednym z soborów rodzinnego Sankt Petersburga. Ma żonę Swietłanę i 12-letniego syna Ilię.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.