Facebook Google+ Twitter

Nowy Sekretarz Stanu Watykanu abp Pietro Parolin rozpoczął pracę

Uroczystość przekazania urzędu odbyła się 15 października, lecz bez abpa Parolina, który tego dnia trafił na operację do szpitala. Do Watykanu przybył w sobotę, 16 listopada, a 18 listopada podjął pracę w charakterze Sekretarza Stanu.

 / Fot. Wikipedia,Autor: Ricardo André Frantz (User:Tetraktys)Nadchodzi tornado? Do Watykanu zbliża się fala trzęsienia ziemi? Papież Franciszek konsekwentnie otacza się swoimi ludźmi. Bliski, właściwie najbliższy współpracownik Franciszka, będzie też jego sąsiadem - obaj mieszkają w Domu św. Marty, czyli watykańskim hotelu, który dotąd tradycyjnie był i jest domem przybywających na krótko do Stolicy Piotrowej, dostojników kościelnych z szerokiego świata.

Zobacz i posłuchaj: abp Pietro Parolin obejmuje funkcję sekretarza stanu w Watykanie - relacja Marka Lehnerta (IAR) - Pietro Parolin rozpoczyna pracę

Włoski duchowny, arcybiskup Pietro Parolin (lat 58), po czterech latach (2009-2013) pracy w Wenezueli w charakterze nuncjusza apostolskiego, powrócił do Rzymu. Przez cztery lata (1986-1992) pracował w Nigerii i Meksyku. A siedem lat pełnił rolę zastępcy szefa dyplomacji Stolicy Apostolskiej. Na sekretarza stanu otrzymał nominację 31 sierpnia 2013 roku.

Papież Franciszek wyznaczył wówczas datę objęcia przez niego urzędu Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej (swojej prawej ręki w służbie watykańskiej) i pożegnania jego kilkuletniego poprzednika, kardynała Tarcisio Bertone. Uroczystość przekazania urzędu - jak planowano - odbyła się 15 października, ale bez arcybiskupa Pietro Parolina, który – dotknięty chorobą - musiał tego dnia poddać się operacji i przebywał w szpitalu w Padwie. Do Watykanu przybył dopiero w sobotę, 16 listopada, a poniedziałek 18 listopada jest jego pierwszym dniem pracy w charakterze Sekretarza Stanu.

Według watykanistów, wraz z odejściem ze Stolicy Apostolskiej kardynała Tarcisio Bertone, odeszła pewna niechlubna epoka i tradycja panująca w Kurii Rzymskiej, związana m.in. z personalnymi tarciami i intrygami, podejrzeniami i oskarżeniami oraz z aferą Vatileaks, których inspiratorem miał być rzekomo silny i groźny kardynał Bertone. Odchodząc na emeryturę, kardynał - cytowany przez włoskie media - przyznał: Naturalnie były problemy, (…) obrzucono mnie oskarżeniami. To był "splot kretów i żmij".

Rzecznik watykański poinformował dziennikarzy, że nowy sekretarz stanu - na razie - będzie mieszkać w Domu św. Marty. Podobnych słów użył na początku pontyfikatu papieża Franciszka. Nikt nie przypuszcza dzisiaj, aby arcybiskup Pietro Parolin, nie wziął z niego przykładu i zamieszkał któregoś dnia w Pałacu Apostolskim.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.