Facebook Google+ Twitter

Nowy sposób wykrywania raka szyjki macicy

Cytologia jest znanym i docenianym badaniem pomocnym w wykrywaniu potencjalnego zagrożenia raka szyjki macicy. Jego wczesne zdiagnozowanie może pomóc wyleczyć nowotwór całkowicie, dlatego tak ważne są regularne i dokładne badania.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Adam Hawałej/PAPW Polsce od niedawna jest możliwość wykonania cytologii innowacyjną metodą powszechnie stosowaną na Zachodzie o nazwie cytologia cienkowarstwowa - LBC (ang. Liquid Base Cytology), która pozwala na zwiększenie precyzyjności badania i tym samym zwiększą skuteczność w walce z nowotworem szyjki macicy.

Cytologia cienkowarstwowa umożliwia efektywniejsze wykorzystanie pobranego materiału, ponieważ komórki nie są rozprowadzane na szkiełku laboratoryjnym, lecz pozostają w specjalnym płynie, dzięki czemu nie dochodzi do ich utraty czy niestarannego rozprowadzenia. Dodatkowo nowa metoda pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia z próbki w postaci krwi czy śluzu. Uzyskany w ten sposób materiał jest lepszy zarówno pod względem ilościowym, jak i i jakościowym, co przekłada się na precyzję w określaniu potencjalnych komórek dysplastycznych, zapalnych czy nowotworowych.

Większa skuteczność tego badania została potwierdzona w serii 15 badań prowadzonych w latach 1998-2005 - wykrywalność śródnabłonkowych zmian dysplastycznych (HSIL) wynosiła 64 proc. Inną zaletą cytologii cienkowarstwowej jest dokładne zdiagnozowanie występowania wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego), często odpowiedzialnego za raka szyjki macicy, oraz bakterię Chlamydia trachomatis, która powoduje wiele zespołów chorobowych całego organizmu.

W Polsce śmiertelność na nowotwór szyjki macicy to ok. 7 na 100 tys. kobiet, a dla porównania, w Finlandii wskaźnik ten to tylko 1,8 na 100 tysięcy. Przyczynę tak złej sytuacji należy upatrywać zwłaszcza w słabej akcji profilaktycznej, ponieważ okazuje się, że 50 proc. kobiet z rakiem szyjki macicy nigdy nie miało zrobionego badania cytologicznego, a 60 proc. nie miało cytologii w ciągu ostatnich 5 lat.

Cytologię cienkowarstwową można wykonać m.in. w sieci placówek laboratoriów medycznych.

Źródło: http://www.diag.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

cytologię nfz może wykonać 1 na rok, jeśli ktoś chce częściej - zapraszany jest do prywatnej poradni, smutne ale prawdziwe

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.