Facebook Google+ Twitter

Nowy rozdział w historii podboju kosmosu?

Dzisiejszy dzień w historii podboju kosmosu będzie przełomowy, ponieważ do "gry" włączyła się prywatna, amerykańska spółka. Po wycofaniu misji wahadłowców, ich rolę przejęła rakieta Falcon 9 z kapsułą Dragon, firmy SpaceX. Do stacji kosmicznej ISS pędzi transportowiec tej firmy.

Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9, która wyniosła na orbitę kapsułę Dragon, z zaopatrzeniem dla międzynarodowej stacji ISS. Ten udany start, rozpoczął pierwszą w historii badań kosmosu prywatną misję towarową firmy SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), uruchomioną w 1998 roku wysiłkiem finansowo-naukowym kilkunastu państw świata.

Amerykańska firma SpaceX do której należą: kapsuła Dragon i rakieta Falcon 9, podpisała z ośrodkiem naukowym NASA kontrakt o wartości 1,6 mld dol. Przewidziano w nim 12 bezzałogowych misji Dragona, w czasie których kapsuła będzie zaopatrywała Międzynarodową Stację Kosmiczną w środki do życia, członków załogi oraz niezbędne elementy naukowo-badawcze i ewentualnie remontowe stacji.

NASA, po wycofaniu państwowej floty wahadłowców, przez kilka lat będzie pozbawiona pojazdów zdolnych do zacumowania do ISS. Ustalono, że misje załogowe i transportowe z towarami, będą obsługiwane przez Rosjan. Ponadto NASA ma zamiar wycofać się z dotychczasowych kosztownych operacji w najbliższym sąsiedztwie Ziemi.

Z tego też powodu podpisano kontrakt z prywatną firmą SpaceX na zapewnienie stałych dostaw do ISS. Natomiast pieniądze przekazywane z NASA, pozwolą firmie Elona Muska na dalszy rozwój technologii podróżniczych i w przyszłości przedsiębiorstwo będzie mogło dostarczać na stację również astronautów - czytamy w serwisie kopalniawiedzy.pl.

Teraz, po dłuższych przygotowaniach i udanym locie testowym rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon, za dwa dni - po raz pierwszy w historii - do ISS przycumuje prywatny pojazd kosmiczny, wykonujący misję zleconą przez NASA. Kapsuła Dragon - w przeciwieństwie do rosyjskich, japońskich i unijnych pojazdów towarowych - jest maszyną wielokrotnego użytku. Toteż będzie wykorzystywana z pożytkiem w podróżach w obie strony. Będzie nie tylko woziła potrzebne towary na ISS, ale i przywoziła na Ziemię niepotrzebne czy zużyte tam elementy.

Kapsuła Dragon zapewni nie tylko stałe i nieprzerwane dostawy, ale także - co jest ogromnie ważne dla nauki, szczególnie w badaniach biologicznych - umożliwi dostarczenie próbek z powrotem na Ziemię. Dzięki takim możliwościom stacja ISS będzie lepiej spełniać rolę, do której została zaprojektowana i umieszczona na orbicie. To klucz do sukcesu stacji - mówi Mike Sufferdini, jeden z menedżerów programu ISS.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.