Facebook Google+ Twitter

Nowy wirus podmienia numer konta, gdy kopiujesz go na komputerze

Jak podaje CERT Polska wykryto szkodliwe oprogramowanie, które potrafi podmienić 26-cyfrowy numer rachunku bankowego (NRB).

 / Fot. J400uk/Public DomainNa czym polega zagrożenie? Gdy kopiujemy numer 26-cyfrowy numer rachunku bankowego metodą kopiuj - wklej (lub Ctrl+c, Ctrl+V) złośliwe oprogramowanie podmienia go na numer konta, z którego korzystają przestępcy - informuje CERT.

Zakażenie około 3 tys. komputerów miało miejsce za pomocą specjalnie spreparowanej wiadomości email z załącznikiem zawierającym plik z archiwum .zip. W nim znajdował się plik z rozszerzeniem .src - taki jak w przypadku windowsowych wygaszaczy ekranu. Po rozpakowaniu archiwum i kliknięciu następowała infekcja. Plik miał ikonę sugerującą, że jest to PDF.

W jaki sposób ustrzec się przed przed zainfekowaniem komputera? Przede wszystkim nie należy klikać w podejrzane wiadomości email od nieznanych nadawców. Należy zwrócić też uwagę, jaki format mają załączniki. Trzeba też po skopiowaniu numeru rachunku bankowego i wklejeniu go na stronie transakcyjnej banku w celu wykonania przelewu sprawdzić czy numery się zgadzają. Jeżeli tzw. NRB jest inne niż w oryginale, należy przerwać transakcję.

Jak sprawdzić czy nasz komputer jest zainfekowany? Skopiować ciąg 26 cyfr i wkleić go do Worda, Notatnika czy nawet pasku adresu przeglądarki. Jeżeli numer się zgadzają, nie padliśmy ofiarą ataku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.