Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18436 miejsce

Nowy rok i nowe, wyższe ceny

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-12-28 10:33

W górę pójdzie m.in. akcyza na paliwo i papierosy, zdrożeje benzyna, olej, gaz, żywność i energia elektryczna. Ale Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że producenci i dystrybutorzy obniżą marżę i wtedy podwyżki cen benzyny nie będą drastyczne.

Nowy rok przywita nas, już niemal tradycyjnie, nowymi, wyższymi cenami. Podwyżki wynikają m.in. z tego, że nasze państwo potrzebuje więcej pieniędzy - między innymi na wyższe wypłaty dla żołnierzy, emerytów i innych pobierających pieniądze z budżetu.

Akcyza w górę

Z tego powodu od 1 stycznie akcyza na benzynę bezołowiową wraca do poziomu z września 2005 r., zanim w obliczu drastycznych podwyżek cen ropy naftowej na rynkach światowych została ona obniżona o 25 groszy na litrze. Od połowy stycznia wzrasta też, o 13 proc., akcyza na papierosy. Palacze powinni wiedzieć, że przez swój nałóg najmocniej ze wszystkich grup konsumentów nabijają kiesę państwa - akcyza wraz z podatkiem VAT stanowi około 80 procent ceny papierosów. Ze względu na wyższe podatki może też podrożeć w przyszłym roku olej opałowy oraz gaz do samochodów.

Benzyna, olej, gaz i polisy

Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że drastycznych podwyżek benzyny nie będzie, bo producenci i dystrybutorzy mają możliwość zniwelowania wpływu akcyzy na ceny. Na razie paliwa rzeczywiście tanieją. Na przykład Grupa Lotos tuż przed świętami zrobiła kierowcom prezent i obniżyła hurtowe ceny benzyny o 5 zł na tysiąc litrów, a hurtową cenę oleju napędowego o 10 zł na tysiąc litrów. Czy ten trend się utrzyma?
- To nie będzie takie łatwe, ponieważ wszystko zależy od cen ropy i paliw gotowych na rynkach światowych - mówi Marcin Zachowicz z Grupy Lotos. - Marże, które obecnie osiągamy, nie są wysokie, tak więc jeśli ceny światowe zaczną rosnąć, to po przywróceniu wyższej akcyzy będziemy zmuszeni wprowadzić podwyżki.

Z danych resortu finansów wynika, że przy cenach benzyny wynoszących ok. 4,5 zł za litr, marża dystrybutorów wynosiła ok. 50-70 gr. za litr. Obecnie marża wynosi ok. 30 gr. na litrze.

Prawdopodobnie w połowie roku podrożeje też olej opałowy i gaz do samochodów - również z powodu wyższej akcyzy.

Kierowców czeka też podwyżka cen polis OC, jeśli przejdzie pomysł resortu zdrowia, by z tego ubezpieczenia finansować leczenie ofiar wypadków drogowych.

Zdrożeje energia elektryczna

Wzrosną też ceny tych artykułów, na które wpływ mają nie tyle podatki, ile rynek. Już od 1 stycznia 2007 roku podrożeje gaz - w hurcie aż o 9,9 proc. Jak to się przełoży na domowe budżety?
- Przykładowo: opłaty klienta używającego gazu tylko do sporządzania posiłków wzrosną średnio w miesiącu o 1,11 zł brutto - mówi Maja Girycka, rzeczniczka Górnośląskiej Spółki Gazownictwa. - Dla odbiorcy użytkującego gaz do sporządzania posiłków i podgrzewania wody użytkowej, rachunki średnio w miesiącu wzrosną o 5,92 zł brutto. Dla klientów, którzy ponadto ogrzewają budynki, wzrost średniej opłaty miesięcznej będzie wynosił 18,50 zł brutto.

Jak nas poinformowała Agnieszka Dębek z Urzędu Regulacji Energetyki (URE), prezes URE zatwierdził też nowe taryfy dla energii elektrycznej, jakie będą obowiązywały odbiorców w roku 2007.
- Ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych, łącznie z usługą dystrybucyjną, rosną średnio o 1,12 proc. - informuje Dębek.

Najwięksi na naszym rynku dystrybutorzy, czyli Vattenfall i Enion szczegóły przedstawią dopiero dziś.

Żywność, lekarstwa i opłaty za mieszkanie

Zdrożeje żywność / Fot. Darek Golik / FotorzepaRynek gwałtownie zareagował na tegoroczną suszę. Z tego powodu drożeją zboża, warzywa i inne płody rolne. Podaż zbóż na rynku jest nadal niska przy wzrastającym poziomie cen i oczekiwaniu na dalsze podwyżki. To może spowodować wzrost cen artykułów mącznych w przyszłym roku. Podrożeć może też mleko.

W przyszłym roku zapłacimy też więcej za leki. To efekt wejścia w życie nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Rządowy projekt zakłada bowiem ograniczenie liczby aptek, co może doprowadzić do ograniczenia konkurencji, a tym samym wzrostu cen lekarstw nawet o 10-11 proc.

Natomiast częściowe uwolnienie czynszów doprowadzi do podwyżek opłat za mieszkanie. Eksperci twierdzą że nadal będą drożeć nieruchomości.

Poseł Wiesław Jędrusik (SLD), członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych

Nadchodzący rok będzie dla Polaków bardzo trudny. Prawo i Sprawiedliwość nie dotrzymało bowiem obietnic wyborczych, a planowane od stycznia podwyżki uderzą przede wszystkim w najbiedniejszych. Nie będzie zapowiadanych obniżek stawek podatkowych dla osób najbiedniejszych – mglisty zakres ich wprowadzenia przesunięto na rok 2009. Już teraz natomiast rośnie akcyza na benzynę, co rykoszetem odbije się na cenach wszystkich towarów i usług. Zdrożeją również energia oraz gaz, co uderzy w każde gospodarstwo. W przyszłym roku zwiększone zostaną także akcyzy na alkohol i papierosy. Nigdy nie paliłem, ale z moich obserwacji wynika, że nałóg ten toczy głównie ludzi najuboższych. Jestem też zaniepokojony podwyżką cen alkoholi, bo może ona po raz kolejny doprowadzić do masowego „eksportu” trunków zza naszej południowej granicy. Przyszły rok będzie więc dla nas wszystkich bardzo trudny.

Poseł Stanisław Pięta (PiS), członek Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych

Przyszłoroczne podwyżki w części spowodowane są czynnikami zewnętrznymi. Dotyczy to przede wszystkim gazu. Rząd robił w tej sprawie wszystko, co w jego mocy, ale stanowisko rosyjskiego Gazpromu było nieprzejednane. Podobnie sytuacja wygląda z benzyną – sytuacja na rynkach światowych jest na tyle stabilna, że można powrócić do wcześniejszej stawki akcyzy na paliwo. Podwyżki na stacjach benzynowych powinny być bardzo niewielkie. Większa akcyza na papierosy i alkohol to przede wszystkim element warunków narzuconych nam przez UE, ale także krok w kierunku polepszania stanu zdrowia naszego społeczeństwa, bo wyższe ceny na pewno spowodują, że część osób rzuci palenie. Mam natomiast poważne wątpliwości, co do zasadności podwyższania cen energii. Wielkie firmy energetyczne w naszym kraju nie obniżają bowiem kosztów własnych, rozbudowują pakiety socjalne, a przez to generują dodatkowe koszty, za które płacić musi całe społeczeństwo.
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.