Facebook Google+ Twitter

Nowy projekt MEN: Od przyszłego roku 6-latki pójdą do szkół

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-07 19:09

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło podsumowanie konsultacji społecznych dotyczących projektu zmian w systemie edukacji. Zmiany dotyczą zarówno przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz pogimnazjalnych.

Projekt zakłada m.in. obniżenie wieku szkolnego do 6 lat. Minister Katarzyna Hall, tłumaczy, że w ten sposób szkoła podstawowa stanie się bardziej przyjazna. Minister edukacji podkreśla, że rodzice będą mogli wystąpić o opóźnienie startu szkolnego swojego dziecka.

Katarzyna Hall zapewnia, że wraz z obniżeniem wielku szkolnego zerówki nie będą likwidowane. Przez pierwsze dwa lata sześciolatki, które nie pójdą do szkoły będą miały obowiązek chodzenia do zerówki. W ostanim roku zostaną wprowadzone obowiązkowe zerówki dla pięciolatków.

Proces obniżenia wieku szkolnego ma być rozłożony na 3 lata. W ramach programu rządowego "Wyprawka szkolna" uczniowie z rodzin ubogich, rozpoczynający reformę w 2009 roku, otrzymają bezpłatne podręczniki. Będzie to dotyczyć uczniów pierwszych klas podstawówki i gimnazjum.

Początkowo MEN planował zapewnienie bezpłatnych podręczników dla wszystkich uczniów rozpoczynających reformę w 2009 roku.Na dodatkową pomoc może także liczyć 10 procent uczniów, których rodziny są w trudnej sytuacji materialnej, a nie spełniają kryterium dochodowego uprawniającego do zasiłków.

Podczas konferencji minister Hall otrzymała pisemny protest przeciw planowanemu obniżeniu wieku szkolnego, podpisany przez 160 tysięcy rodziców. Pismo wręczył Tomasz Elbanowski z Akcji "Ratujmaluchy.pl". Jego zdaniem szkoły nie są przygotowane do przyjęcia sześciolatków w 2009 roku. Zmiany programowe mają wejść w życie we wrześniu 2009 roku.
A.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.