Facebook Google+ Twitter

Nowy talent matematyczny w Polsce

Ogłoszono laureatów XII edycji Powszechnego Internetowego Konkursu dla uczniów szkół średnich. Spośród ponad 5000 uczestników z całej Polski, zwycięzcą został Jakub Zawiślak z Biłgoraju.

Drugie i trzecie miejsce zajęli: Grzegorz Szpak z Piotrkowa Trybunalskiego i Przemysław Rybak z Zamościa.

W konkursie organizowanym przez Politechnikę Warszawską, wzięło udział 5000 tysięcy uczniów z 180 miejscowości z całego kraju. Podczas kilkumiesięcznych zmagań, w I i II etapie młodzi matematycy rozwiązywali zadania przez internet.

Powszechny Internetowy Konkurs, poprzez swoją formułę od wielu lat daje szanse zaprezentowania swoich możliwości osobom , które mieszkają poza dużymi miastami. Ta jak i wszystkie dotychczasowe edycje, pokazują również, że udział w matematycznych zmaganiach może bardzo pomóc w przygotowaniach do matury - mówi Piotr Tomczak z firmy Casio.

W III etapie, uczestnicy losowali zestaw 10 zadań, które następnie przesyłali tradycyjną pocztą. 152 uczniów z najlepszymi wynikami etapu internetowego zakwalifikowało się do finału, który miał miejsce 9 kwietnia na Politechnice Warszawskiej. W ciągu 3 godzin jego uczestnicy rozwiązywali 5 zadań.

Większość zadań konkursowych nie wykracza swoją tematyką poza zakres treści programowych szkoły ponadgimnazjalnej. Nie są to jednak typowe zadania szkolne, ponieważ tworzone są one z myślą o tym by wyłowić uczniów obdarzonych prawdziwym talentem matematycznym. Ich poziom trudności wzrasta wraz z etapem, a rozwiązania często wymagają twórczego myślenia - mówi dr inż. Krzysztof Bryś z Politechniki Warszawskiej. Na przykład jedno z finałowych zadań uczestnicy rozwiązywali na wiele sposobów, ale najkrótsza droga prowadziła poprzez zauważenie i udowodnienie faktu, że iloczyn cyfr dowolnej liczby naturalnej jest nie większy niż ta liczba - dodaje dr Bryś.

Najlepszym młodym matematykiem w Polsce okazał się Jakub Zawiślak z L.O im. ONZ z Biłgoraju. Zwycięzca tegorocznej edycji, otrzyma nagrody w postaci sprzętu komputerowego ufundowanego przez Rektora Politechniki Warszawskiej. Natomiast pozostali laureaci kalkulatory naukowe i graficzne firmy Casio m.in. ClassPad 330

Więcej informacji można znaleźć na: www.sigma.mini.pw.edu.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.