Facebook Google+ Twitter

Nowy rok akademicki bez stypendiów naukowych. Szerzej o reformach

Likwidacja stypendiów naukowych, nowe stypendia rektora i więcej środków na pomoc socjalną to zmiany dość radykalne, a przepisy ustawy wejdą w życie już w październiku. Studencie, dowiedz się więcej o zmianach stypendialnych!

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/Wikipedia_presentation_at_Uni_Vinnytsya_02.jpg?uselang=plRadykalne zmiany

"Pakiet prostudencki w reformie jest bardzo szeroki. Jeszcze nigdy dotąd tak wiele zapisów nie było skierowanych do studentów" - informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Bartosz Loba. Prace nad zmianami trwały blisko trzy lata. Na każdym etapie konsultowane były ze środowiskiem akademickim, w tym z reprezentacją studentów. Wiele z zapisów jest także efektem postulatów studenckich, a obecne zapisy ustawowe zostały zaproponowane w wielu punktach przez Parlament Studentów RP i inne organizacje studenckie.
Do tej pory proporcje między środkami na stypendia naukowe i socjalne wynosiły odpowiednio 50 proc. i 50 proc. Od 1 października 2011 roku będzie to 40 proc. i 60 proc.

Czytaj także: Studencie, od października nie dostaniesz stypendium naukowego

Pomysł podniesienia procentowego udziału stypendium socjalnego wynikał z wielu powodów, również z rekomendacji organizacji międzynarodowych, takich jak OECD oraz Bank Światowy. Takie rozwiązania, w których jako priorytet stawia się pomoc socjalną, funkcjonują w większości krajów UE. Jest to więc pewnego rodzaju proces unifikacji naszych przepisów do krajów członkowskich. Jako główny powód zmian MNiSW podaje jednak chęć skierowania wyższej pomocy socjalnej do większej liczby studentów. "Taki model potwierdzają też najnowsze badania Eurostudent (15 czerwca 2011), z których wynika, że w Polsce większą pomoc materialną otrzymują studenci lepiej sytuowani, a tylko 2 proc. ogółu studentów pochodzi z rodzin o niskim statusie społecznym. Z badań wynika też, ze nasi studenci muszą pracować zarobkowo znacznie więcej niż ich koledzy z innych krajów UE" - dodaje rzecznik.

Studia za granicą. Dla chcącego nic trudnego!

Większość funduszy na pomoc socjalną

Na pewno wielu studentów, którzy dodatkowo zyskają szansę na stypendium socjalne, będzie cieszyć się z szansy na poprawienie dostępu do studiów. Może perspektywa wsparcia finansowego sprawi, że więcej studentów z rodzin gorzej sytuowanych materialnie zdecyduje się na studia. Z drugiej strony, wiele tysięcy studentów zostanie pozbawionych stypendium naukowego, a próg kwalifikujący do stypendium naukowego (rektorskiego) znacznie się podniesie (jednak rzecznik podkreśla, że jego wysokość wzrośnie). Nie będzie przypadków wydawania stypendium naukowego nawet od średniej 3,8, kiedy stypendium otrzymywało do 85 proc. osób na roku w wysokości 15 złotych. Dodatkowym kryterium, jeśli uczelnie tak zdecydują, będą także inne osiągnięcia studentów, jak: publikacje, aktywność w kołach naukowych, wybitne osiągnięcia artystyczne czy sportowe. "Nowe przepisy sprawią, że stypendia naukowe trafią do najlepszych i w wyższej wartości" - informuje rzecznik. Studenci zyskają także nowe możliwości rozwoju (np. pojawi się "Diamentowy Grant" - program, który pozwoli na doktorat już po pierwszym stopniu studiów przy jednoczesnym finansowaniu badań danego młodego naukowca).

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Maron
  • Maron
  • 18.09.2011 21:08

Witam Was, a ja mam takie pytanie..stypendia przyznane w ubieglym roku na caly rok zostaly anulowane? wyglada to tak, ze w ubieglym roku przyznali mi stypednium, semestr letni poprzedniego roku mialem normalnie wyplacany na konto i jeszcze przez semestr zimowy obecnego roku powinienem otrzymywac pieniazki.. ale jak to wyglad? ktos wie?
(..) wydzialowa komisja stypednialan przyznaje panu stypednium w wysokosco x na cza 1.03.2011-29.02.2012. i co z tym?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sandra
  • Sandra
  • 16.09.2011 14:37

Cały rok ciężkiej pracy i wyrzeczeń żeby mieć wysoką średnią i cała sprawa się teraz rypnie! Nie jestem supermózgiem ale zdolna - owszem. Lubię się uczyć, mam z tego satysfakcję, studiuję mój wymarzony kierunek i staram się jak mogę. Niestety u mnie na roku zostanie mniej więcej 35 osób. z czego wychodzi, że 3 lub 4 osoby tylko dostałyby stypendium...Nie mam pojęcia czy mam szanse bo na temat wniosków ludzie z roku milczą jak grób, pojawiają symptomy rywalizacji..."Wyścig szczurów" już się zaczął.

A co do stypendiów socjalnych to jest nieciekawie. Tak samo jest z akademikami. Oba te dobra są przyznawane na podstawie dochodu na członka rodziny. Ja przekraczam ten pułap ale nie jestem jakoś ogromnie bogata. Moi rodzice zarabiają uczciwie w naszym zacnym kraju. Mam "za dużo" pieniędzy żeby przyznano mi socjalne i akademik ale za mało żeby wynająć mieszkanie w mieście, w którym chciałam studiować (pomijając fakt, że nie miałabym z kim go wynająć bo nikt poza mną z moich znajomych się tam nie dostał a jak z odwołania to i tak poszedł do akademika). Tymczasem osoby mające zagraniczną kasiorkę w dużych ilościach oszukują uczelnie co do zarobków i dostają co chcą - czyli jeszcze więcej pieniędzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
MICHAL
  • MICHAL
  • 06.09.2011 12:27

Stypendium socjalne to jedna wielka farsa. Kryterium jego przyznawania jest śmieszne, większość studentów którzy je otrzymują to dzieci biznesmenów których dochód wynosi 0,00 PLN, gdyż ich biznesy przynoszą straty. Ci biedni studenci jeżdżą dobrymi wozami i wynajmują samodzielne mieszkania. To jest chore!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michal M
  • Michal M
  • 02.07.2011 14:18

Teraz to sie zacznie nienawiść i walka, miedzy pierwszą 20% najlepszych studentów, zamiast uczyć współpracy gwarantujemy im mega wyscig szczórów, do tej pory widzialem jeszcze wpsółprace aby grupy studentów ktore sie jeszcze uczą osiagały stypendium.
A teraz na 30 osób wspópracowała 5 przyjaciół... i czeka nas wojna o podium, uważam że próg 10% to za mało, uważam że próg 20% jest do dopuszczenia.........
a jesli chodzi o stypendia socjalne uważam iż to błąd zwiekszac ich poziom, Ponieważ zamiast niszczyć przyczyne (wspierając najzdolniejszych aby zakładali przedsiebiorstwa i zatrudniali pozostałych) wspiera sie slabszych a kazdy wie ze w naszym kraju (jest masa tych sprytniejszych ktorzy potrafia zataic prawdziwe dochody) co w długim etapie przyniesie nie lada wiele problemów... biednych jest coraz wecej... a bedzie jeszcze wiecej...

osobiscie jestem ciekawy kiedy studenci wyjda na ulice obalic rzad... i odebrac cześć podatków która zaplacili aby za nie godnie studiowac

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ja
  • Ja
  • 30.06.2011 18:21

A ja z moją średnią 4.66 na kierunku humanistycznym nie mam co liczyć na stypendium naukowe :( Natomiast widzę, że nie rozumiecie państwo do końca przepisów ustawy. Stanowi ona , iż 10% studentów DANEGO KIERUNKU OTRZYMA STYPENDIUM REKTORA- co za tym idzie studenci studiujący na kierunkach ścisłych będą mieli większe szanse na jego otrzymanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
marcepan
  • marcepan
  • 30.06.2011 17:24

po prostu pieknie, starasz sie caly rok zeby miec ta wymarzona srednia, ktora pozwoli Ci miec stypendium, a tu sie okazuje ze dostanie je 10procent danego kierunku... szkoda ze u mnie na kierunku jest 17osob, z czego wynika ze stypendium dostana maksymalnie dwie osoby... a nie ukrywam, ze beda przynajmniej dwie lepsze... a na innych kierunkach dostana stypendium ludzie z gorsza srednia... coz za sprawiedliwosc!

Komentarz został ukrytyrozwiń
grzesiek
  • grzesiek
  • 27.06.2011 20:00

Pan Prezydent zabierajac nam stypendia mial ukryty cel - zdolni ludzie, zamiast studiowac, zatrudnia sie przy robotach drogowych, a co za tym idzie - bedziemy miec w koncu drogi na euro! Tak dalej a bedziemy potega!
P.S. Ciekawe czy znowelizowal ustawe bez bledow ortograficznych:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mateusz
  • Mateusz
  • 23.06.2011 12:43

Olu, jeśli moją wypowiedź odebrałaś jako obrazę to przepraszam. Moim celem nie było obrażenie nikogo kto studiuje kierunki humanistyczne tylko wyrażenie żalu z powodu tej ustawy. Szanuję osoby, które studiują kierunki humanistyczne, które też w większości są potrzebne.
Co do twojej wypowiedzi: "nie rozumiem tego jak można mówić, że uniwersytety zgarną politechnikom pulę stypendiów", to ja mówiłem o łatwiejszych wydziałach, m.in humanistycznych. Choć uczelnia może dostać swoja pulę, to nie sądzę by był równy rozdział pieniędzy pomiędzy wydziały, gdyż jak sama nazwa będą to nagrody rektora, czyli ogólnouczelniane. W tym wypadku w tych 10% najpewniej znajdą się osoby, z malutkiego u nas, wydziału humanistycznego lub wydziałów ścisłych, ale łatwiejszych (w zdobywaniu dobrych ocen).
Mogę mieć jedynie nadzieję, że uczelnia zadba o jakąkolwiek sprawiedliwość w wydawaniu takich stypendiów. Jak nie to trudno... przynajmniej jeśli uda mi się przetrwać przez tą informatykę, to później mój żywot ulegnie zmianie :]
Pozdrawiam ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ola
  • Ola
  • 21.06.2011 21:07

Po części zgadzam się z Pawłem, ale...No właśnie, wypraszam sobie obrażania kierunków humanistycznych jakiekolwiek by one nie były. Ok szczycicie się że studiujecie np. budownictwo czy jakiś inny kosmos na politechnikach, pięknie, szczerze mówiąc nawet troche zazdroszczę tylko weźcie pod uwagę to, że nie każdy: 1) Pasjonuje się przedmiotami ścisłymi, 2) Nie każdy je potrafi. Ja nie umiem liczyć i się tego nie wstydzę:) Aczkolwiek bardzo szanuję tych co studiują kierunki, których nie potrafię sobie nawet wyobrazić.Tylko nie rozumiem tego jak można mówić, że uniwersytety zgarną politechnikom pulę stypendiów! KAŻDY rok dostanie SWOJE 10% stypendiów dla najlepszych, jeżeli kolega z budownictwa mając średnią 4.0 będzie jednym z tych 10% najlepszych (czego mu życzę) to kase najprawdopodobniej dostanie bo o żadnych pułapach rzędu 4.9 nie słyszałam. To raczej humanistom ciężej będzie zmieścić sie w 10% bo osób z lepszymi ocenami jest znacznie więcej. Ale skoro o tym mowa to najlepiej odetnijcie instytutom humanistycznym całe stypendium mówiąc, że po 20-tu wiekach szacunku do wykształconych historyków, polonistów itp. nie jesteśmy już wam potrzebni (cobyście nie czytali więcej lektur w szkole prawda?)

Komentarz został ukrytyrozwiń
M
  • M
  • 20.06.2011 17:28

Super.... ja jestem na budownictwie i nie mogę się doczekać, aż moi znajomi z uniwersytetu dostaną więcej pieniędzy za swoje średnie 5,0. Rok i dwa lata temu (jestem na III roku) udało mi się uzyskać średnią 4,30 za co otrzymywałam stypendium w wysokości 183zł. Może moje 4,30 nie robi wrażenia na Pani Kudryckiej, ale muszę poinformować, że jeżeli chce wprowadzać zmiany, to powinny one być przystosowane do poziomu nauczania i stopnia trudności studiów.
Stypendia socjalne trafiają do tych osób, których rodzice ukrywają zarobki, pracują za granicą itp. Rozumiem, że niektórym naprawdę potrzebna jest pomoc materialna, ale przy takiej reformie osoby, które mają otrzymać stypendium socjalne powinny być dobrze "skontrolowane" aby pieniądze nie trafiły w niepowołane ręce.