Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6032 miejsce

Nowy właściciel, nowa telewizja, nowy teatr czyli sześć w jednym.

Mamy nową telewizję. Nie jest to produkt importowany z Chin, lecz lokalny, bardzo udany, niezwykle oryginalny. Widzowie mają gwarancję, że jest niezależny od wad i błędów w instrukcjach, i nie będzie się psuł.

Tetar Kabuki, rok 1858, Shibaraku / Fot. Toyokuni Utagawa III
W razie czego wymieni się jeden czy drugi komponent i znowu będzie działać.

Gwarantem niezawodności i jakości nowej telewizji jest znana firma, zajmująca się dotychczas wynalazkami i reklamą. Wynalazła kiedyś zagubionego krewnego, zdaje się wujka, sierotę, o którym nikt wcześniej nie słyszał. Służył w tej samej formacji wojskowej, co dobry wojak Szwejk, ukrywający się tam razem z Jarosławem Haszkiem. Wujek okazał się prawdziwy i obrósł w legendę. Wynalazcę nie wiadomo dlaczego wyrzucono z wytwórni wynalazków i reklamy, gdzie pracował, potem znowu przyjęto. Okazał się przejściowym synem marnotrawnym.

W teatrze telewizyjnym wszystko się zmieniło na lepsze, zwłaszcza pejzarze. Pejzaż pisze się teraz przez „rz”, bo zmieniły się zasady ortografii. Nowa telewizja wystawia nową sztukę, a właściwie serial, pod tytułem „Groteska nieprzewidywalna”.

Akcja serialu dzieje się w Hollywood, gdzie sny stają się marzeniami, a marzenia rzeczywistością. Być może jest to jednak Bollywood, w Indiach, gdzie produkuje się najwięcej filmów na świecie. Trudno to wszystko rozeznać i zapamiętać. W Bollywood żyje pół miliarda ogłupiałych widzów i kilku bogatych producentów i reżyserów, organizujących społeczeństwu upragnione przez nich igrzyska, a sobie przyjęcia i fajerwerki.

To, co w telewizji było już wcześniej pomieszane, pomieszało się jeszcze bardziej, ale na lepsze, z korzyścią dla widza. Sam sypiam teraz doskonale, choć chodzę po nocach, pocę się intensywnie i niepokoję, czy ktoś kiedyś wynajdzie syrop na szalejącą, niebezpieczną epidemię grypy. Śnią mi się tłumy widzów, których nie ma, na ulicach, które są. Tytuł serialu jest znany, podobnie jak początek. Nieznany jest tylko środek i koniec. Jeśli w ogóle jest zakończenie.

W nowym kalejdoskopie teatralnym życie układa się coraz wyraźniej, dla poważnej części widzów życzliwie i rozwojowo, choć ich widownia trochę kurczy. Jak zapewnia reżyser o nieposkromionej wyobraźni, który jest także producentem, układ szkiełek w kalejdoskopie daje się przesypywać w dowolnym kierunku.

- W ten sposób mogę tworzyć nowe kompozycje i konfiguracje, zimowe i letnie, zabawne i smutne, prawdziwe i zawile zakłamane. Celowo to wszystko przemieszałem, literaturę z teatrem, reportaż z fikcją. - Wyjaśnia z dumą. Nie wszyscy go rozumieją.

Są nowe postacie. Teatr znał je od dawna, ja nie. Może to niezbyt dokładnie powiedziane, że nowe, bo starzejące się. Pierwsza to Król Ubu, postać historyczna, zdecydowana; po scenie chodzi wolno i statecznie. Brzuch mu rośnie, ponieważ ciężko pracuje i ma mało czasu na sport. Nie wiadomo, czy celowo nie wyreżyserował tego wyglądu, aby wzbudzić szacunek.

Spektakl jest pełen cudów. Kobiety grają w nim mężczyzn, a mężczyźni kobiety. Jeden z nich wprost zbabiał, lecz ma w sobie tyle miłości, że ciągle ulega. Zupełnie jak w japońskim teatrze kabuki, gdzie aktorzy noszą maski.

Spektakl jest frajdą dla widzów, o których słyszałem, że są jedynymi naturalnymi odmieńcami w Europie, choć nie wszyscy z nich o tym wiedzą. A może wiedzą, ale udają, bo to taki jest trend nowoczesnego teatru.

To wszystko śniło mi się oczywiście. Sam nie wymyśliłbym tego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Dziękuję Panie Andrzeju, naprowadził mnie Pan na właściwy tor poszukiwań. Film w Polsce jest wyświetlany pt. Dziewczyna z portretu. W tej chwili grany tylko w Warszawie w kinie studyjnym.
Co do mojego alarmu, że w Polsce go nie będzie, to widać zwykła internetowa propaganda. Przeczytałam w internecie, że w Polsce nie będzie ten film pokazywany.
Trzeba jak widać mieć dystans do wszystkiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Izabelo. Film o którym Pani wspomina był pokazany w Polsce już w listopadzie na festiwalu Camerimage 2015 i była to europejska premiera tego filmu. Jako ciekawostkę mogę dodać, że Camerimage 2015 odbył się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy i z osobistym udziałem ministra Piotra Glińskiego.
,,The Danish Girl" mają być wyswietlane w polskich kinach od lutego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trwa podzial jak mówi od 25 lat KAZDA opozycja 'medialnego łupu": http://www.pudelek.pl/artykul/87744/duze_zmiany_w_tvp_tomasza_lisa_zastapimariusz_max_kolonko/#

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niekoniecznie p. Barbaro każdy program można zdjąc z anteny z dnia na dzień, z godziny na godzinę,z minuty na minutę albo wyemitować w innym kanale a tego prawie w ogóle nie zrobiono.
Co do jednego się zgodzę ze także propagandyści dziennikarze z poprzedniego "rozdania" powinni mieć miesięczne wypowiedzenia...
A to co obserwuję potwierdza póki co że Kurski jest za pluralizmem mediow. A TVP jak sądzę i widzę ma dostep do niemal każdego polityka tzw. rządowegp a Ci unikali jak tylko mogli TVP p red. Lisa. Zatem TVP dogoni tym zakresie Polsat. Bardziej szczegolowo moje na temat TVP obserwacje od 5 miesięcy podaję w Facebooku gdzie panuje względny pluralizm caly czas. Względny niestety bo są w num jakiegoś czasu roszady znajomych zaleznie od poglądow politycznych

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Pan. W. Adamik. śmieszne. Program układany jest conajmniej na miesiąc na przód. w gazetach wydrukowany jest dwutygodniowy. Tak więc nowy szef dopiero pokaże nam się w całej okazałości za chwilę dłuższa niż 3 dni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Isabelo moim zdaniem TVP tematy te szeroko pokazała za rządow premiera Tuska w okreslonym momencie dyskusji w komisjach sejmowych a poniewaz nawet jego wiekszościowe zaplecze poselskie nie uchwalilo stosownych ustaw temat znikł z mediów. Pytanie np. czy pojawi sie jakaś wypowiedź np. rez Agnieszki Holland w obronie córki. W tej chwili ma być TVP 2 Jerzy Stuhr ktoremu sie zarzuca nawolywanie aby prostestujący przeciwko małej ustawie medialnej sięgneli po kamienie brukowe i ... jednym slowem duzo się dzieje w Polsce na bieżąco i każdy nastepny temat poza biezącą polityką wewnetrzną czy zagraniczną będzie czekał na dysputę ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wczoraj widziałam świetny film " The Danish Girl" - reż. Tom Hooper, porusza problem interseksualizmu.
W Polsce pewnie nie ma szans wejścia na ekrany przy purytańskiej polityce obecnego ministra kultury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po trzech dniach obserwowania programów telewizji tzw. publicznej pod obowiązywaniem malej ustawy medialnej i"rzadami" nowego prezesa TVP wyciagam wnioski. Obserwuję wszystkie programy informacujne TVP od 6 sierpnia br. pisywałem analizy także w tym portaliu.

Wolność słowa w TVP jest dopiero teraz po zmianie Prezesa i szefów programów informacyjnych?
Co ciekawe programy sa nadal ciekawe, nie nudne http://vod.tvp.pl/23500261/09012015


Już wolno dziennikarzom bez wewnetrznej cenzury podejmować wprost tematy spoleczne i kwestię stosunku Niemiec do Polski? Zapraszani są jak w ostatnią niedzielę politycy tacy jak Stefan Niesiołowski wprawdzie rzucony w TVP 3 na żer Młodziezy Wszechpolskiej ...


Wczorajszy program red. Marka Czyża "Bez Retuszu" na temat solidarności spolecznej Ten program dał prawo do wypowiedzi młodemu działaczowi o zdaniu pdmiennym od doroslych ekspertow http://vod.tvp.pl/23256518/10012016

Widać że zachowano za prezesa Kurskiego az do granic możliwości pluralizm opinii w TVP w tym wreszcie nie dominuje glos opozycji ale przebija się takze nieśmiało głos tłumaczący jeśli nie posunięcia rządu to przynajmniej ideały spoleczne i solidarnościowe w imię ktorych rząd ten dziala po wyborach wewnątrz i za granicami!

Zawsze jest ekspert czy dzienniakarz mający inne zdanie niż pozostali dyskutujący. Nawet ten "parytet" jest w odbiorze zabawny ... Zobacz http://vod.tvp.pl/23267144/11012016-0815
I nie ma bojkotu TVP.


Na przykład TVP Info! Dziennikarze tego kanału a mysle o "Infoporanku" w do tej pory stronniczy w antyrządowym przeglądu prasy porannej pokazują swobodnie okładkę Wprost z Angelą Merkel w mundurze Hitlera. A na biurku mają nie tylko antyrządowa prasę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, może Kurski chce zostać nowym liderem KOD? ;)

A do autora, proszę nie używać określeń których Pan nie zna. Definicja Bollywood jest nawet w wikipedii. I nie, nie mieszka tam pół miliarda widzów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie Pani Pani Barbaro nie nadąża za tym co dzieje sie w TVP pod "panowaniem' nielubianego przez Panią polityka Jacka więc dedykuje Pani pierwszy program z 9 stycznia już pod nową ustawą medialną http://vod.tvp.pl/23500261/09012015
Analizuję obecnie (także w/w program) nie w W24 ale gdzie indziej zwlaszcza rolę "karabinów medialnych" kpiących ze środowisk patriotycznych ...

A propos Pani komentarza od placenia alimentow oraz od podjęcia pracy aby je płacić miga się też szef Komitetu Obrony Demokracji ...
Najwyraźniej zna Pani te same zńagadnienia pod innym kątem z innych źródeł? Niestety dopiero porównanie źrodeł daje obiektywny pogląd na rzeczywistosć..

Niestronniczośc w dzisiejszych czasach jest trudna ale nawet p. Michael Tequila się o nia w koncu stara?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.