Facebook Google+ Twitter

Nowy rok w HDTV

Mijające 365 dni było jednym z najciekawszych okresów w dziedzinie telewizji wysokiej rozdzielczości. Nowe oferty programowe, nowi gracze, nowe technologie... czy nadchodzący rok będzie równie obfity w zmiany?

Sonda

Czy używasz telewizora HD?

Pierwsze recenzje laserowego telewizora firmy Mitsubishi, nowości w dziedzinie paneli OLED, giętkie ekrany, kieszonkowe projektory niskiej rozdzielczości oraz ekrany oferujące obraz trójwymiarowy. Oto czym zaskoczył nas rok 2008. Chociaż "zaskoczył" to właściwie zbyt silne słowo. Fani nowoczesnych ekranów i milionów pikseli od dawna spodziewali się nowości we wspomnianych dziedzinach. Nietypowe było jednak to, że tak wiele nietuzinkowych pomysłów pojawiło się na targowych stoiskach i sklepowych półkach w jednym roku.

Czy po 1 stycznia znów zostaniemy zarzuceni rewolucyjnymi pomysłami? Mało prawdopodobne. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Zaprezentowane nowości wymagają popularyzacji, reklamy i oczywiście zwrócenia zainwestowanych w nie pieniędzy. Panele LCD i PDP mają już cały świat u swych stóp. Nowi gracze muszą dopiero powalczyć o kawałek rynkowego tortu.
Zdjęcie pochodzi z otwartych zasobów Wikimedia Commons (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:XEL-1_1.jpg) / Fot. Hoenny
Najsilniejszym konkurentem plazm i ciekłych kryształów wydają się OLED-y. Technologia ta pozwoli w przyszłości na produkcję bardzo dużych i cienkich (nawet giętkich) paneli o znakomitym kontraście i szybkości działania. Ale to dopiero za 4-5 lat. W roku 2009 nie powinniśmy spodziewać się wielkich zmian. Zobaczymy zapewne wiele prototypów, zapowiedzi i prezentacji, ale seryjnie sprzedawany ekran XEL-1 firmy Sony nie będzie miał raczej w sklepach wielu konkurentów.

Zapewne podobnie będzie się miała sytuacja z panelami 3D. Ekrany tego typu można już bez problemu kupić, a duzi producenci tacy jak LG zapowiadają na nowy rok jeszcze więcej rewelacji. Ale na sygnał telewizyjny musimy poczekać do roku 2012-2013 (w Polsce zapewne jeszcze dłużej).

Inaczej sytuacja ma się z telewizorami laserowymi i miniprojektorami. Tutaj producenci muszą wejść na rynek z impetem. Inaczej ich nietypowe nowości nie mają szans walki z mocno ufortyfikowanymi liderami. Lepsze osiągi techniczne czy ciekawe możliwości nie mają znaczenia. Liczy się opinia odbiorców, cena nowinki (nadal bardzo wysoka) i dobra reklama.

Tak więc nawet jeśli rok 2009 nie będzie tak obfity w nowinki jak 2008, to pokazane w ostatnich miesiącach "gadżety" są na tyle ciekawe, że spokojnie wystarczą na następne 365 dni dobrej zabawy. Oby oferty polskich nadawców telewizyjnych i promocje dużych sieci sklepów były nadal tak liczne i atrakcyjne jak w mijającym roku.


Więcej podobnych wpisów przeczytacie na blogu HDTVmania.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.