Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19868 miejsce

Nowy Spot On: Wschodnioeuropejski kalejdoskop

Obserwowanie Europy Środkowej i Wschodniej jest dziś znacznie bardziej interesujące niż podglądanie krajów zachodnich. Najnowszy numer Magazynu Spot On pokazuje różne spojrzenie na konkurencyjność i możliwości rozwoju naszego regionu.

 / Fot. OFW przypadku Rosji recesja trwa w najlepsze, ale Putin nie będzie reformował gospodarki, chociaż konieczne zmiany są od dawna opracowane – przekonuje w rozmowie z Sebastianem Stodolakiem Sergei Guriev, rosyjski ekonomista: „Wybrał ścieżkę zwiększania rządowych wydatków, wzmacniania państwowych firm i braku reform. Wzrost w rezultacie już nie powrócił. Putin gospodarkę traktuje narzędziowo. Obecnie o niej nie myśli.”

Tylko pozornie Ukraina, aspirująca do UE, otrzymująca wsparcie moralne i finansowe, jest w lepszej sytuacji. Kraj drążony od środka przez korupcję – publicznie zwrócił na to uwagę nawet ambasador USA, o czym pisze Michał Kozak – nie jest w stanie podjąć się najpoważniejszych reform. Na zaproszenie minister finansów Ukrainie w reformach ma pomagać znany ekonomista Artur Laffer. Poproszony wcześniej o to samo były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, powiedział wprost „Byłem tam przez półtora roku i nie widziałem żadnej prawdziwej wielkiej reformy”. Dostrzegają to również organizacje międzynarodowe, które ostrzegają, że nie będą kontynuować wsparcia, jeśli reformy nie zostaną realizowane.

Potężna korupcja to największy problem Mołdawii, którą ekonomiści nazywają „Dzikim Zachodem w kryzysie”. MFW już zawiesił rozmowy na temat nowego programu kredytowego, Bank Światowy zablokował jej kredyt, a Unia Europejska zamroziła pomoc.
Polska na tym tle to kraj w szczycie rozwoju, jest jednak na innym etapie, inne grożą mu niebezpieczeństwa i inne decyzje musi podejmować. Ma już za sobą okres gwałtownego pozyskiwania zagranicznych inwestorów i ich kapitałów, teraz szuka najlepszej metody, by ich nie stracić na rzecz rynków tańszej siły roboczej. Jaki ma pomysł na nowoczesne inwestowanie - opowiada o tym prezes Agencji Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.

Te i kilka innych, ciekawych historii znajdą państwo w październikowym magazynie Spot On. Numer przygotowany został w języku angielskim, bo zależy nam by z analizami dotyczącymi naszego regionu Europy trafiać również do zainteresowanych nim odbiorców spoza Polski.
28 numer Magazynu Spot On można bezpłatnie pobrać na telefony, tablety, PC.

***
Magazyn Spot On przygotował redakcja serwisu ekonomicznego Central European Financial Observer. Misją portalu jest prezentacja i popularyzacja pogłębionej wiedzy i myśli ekonomicznej w obszarach makroekonomii, szeroko rozumianych finansów publicznych oraz rynków finansowych. Na jego łamach zamieszczane są autorskie publikacje polskich i zagranicznych ekonomistów i dziennikarzy. Spot On jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, nie zawiera reklam, wszystkie wydania są dostępne bezpłatnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.