Facebook Google+ Twitter

Nowy Targ wystawa: EURO PLAMA 2013 - Wielki Finał Sztuki

Mam zaszczyt zaprosić do Nowego Targu. 13 kwietnia bieżącego roku w Pubie Plama otwarta zostanie wystawa przygotowana przez grupę artystyczną: Niezależna Akademia Frenetyków. Tytuł ekspozycji - EURO PLAMA 2013 - Wielki Finał Sztuki.

 / Fot. D. KędzierskiEURO PLAMA 2013
Wielki Finał Sztuki
Wychodząc na wprost oczekiwaniom miłośników sportu, prezentujemy własne interpretacje sztuki. Sztukę nieskarconą korupcją ani chorą ambicją sportowców, czy nawet środkami dopingującymi. Jedyny nasz anabolik to umysł i proces twórczy.
Nie wszyscy z nas pałają dostateczną miłością do piłki kopanej, lecz podejmując wyzwanie wnoszą nową jakość w świat kultury i sportu. W skórzanej kuli mącą się narodowe kompleksy z marzeniami, patriotyzm z wartościami moralnymi.
W przypadku podjęcia tematu piłki nożnej, nietrudno popaść w banał i być posądzonym o błahość tematu.
Frenetycy traktują sport bardzo osobliwie, dlatego też pojawią się prace związane z dwutorowym podejściem do niego, krytycznym i pozytywnym. Dzięki zróżnicowanemu językowi artystycznemu, piłka nożna dostaje nowe wartości wizualne. Poruszana problematyka, nawiązuje do zagadnień związanych z historycznym wydarzeniem, a mianowicie organizacją Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Sięgając pamięcią wstecz, zauważymy ścisłe związki sportu ze sztuką, starożytne igrzyska na stałe wpisały się do kanonu twórców. Antyczne eksponowanie sztuki w sporcie jest mocno klasyczne, my zaś doszukujemy się w Euro 2012 symboli, satyry, pewnych percepcji i ludzkich zachowań. Dotykamy problemów ikoniczności, sławy i gwiazdorstwa we współczesnym „kulturosporcie”. Pokazywania ekspresji ciała ludzkiego, poprzez wyrażanie zmagań, współzawodnictwa, wysiłku, aż po uogólnienie ruchu i dynamiki. Udowadniamy, że sztuka wspiera kondycję ludzką, ale też obalamy tą tezę, rywalizacja sportowa, walka, wysiłek, dążenie do zwycięstwa, a czasami klęska i porażka. Przykładem są sadomasochistyczni kibice, ekscytujący się przed kolejną imprezą, z którą wiążą nadzieje na sukces. Demaskując człowieka, jako istotę, która swą zwierzęcą naturą pragnie zdobywać trofea, nie robiąc przy tym realnej krzywdy. W naszej naturze agresja występuje, jako przestrzeń ikoniczności i męskiej intymności, stając się reliefem i odbiciem rzeczywistości nie tylko sportowej, ale i społeczno-politycznej. Chcemy udowodnić, że piłka nożna to nie tylko dyscyplina sportowa, to również szereg mechanizmów, które nią kierują i tworzą.
Na wystawie można będzie zobaczyć takie dziedziny sztuki jak malarstwo, rzeźba, instalacja, ceramika, grafikę, rysunek satyryczny i kukły.
Z wyrazami szacunku i dobrym kierunku
Dawid „Denver” Kędzierski

Formacja artystyczna Niezależna Akademia Frenetyków powstała w 2007 roku z inicjatywy trojga artystów nieżyjącej już Anny Kardasz oraz Magdaleny i Dawida Kędzierskich. Zrzesza ona dwudziestu dyplomowanych artystów z kraju i zagranicy organizując niekonwencjonalne wystawy, plenery i happeningi.
W obecnej ekspozycji prezentują się:
Sylwia Wójcik
Magdalena Sięka Kędzierska
Janina Myronova
Petra Houskova
Gabriel Szyrszeń
Tomasz Król
Michał Mroczka
Sebastian Warszawa
Roman Juhás
Dawid Kędzierski „Denver”
Damian Nieroda

EURO PLAMA 2013
Wielki finał – 13 kwietnia 2013
Pub Plama ul. Kościelna 7
godz. 19.30

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.