Facebook Google+ Twitter

Nowy tomik poezji Marty Gracz

W marcu, na rynku literackim ukazał się kolejny tomik wierszy śląskiej poetki Marty Gracz "Apokalipsa".

 / Fot. okładka:Wydawnictwo MiniaturaApokalipsa - greckie słowo (apokalipsis) oznacza odsłonięcie, objawienie. Jest to rodzaj utworu biblijnego, w którym mówi się o tajemnicach dotyczących sensu dziejów i końca świata. Proroczą wizją wydarzeń, towarzyszących końcowi dziejów, jest Apokalipsa świętego Jana Apostoła, która przedstawia w języku mistycznym i symbolicznym ostateczny triumf Dobra nad Złem.

Do proroctwa świętego Jana nawiązywało wielu pisarzy i artystów. Kto oglądał kontrowersyjny film Francisa Forda Coppoli "Czas apokalipsy", czytał "Dziady" Adama Mickiewicza lub "Nie-Boską komedię" Zygmunta Krasińskiego może sobie wyobrazić apokalipsę jako potworne wydarzenie, katastrofę, zagładę lub tylko przestrogę.

Marta Gracz w swoim tomiku "Apokalipsa" stara się zrozumieć istotę bytu na pograniczu życia i śmierci, a nawet istnienia w niewyobrażalnym pozagrobowym życiu. Czy człowiek współczesny zagubiony i zaangażowany w walkę o byt swój oraz swojej rodziny może znaleźć chwilę na zastanowienie się i przemyślenie tego zjawiska? Zapewne na samą myśl o tym, strach zaczyna paraliżować umysł.

Autorka w tytułowym wierszu, jako podmiot liryczny, odważnie stanęła na ..."szczycie godzin beznadziejnych"... skąd widziała anioła ..."z nadpalonymi oddechem złego słońca skrzydłami / spadającego w otchłań / niewidomego / puste oczodoły wypełnione mrokiem / bez nadziei"...

Wiersze zawarte w tomiku powstały z wnikliwej obserwacji życia codziennego. Poetka sprawnie oscyluje na tajemnej granicy światów, starając się wprowadzić czytelnika w nastrój zadumy, zastanowienia się nad sobą i najbliższym otoczeniem. Stara się uzmysłowić nam, że nie jesteśmy osamotnieni w niepewności współistnienia bytów realnych i mistycznych, a o których zapominać nam nie wolno. Są wokół nas i żywi, i umarli, a przejście w inny wymiar po wcześniej spełnionych boskich oczekiwaniach, pozwoli iść przed siebie z podniesionym czołem, bez strachu. Niewielu osobom było dane doświadczyć rzeczywistych i mistycznych doznań przejścia na drugą stronę o czym dowiadujemy się z wierszy "Wariatka I" i "Wariatka II".

"Apokalipsa" Marty Gracz jest przestrogą zawartą nieprzypadkowo w 33 wierszach, które serdecznie polecam wierzącym i niewierzącym czytelnikom. Jerzy Granowski

_ __ __

"Apokalipsa" - http://www.martagracz.cba.pl/
Skład i druk: http://www.miniatura.info.pl/
Posłowie: Jerzy Granowski (Apokaliptyczne przemyślenia)
Ilustracje: Paul Gustaw Dore

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

I co ja mam teraz powiedzieć? :)))
Przy niechcącym wywołaniu objawów pokrzywki ;)
Ja naprawdę po prostu bardzo lubię refleksyjną poezję, a ta forma przekazu z podkładem muzycznym to perełka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Alicjo, świat jest piękny szczególnie wiosną na Wirtualnych Łąkach...
Czy aby zasługuję na tyle ciepła? Nie wiem co powiedzieć. Po prostu się zaczerwieniłem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy,
W dojrzałość, która rozkwita bogatą refleksyjnością na Wirtualnych Łąkach, przy dźwiękach przenikających wręcz współbrzmieniem tekstu - nie wątpię.
Tutaj dojrzałość przejawia się zdystansowaniem do formy ocen i komentarzy, a tego Panu nie brakuje, co widać po reakcji spod powieki z lekka przymrużonego oka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Alicjo, dziękuję za dobre słowo. Rzeczywiście jestem tu nowicjuszem i mam nadzieję, że dojrzeję ;)
Pozdrawiam serdecznie
Jerzy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa recenzja. Przebija w niej dobre pióro (? nowicjusza chyba tylko na tym portalu ;) )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Dominiko, tomik można kupić w wydawnictwie lub u autorki. Linki pod tekstem. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej lektury - Jerzy

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.04.2011 10:57

Szczerze mnie to zainteresowało i muszę nabyć ten tomik wierszy! 5!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.