Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16171 miejsce

Nowy repertuar i nowi soliści Opery Wrocławskiej

Wczoraj w foyer Opery Wrocławskiej dyrektor Ewa Michnik zaprezentowała repertuar na nowy sezon teatralny oraz nowych solistów i dyrygentów. Do zespołu przyjęto Japonkę, Ukraińców, Włocha, Libijczyka. Nowy sezon zapowiada się wspaniale.

Pani dyrektor prof. Ewa Michnik przedstawia nowych artystów Opery Wrocławskiej. / Fot. Sebastian OttenbreitW sezonie 2007/2008 zobaczymy słynne, wszystkim znane sztuki operowe oraz przedstawienia dla bardziej wymagających melomanów. Na wrocławskiej scenie wystawiony zostanie "Raj Utracony" Pendereckiego, "Jutro" Bairda, "Kolonia Karna" Bruzdowicza, "Figle Szatana" Augustyna. Opera Wrocławska w tym sezonie postawiła na promocję współczesnych, polskich kompozytorów. Nie zabraknie wielkich widowisk operowych. Już w październiku w Hali Stulecia ujrzymy "Borysa Gudonowa". W czerwcu w ramach Letniego Festiwalu Operowego miała być wystawiona na Pergoli sztuka "Otello" Verdiego, jednak miejsce jej realizacji stoi pod znakiem zapytania.– Co najmniej dwa lata nie można grać na Pergoli, a co dalej będzie też nie wiemy. W przyszłym roku pomiędzy lutym a sierpniem będzie wybudowana fantastyczna fontanna, która będzie miała za zadanie zachęcać ludzi do uczestniczenia w przedstawieniach światło-dźwięk. Wiem, że nawet rok po zamontowaniu tej fontanny nie możemy zagrać, ponieważ wyłączylibyśmy możliwość oglądania tej fontanny na 3 tygodnie, bo jeden tydzień budujemy, a dwa tygodnie publiczność przychodzi na nasze spektakle. Dzisiaj po konferencji prasowej jedziemy na wycieczkę i szukamy innego miejsca. Myślę, że coś znajdziemy, ponieważ Wrocław jest piękny. Muszę przyznać, że Pergola była dla nas bardzo wygodna, ale trudno – mówi dyrektor Ewa Michnik.

Dla każdego opera przygotowała coś ciekawego, z klasycznych pozycji wyróżniają się "Cyrulik Sewilski", "Rigoletto" i "Otello", a na zakończenie roku 2007 w operze zagości "Zemsta Nietoperza". Propozycji jest wiele, na sukces sezonu składa się dobry repertuar oraz wspaniałe wykonanie. W zespole opery pojawiło się kilku nowych artystów. Jestem ciekawy jak sprawdzą się przed wrocławską publicznością. Przedstawię krótko ich sylwetki.

Kompozytor, dyrygent, śpiewak – Bassem Akiki – ta osoba mnie bardzo zaintrygowała. student IV roku na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej w Krakowskiej Akademii Muzycznej.Bassem Akiki i Małgorzata Orawska. / Fot. Sebastian Ottenbreit
Małgorzata Orawska nie ukrywa, że Bassem Akiki to doskonały nabytek Opery Wrocławskiej. Akiki kształcił się wcześniej w Libanie w Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Bejrucie, w ojczystym kraju studiował też filozofię na Uniwersytecie Libańskim. Pracował jako chórmistrz w Kfardebian, organista w Kościele św. Ephrama w Kfadebian. Śpiewał w Libanie, Polsce i Francji. Brał udział w koncertach w Syrii, USA, Kanadzie, Francji, Niemczech, Włoszech i Holandii. Mimo, że Akiki zatrudniony jest w Operze Wrocławskiej od 2006 roku, to dopiero teraz regularnie zobaczymy go z batutą w ręku. Wcześniej był asystentem Małgorzaty Orawskiej i nadal będzie pełnił tę funkcję. Jako dyrygent zadebiutował 20 i 21 czerwca 2007 spektaklem "Traviata" G.Verdiego.

Francesco Bottigliero otrzymał wiele dyplomów, posiada kwalifikacje nauczyciela muzyki uzyskane na Uniwersytecie w Neapolu, 2 lata temu ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie w Salerno. Pobierał Francesco Bottigliero - dyrygent, korepetytor solistów śpiewaków. / Fot. Sebastian Ottenbreitprywatne lekcje dyrygentury u Carla Marii Giuliniego. Zdobył liczne nagrody w konkursach pianistycznych i dyrygenckich, m.in. I nagrodę w IX Narodowym Konkursie Citta di Valentino, I nagrodę w Narodowym Konkursie Napoli Nova, I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Forgione-Isole Borromee.

Aleksandra Szafir (sopran) ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Jana Ballarina. Na swoim koncie ma wiele nagród. Pracowała m.in. z dyrygentami z Włoch, Turcji, USA i Polski. Uczestniczy w warsztatach wokalnych prof. Teresy Żylis-Gara.

Monika Świostek (sopran) – absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem oraz wpis do Złotej Księgi najlepszych absolwentów uczelni. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich u prof. Łazarskiej, Rappe, Robavs, Żylis-Gary. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobywczyni wielu nagród w prestiżowych konkursach.

Anna Bernacka uzyskała dyplom z wyróżnieniem wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie prof. Ewy Czermak. Jest studentką Hochschule fur Musik Und Theater w Hannoverze. Dwukrotna Nozomi Inoue - nowa solistka baletu. / Fot. Sebastian Ottenbreitstypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finalistka i laureatka wielu konkursów. Znana wrocławskiej publiczności z Napoju Miłosnego i Zemsty Nietoperza.

Ivan Kit (tenor), Stanislav Kauflyuk (baryton) to śpiewacy z Ukrainy, których od września zobaczymy na scenie, oprócz nich pracę w naszej operze rozpoczynają: Łukasz Rosiak (baryton) – Akademia Muzyczna w Warszawie, Tomasz Rudnicki(bas-baryton), Wojciech Krzysztof Szpil (bas-baryton) – Akademia Muzyczna w Łodzi. Nowymi solistami baletu zostali Nozomi Inoue z Japoni oraz Sergii Oberemok.

Z niecierpliwością oczekuję na pierwsze występy z udziałem nowych solistów. Ich biografie świadczą o nieprzeciętnym talencie przyjętych artystów. Pani dyrektor Ewa Michnik podkreślała, iż nowi soliści, dyrygenci zostali wyłonieni w drodze konkursu. Która ze sztuk będzie numerem jeden tego sezonu? Myślę, że poważnym kandydatem do tego tytułu jest „Borys Gudonow”. Ostateczne spekulacje na ten temat będziemy mogli snuć pod koniec sezonu..

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.