Facebook Google+ Twitter

Nowy Targ: Zamieszanie w Radzie Miasta

Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił wybór przewodniczącego i jednego wiceprzewodniczącego Rady Miasta Nowy Targ. W związku z tym tracą na ważności uchwały Rady, a w mieście mogą odbyć się nowe wybory.

W dniu 6 listopada br. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał za nieważną uchwałę z maja tego roku o wyborze na przewodniczącego Rady Miasta Lesława Mikołajskiego oraz wiceprzewodniczącego Józefa Trzcińskiego. Powodem takiej decyzji sądu był fakt, że na tej samej sesji został odwołany poprzedni przewodniczący Mariusz Jelonek (do dymisji podał się też wiceprzewodniczący Jacenty Rajski), a koalicja Podhalańska Wspólnota Samorządowa i Niezależni przegłosowała wybór nowych członków Prezydium Rady. Jest to działanie niezgodne ze statutem miasta, ponieważ nakazuje on wybór nowego przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego na następnej sesji po tej, kiedy odwołano lub zrzekł się stanowiska dany członek prezydium.

Jak informuje lokalny portal informacyjny podhale24.pl sekretarz miasta, Stanisława Szołtysik uważa, że ta decyzja powoduje nieważność uchwał podjętych po 6 listopada br., czyli dacie wyroku sądowego. Chodziłoby o decyzje podjęte w czasie sesji 14 listopada. Urząd Miasta poinformował także, że odwołano sesję Rady Miasta zaplanowaną na 10 grudnia, ponieważ zwołał ją nielegalnie wybrany przewodniczący. Obecnie jedynym pełnoprawnym członkiem Prezydium Rady jest wiceprzewodniczący Andrzej Fryźlewicz.

W wypowiedzi dla podhala24.pl Artur Słowik, zastępca dyrektora wydziału prawnego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, przyznał, że do czasu zakończenia rozprawy kasacyjnej nie jest wiadome czy nie ważne są tylko uchwały podjęte po 6 listopada br., czy też wszystkie od czasu nieprawidłowego wyboru (maj 2007). Jeśli sąd uzna tą drugą wersję, w Nowym Targu mogą odbyć się ponowne wybory do Rady Miasta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.