Facebook Google+ Twitter

Nowy unijny projekt dla niepełnosprawnych. Czy udany?

Współautorzy: Marta Wróbel

Pojawił się kolejny projekt dla osób niepełnosprawnych, finansowany przez UE. Projekt ma na celu wsparcie na rynku pracy osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Screen strony http://www.sprawni.caritas.pl/news.php?id=12&d=72 / Fot. screen stronyProjekt "Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy" jest przeznaczony dla osób legitymujących się znacznym stopniem niepełnosprawności (dawna pierwsza grupa), również z niepełnosprawnością ruchową oraz rodzin i innych osób z najbliższego otoczenia osób niepełnosprawnych.

Wg założeń projektu wsparciem ma zostać objętych 1500 osób, ale tylko 23 osoby znajdą pracę po zakończeniu projektu.

W trakcie projektu realizowane będą następujące działania:
- spotkania indywidualne, doradcze z psychologiem, doradcą zawodowym i prawnikiem - (dla 1500 osób)
- konsultacje lekarskie
- konsultacje ze specjalistami „niezależnego życia”,
- grupowe warsztaty wyjazdowe (lub w miejscu projektu) dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin lub osób z najbliższego otoczenia,
- szkolenia zawodowe (185 osób),
- szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe (231 osób),
- staże zawodowe (69 osób),
- kontynuacja nauki (69 osób),
- współpraca z pracodawcami.

Koszty projektu:
Koszty ogółem: 11.590.813,85
Koszty bezpośrednie: 10.211.493,85
Koszty pośrednie: 1.379.320,00

Koszt na jednego uczestnika: 6.005,60

Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz przy współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Caritas, i fundacji Pomoc Maltańska.

Zgłoszenia przyjmowane są do końca kwietnia 2009. Ilość miejsc w projekcie ograniczona.

Osoby zainteresowane projektem powinny zgłaszać się do organizacji pozarządowych, także do organizacji partnerskich projektu.

Więcej informacji na stronie projektu


* Być może jestem w błędzie, ale zadziwia mnie rozmach z jakim realizowany jest projekt. Jego założenia pokazują jak postrzegane są osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Twórcy projektu mają świadomość, że te osoby mając duży stopień dysfunkcji nie są w stanie podjąć pracy, a mimo to organizują dla nich szkolenia na tak dużą skalę, lecz w formie, która nie przyniesie efektów. Tworzenie czegoś dla samego organizowania mija się z celem i nie pomaga wcale tym osobom.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Czesław Klott
  • Czesław Klott
  • 15.04.2011 22:40

Wykładowca bierze 300 zł/h. Jest się o co bić. A pomoc osobom niepełnosprawnym to taki miły temat ....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szkoleniowiec
  • Szkoleniowiec
  • 06.02.2011 20:43

Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy II za 25 mln zł jest realizowany w okresie 2010/2011.

Te szkolenia to głównie gadanie o niczym.

"W ramach projektu osobom niepełnosprawnym zapewnione są konsultacje z doradcą zawodowym, psychologiem, prawnikiem i innymi specjalistami, szkolenia zawodowe i podnoszące kwalifikacje, staże, wsparcie w rozpoczęciu i kontynuacji nauki oraz zakup sprzętu ułatwiającego pracę i naukę."

Ktoś na tym nieźle zarobi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Projekty unijne tworzone są po to aby aktywizować niepełnosprawnych i sam zamysł tego aby UE finansowała projekty aktywizujące jest bardzo dobry jednak każdy projekt powinno się przemyśleć i jeśli nie daje on żadnych efektów np. z powodu problemów zdrowotnych i dysfunkcji beneficjentów powinno się z nich rezygnować lub tworzyć coś co będzie dla nich dostosowane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W wydawaniu funduszy unijnych chodzi o to by projekt był zgodny z jakimiś odgórnymi wytycznymi, już samo sformułowanie " aktywizacja niepełnosprawnych" otwiera duże możliwości wyciagnięcia pieniędzy z UE!W całej Polsce są szkolenia a których absolutnie nic nie wynika (prócz wydanej kasy). Program KAPITAŁ LUDZKI ma min zapobiegać wykluczeniu społecznemu, TYLKO JAKĄ SUMĘ Z JEGO FUNDUSZU PRZEZNACZONO NA TWORZENIE MIEJSC PRACY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH?PODPOWIEM: STOSUNKOWO ŁATWO Z UE WYCIĄGNĄĆ KASĘ NA TZW "PROJEKTY MIĘKKIE", czyli wspomniane" budzenie postaw.." itp, a więc kurs kurs kursem POGANIA

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oto opinia o organizowaniu tego typu szkoleń. Taki sam pogląd jak autorki tego tekstu, tylko bardziej dosadnie napisane. www.nie-pelnosprawni.pl

"Kurs bicia piany, czyli tajemna sztuka pisania CV"

http://nie-pelnosprawni.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=438:kurs-bicia-piany&catid=65:stowarzyszenie-przyjacio-integracji&Itemid=49

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ wielki plus szczególnie za końcowe zdania. Wiele się mówi 0o niepełnosprawnych, tylko tak naprawdę pieknie to brzmi na zjazdach, posiedzeniach, ale nic dla nas wielkiego się nie robi.
Ja jestem osoba niepełnosprawną ze stopniem znacznym (I gr) uczęszczam na zajęcia na WTZ i tylko dlatego, ze tam uczęszczam nie mogę otrzymać dofinansowania na turnus rehabilitacyjny. Wg mnie to paranoja, bo az tyle niepełnosprawnych chetnych w powiecie nie ma na wyjazdy, a wiem, ze kasa jest. No ale mnie sie ona nie nalezy bo na mnie juz środki z PFRONu idą na WTZ! Tylko, że jeszcze nikt mi nie pokazał ustawy, że jest taki przepis! Więc pytam się kto dostaje dofinansowania na turnusy? . A mnie jest bardzo przykro bo chciałabym być zdrowa i módz pojechac sobie gdzie chcę i na ile chcę, a teraz mnie poprostu nie stać. Takie traktowanie osób niepełnosprawnmych jest dla mnie bardzo przykre!! :-(

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za konkluzję. Zgadzam się w 100 procentach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie. Mam lekki stopień niepełnosprawności i szlag mnie trafia, bo nie mogę skorzystać z różnych prgramów. Już raz z powodu bariery określonej grupy praca przeszła mi koło nosa. Takie programy najbardziej by pomogły osobom o lekkim i średnim stopniu niepełnosprawności. Do dupy z tym wszystkim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.