Facebook Google+ Twitter

Nowy wspaniały świat TVP

Przez Telewizję Polską nie przeszedł huragan. Było za to małe trzęsienie ziemi, ale wszyscy żyją ciągle w strachu przed tsunami. Zmiany w telewizji publicznej miały być rewolucyjne. O inną rewolucję jednak chodziło...

Bronisław Wildstein, fot. AKPAWiatr zmian

Jesienna ramówka, jak i personalne układy wewnątrz telewizji zostały poddane znacznym zmianom. Ważną figurą stał się Andrzej Mietkowski, który odpowiada za utworzenie TVP Info. Dodatkowo pełni obowiązki szefa TAI oraz kierownika programów informacyjnych w TVP.Poprzedni kierownik – Robert Kozak, usunięty ze stanowiska za "spadek oglądalności", znalazł już posadę dyrektora w warszawskim oddziale firmy headhunterskiej – Russell & Reynolds Associates. Jak stwierdza żartobliwie w "Polityce" (32, 2006) "Z telewizji dzwonią z gratulacjami, proponują też, że prześlą mi swoje CV".

Z TVP odeszli też szefowie "Panoramy", Krzysztof Sufin i Natalia Huber, w proteście przeciwko skróceniu ich programu do 13 minut i przeniesieniu go na 22:30. Od 1 września przejdą do TVN24. Odeszło też kilku mniej ważnych dziennikarzy. Oczywiście szefowie kanałów także zostali zastąpione lepszymi (nawet w TVP Kultura). I choć wszyscy wiedzieli, że zmiany będą, to ich styl zdecydowanie razi.

O kiepskiej atmosferze, układach i nowej-starej morlaności w TVP pisał już nieraz w swoim blogu Sylwester Latkowski, którego program "Konfrontacja" zostanie po wakacjach zdjęty. Jak twierdzi, dowiedział się o tym kilkanaście godzin po emisji swojego programu o zabójstwie gen. Papały. Właśnie w kontrowersyjnych tematach, które podejmował, doszukuje się motywów tej decyzji. Co więcej, jak napisał 15 sierpnia "góra kazała zdjąć zwiastuny zapowiadające program Konfrontacja. (...) Celowe działanie, by zaniżyć wyniki oglądalności programu. Oczywiście robią to ludzie, którzy mówią o wprowadzaniu zasad, których dotąd nie było na Woronicza 17".

No właśnie – gdzie te nowe zasady, o których tak głośno krzyczała koalicja? Także w związku z atmosferą panującą w TVP, reporter "Wiadomości" – Jacek Gasiński znów pracować będzie z Kamilem Durczokiem, tyle że w "Faktach".

Nowa wspaniała ramówka

O tym, że znika "Wielka Gra" i stare, "nieprawomyślne" seriale pisano już wielokrotnie. Z anteny zniknie także "Linia specjalna", choć Barbara Czajkowska poprowadzi prawdopodobnie nowy program publicystyczny. Nie jest jeszcze jasna sprawa programu "Prosto w oczy" Moniki Olejnik. Ostatnia propozycja, by program emitowany był o 23:15 nie spotkała się jeszcze z odzewem ze strony dziennikarki. Wątpię jednak, by chciała ona dać się w ten sposób marginalizować. Bo wiadomo, że nikt oficjalnego wypowiedzenia jej nie wręczy.

Od poniedziałku do piątku o godz. 22 płacących abonament czeka pasmo publicystyczne, które obejmie w poniedziałek "Sprawę dla reportera" Elżbiety Jaworowicz, we wtorek "Forum" w nowej formie, prowadzone przez Dorotę Gawryluk (czeka na nią także program publicystyczny w radiowej Jedynce, na propozycję nowego jej szefa, Marcina Wolskiego). Najciekawszy wydaje się być program środowy. "Polacy", w którym 30 osób odzwierciedlających strukturę społeczną naszego kraju będzie dyskutować o ważnych sprawach – a więc coś całkiem odmiennego niż widzimy w telewizji na co dzień. Jeżeli założenia zostaną spełnione w programie powinny się znaleźć tylko 3 lub 4 osoby z wyższym wykształceniem (!). Czwartek to "Misja specjalna" pod redakcją Anity Gargas, w piątek zaś Rafał Ziemkiewicz poprowadzi kulturalny show "Ring", a więc dyskusje na tematy kulturalne "wyrazistych postaci artystycznych". Jak na razie trudno mi to sobie wyobrazić.

Ponadto zostaniemy uraczeni porządną porcją nowych seriali, reality-show i teleturniejów.
To najwyraźniej w ramach pełnienia misji.

Więcej TVP w TVP

Na szczęście nie musi to oznaczać, że zostaniemy pozbawieni większej liczby wartościowych programow. Od jesieni zaczną działać dwa nowe kanały tematyczne – TVP Sport oraz TVP Rozrywka (a może to jest miejsce na reality-show...?). Oby ich dostępność była większa niż jest to w przypadku TVP Kultura.

Z kolei TVP3 zostanie przekształcona w TVP Info, które ma być konkurencją dla TVN 24. Doścignięcie rywala, zarówno pod względem poziomu, jak i oglądalności może być trudne. Jak trafnie zauważa Bogusław Chrabota, Redaktor Naczelny Polsatu, mimo że "zabierają się do tego ludzi kompletnie bez doświadczenia", to TVP może wykorzystać przewagę nadawania naziemnego. Gdyby w dodatku uznać przekazywanie informacji za misję publiczną "może tym razem właśnie misją będzie można usprawiedliwić wydawanie kosmicznych pieniędzy?".

Ponadto, złożony już został wniosek o koncesję dla TVP Film, niedługo także dla TVP Historia. Ostatnim pomysłem prezesa Wildsteina jest za to TVP Nauka. Powszechnie mówi się, że telewizje tematyczne to jedyna sensowna przyszłość tej branży, cieszy więc aktywność ze strony TVP.

W szeregu zbiórka! Na prawo - patrz!

Nie trudno odnieść wrażenie, nawet oglądając "Wiadomości", że TVP przyjmuje prawicowe oblicze. Widać też fot. MWMEDIAjednak, że Bronisław Wildstein stara się w jakimś przynajmniej stopniu jej upolitycznienie (choć nie ideologizację) ograniczać. I łatwo zauważyć, że nie jest jednak wszechmocny. Interesująca w tym kontekście wydaje się informacja podana przez Ryszarda Czarneckiego, że gdyby, jak głosiła zdementowana już plotka, Tomasz Lis miałby opuścić Polsat, TVP chciałaby mieć go u siebie. Ciekawe w jakiej roli? Może w TVP Info?
Jak słusznie zauważył zaś niedawno w "Dzienniku" sam Tomasz Lis, choć prawicowi dziennikarze stoją murem za prezesem, ronią w istocie krokodyle łzy. "Czy naprawdę ktokolwiek przy zdrowych zmysłach uważał, że rządząca ekipa będzie stała na straży niezależności publicznej telewizji?" – pisze Lis.

Szkoda tylko, że dzieje się tak kolejny raz, a żadna z dotychczasowych ekip nie była w stanie wznieść się ponad własną pazerność i z tym procederem skończyć. I choć trzeba zauważyć, że TVP wciąż się rozwija, to nadzieja, że utworzenie kolejnych stacji tematycznych nie będzie jedynie okazją do dalszego podziału stołków wydaje się być płonna. A nie chodzi przecież tylko o telewizję.

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

cmd
  • cmd
  • 26.08.2006 11:49

Panie Bronisławie ! Zdjęcie konfrontacji, to wielki błąd ! Do tej pory miałem o Panu jak najlepsze zdanie i teraz jestem wielce zasmucony i zdziwiony. Zawsze Pana broniłem we wszelkich dyskusjach ze znajomymi oraz na forach internetowych. Ale jeżeli dojdzie do zdjęcia Konfrontacji, to zrewiduję mój stosunek do Pana o 180 stopni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak napisałeś Wildstein nie jest wszechmocny. Nie oglądam zupełnie jedynki (czasem wieczorne wiadomości) więc nie będę się wypowiadać na temat zmian programowych, za to nie ukrywam, że zainteresowanie wzbudziła we mnie TVPInfo. Jak słusznie napisałeś jest ona pewnie zdana na wpływy PiS, aczkolwiek uważam, że TVN24 (które jest świetne!) powinno mieć jakąkolwiek konkurencję, gdyż nikt nie powinien mieć monopolu na informacje i prawdę. Nie ukrywam, że oczekuję, iż szefostwo TVP doprowadzi faktycznie do powstania Info.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.