Facebook Google+ Twitter

Nowy Rok, ale kiedy?

Tradycja świętowania początku nowego roku, jako okresu kalendarzowego, jest bardzo stara. Myliłby się jednak ten, kto uważa, że rozpoczęcie nowego roku zawsze następowało nocą z 31 grudnia na 1 stycznia. Zapraszam na wycieczkę w przeszłość!

Fajerwerki w Londynie / Fot. Źródło: www.wikipedia.plPierwszym przystankiem w naszej podróży będzie starożytny Egipt - kraj, w którym sztuka astronomii osiągnęła nadzwyczaj wysoki poziom. Nie powinno więc nas dziwić, że Egipcjanie, dla których Nil był źródłem życia, śledząc jego wylewy, za początek roku uznali datę 21 września, kiedy to pojawia się nad linią horyzontu gwiazda Syriusz.

Nim nastały czasy Cezara, Rzymianie nie stosowali stałego kalendarza. Dzień 25 grudnia uważano za święto Janusa (Dzień Narodzin Słońca), ale rok urzędowy rozpoczynał się 1 stycznia (późniejszy tzw. styl Obrzezania i kalendarz gregoriański), natomiast sam początek Nowego Roku świętowano 1 marca (styl marcowy). Wpływy rzymskiej tradycji widzimy też w nazwach miesięcy, np. september od łacińskiego septem (siedem), septimus (siódmy). Wzorce rzymskie wcale nie zanikły wraz z końcem średniowiecza, a daje się to zauważyć też w stylu marcowym (Nowy Rok - 1 marca), który obowiązywał na Rusi (w dwóch odmianach: rozpoczynanie nowego roku późniejsze o dwa miesiące, lub wcześniejsze o 10) do wieku XV, zaś w Wenecji (styl wenecki) aż do XVIII wieku!

Przenieśmy się teraz w czasy nam znacznie bliższe. Do XVIII wieku w Pizie, Florencji i Anglii nowy rok rozpoczynał się (wg stylu Zwiastowania) 25 marca, przy czym we Florencji był on "opóźniony" o niemal 3 miesiące, zaś w Pizie następował „szybciej” o 9 miesięcy. W Rosji do przełomu XVII/XVIII w. rok rozpoczynano 1 września ("styl bizantyjski"). Istniał wszak jeszcze, najtrudniejszy styl wielkanocny, występujący we Francji aż do XVI w. Rozpoczynał on rok od dnia święta Wielkanocy, a więc pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Powodowało to, że lata miały nierówną liczbę dni, przy czym niektórych dni brakowało, lub występowały podwójnie!
Nie są to oczywiście wszystkie sposoby wyznaczania początku nowego roku.

W Polsce, aż do XVI wieku, kiedy to data 1 stycznia zyskuje wyłączność, występowały równolegle daty 25 grudnia (styl Narodzenia Pańskiego) i 1 stycznia. Szczęśliwie obie te daty dzieliło "tylko" siedem dni (w czasie których raczej nie podejmowano ważnych decyzji…), więc czytając dokumenty lub kroniki ryzyko pomyłki jest niewielkie.

Dziś także spotykamy różne daty początku nowego roku (np. rok chiński, żydowski, wyznawców islamu….), pomimo tego w kręgu kultury zachodniej przyjmujemy za początek nowego roku noc z 31 grudnia na 1 stycznia. Początek Nowego Roku stał się tradycyjnie świętem i jest ono hucznie obchodzone, zazwyczaj też składamy sobie nawzajem życzenia.

Takie tradycyjne życzenia, Wszystkim Czytelnikom, chciałbym złożyć i ja, Szczęśliwego Nowego Roku!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 30.12.2009 20:46

Nieważne jak i kiedy, ważne żeby szczęśliwie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuję,
i wzajemnie Szczęśliwego!))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.