Facebook Google+ Twitter

Nowy sezon w Teatrze Kamienica: makieta przedwojennej Warszawy i premiery!

Kamienica to teatr inny niż wszystkie. Posiada swój własny, tajemniczy klimat. Jeszcze przed wejściem do środka ma się wrażenie, że czas w tym miejscu się zatrzymał. 18 września w teatrze Emiliana Kamińskiego rozpoczęto kolejny sezon. Tym razem widzów czeka prawdziwa uczta - nie tylko teatralna.

 / Fot. Materiały Teatru KamienicaNie da się ukryć, że Kamienica to teatr inny niż wszystkie. Posiada swój własny, tajemniczy klimat. Jeszcze przed wejściem do środka ma się wrażenie, że czas w tym miejscu się zatrzymał. Stary tramwaj, stojący na ulicy zamiast samochodów, podsyca ten nastrój. Gdyby nie wszechobecni reporterzy, można by pomyśleć, że to magiczne miejsce.

Makieta - spojrzenie na dawną Warszawę


18 września największym zainteresowaniem reporterów i aktorów cieszyła się makieta części Warszawy sprzed 1939 r., wykonana przez Bognę Romańską i Michała Mroczkę. Obecni na inauguracji nowego sezonu mogli zobaczyć makietę, zanim nastąpi jej oficjalne odsłonięcie. „Paryż Północy” – tak przed II wojną światową nazywana była Warszawa” – mówił Emilian Kamiński. Makieta o powierzchni 20 metrów kwadratowych powstawała od grudnia zeszłego roku. Praca jest dokładna w każdym szczególe, bowiem twórcom z pomocą przyszli varsavianiści. Miniaturowa rekonstrukcja budowana była etapami na podstawie archiwalnych zdjęć, map, pocztówek, planów lotniczych, a także wspomnień.

Makieta, składająca się z 3 segmentów, przedstawia nam tylko fragment miasta przed jego zniszczeniem. Obejmuje tereny Ogrodu Saskiego z nieistniejącym już Pałacem Saskim, a także Dworzec Główny. W pierwszym segmencie widzimy Pałac Saski, Pałac Kronenberga, plac Małachowskiego z budynkiem Zachęty i kościołem św. Trójcy. Drugi Segment pokazuje kamienice między ulicami Królewską, a Kredytową. W trzecim segmencie zrekonstruowano ulice Szkolną i Marszałkowską, a także przyległe tereny.

Emilian Kamiński dodał, że po zniszczeniu stolicy, dla jej mieszkańców zniknęły miejsca, z którymi mogli się identyfikować. Chce, aby takim miejscem była dla warszawiaków Kamienica.

Oficjalnie odsłonięcie makiety odbędzie się już 30.09.

Co nas czeka w tym sezonie?


5. rok działalności teatru rozpocznie premiera satyrycznego monodramu Domana Nowakowskiego ”4 tony podłogi”, w reżyserii / Fot. Materiały Teatru Kamienica Olimpii Poniźnik-Burczyk. Z tym ciężarem na scenie doskonale radzi sobie Paweł Burczyk. Jest to historia czterdziestokilkuletniego mężczyzny, który przyjeżdża do stolicy z nadzieją, że zrobi karierę. Spektakl jest ”ugłośnieniem przemyśleń wielu mężczyzn i obnażeniem technik manipulacyjnych wielu kobiet”. Zdradzić można jedynie tyle, że fragment spektaklu naprawdę zachęca do obejrzenia. Premiera przewidziana jest na 28.10.

Następną sztuką jest „Mąż mojej żony”. Oparta na książce Miro Gavrana, historia dwóch nieznajomych sobie mężczyzn, Edmunda i Zeflika, którzy, ku ich zdumieniu, okazują się bliską rodziną. Opowieść o sile miłości i utracie zdrowego rozsądku. Zabawna i wzruszająca podróż pokazująca jak łatwo z wrogów stać się przyjaciółmi. Znakomite dialogi, niesamowita gra aktorska Przemysława Bluszcza i Tomasza Obary, będącego również reżyserem. Pierwsze przedstawienie odbędzie się 4.10.

19.10. czeka nas spektakl „Old Love” Norma Fostera w reżyserii Krzysztofa Kelma. Historia miłości, która rodziła się i dojrzewała między bohaterami przez 20 lat. Występują: Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Artur Barciś, Paweł Domagała, Mateusz Banasiuk, Zuza Grabowska i Barbara Kurdej-Szatan.

Premiery w 2014 r.

Wraz z początkiem przyszłego przyszłego roku możemy liczyć na premierowe przedstawienie wierszy Władysława Broniewskiego według Krzysztofa Kolbergera. Jak zapewniał Kamiński, Krzysztof był wielkim przyjacielem teatru Kamienica. Wystawiając wiersze w rocznicę jego śmierci, chce uczcić pamięć o wspaniałym aktorze, zmarłym w 2011r. Prezentacja odbędzie się 07.01.

Czerwiec w Kamienicy będzie należał do Beaty Ścibakówny. Sztukę ”Intryga”, w której gra i jest współproducentem, będzie można oglądać już na początku lata.

Kamienica również dla najmłodszych


Jak co roku wystawiane będą też spektakle dla dzieci (tzw. Mała Kamienica), Wśród nich bajki Ezopa i „Miś Uszatek”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.