Facebook Google+ Twitter

Nowy wyczyn aktywistek Femen. Ukraina w szoku

Chciały pomóc młodym kobietom z Pussy Riot, ale chyba oddały im niedźwiedzią przysługę. Być może jednak od początku chodziło o ideologiczne, a nawet religijne braterstwo broni? Kilka godzin temu w Kijowie prysł mit XXI wieku.

Kiedy dwa tygodnie temu próbowałem dać do zrozumienia, że za występem artystek z Pussy Riot nie kryje się wyłącznie opozycja wobec rządów Putina, ale coś znacznie gorszego, czytelnik podpisujący się jako Henryk odpowiedział mi m.in.: „Artystki te były przyzwoicie ubrane, nie były półnagie i nie zrywały ornatu z popa czy księdza. Nawymyślał Pan tutaj niestworzone historie przeciwko tym dziewczynom". Oto jednak mamy obalenie krzyża przez półnagą dziewczynę oraz próbę wyglądającą na chęć zdarcia szaty duchownej z patriarchy, a jedno i drugie na tle sprawy Pussy Riot. Postępowe Ukrainki ujęły się za postępowymi Rosjankami.

Dziś rano grupa działaczek ukraińskiej organizacji feministycznej i antyautorytarnej Femen, dokonała aktu zbeszczenia miejsca męczeństwa rosyjskich i ukraińskich patriotów oraz niewinnych ofiar, rozstrzelanych w latach 1917-41 przez bolszewików i katów Stalina. Aktywistka Inna Szewczenko przy pomocy piły mechanicznej ścięła duży krzyż łaciński z figurą Chrystusa ustawiony przed byłą siedzibą WuCzeKa i NKWD na wzgórzu ponad placem Niepodległości w samym środku stolicy Ukrainy. Donosi o tym m.in. agencja prasowa EPA.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

Zerknąłem na filmik już kilkakrotnie reklamowany przez przedmówcę, ale jego dowcip okazał się równie lotny jak ciężarna słonica wpychana do wagonu przez funkcjomariuszy tokijskiego metra w godzinach szczytu,

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pitol
  • Pitol
  • 21.08.2012 20:37

Sorki wielkie ale autor pisze arta czy zamierza w ten sposób polemizować z komentatorami swoich wcześniejszych materiałów? W każdym razie ukraińskie feministki są fajniejsze od polskich...
http://www.youtube.com/watch?v=b-5u5hSTNCc - z przyjemnością zaprosiłbym je do polski ale obawiam się, że m.in. z tym szpetnym złomem na Giewoncie to mogłyby sobie niestety nie poradzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mam najmniejszego zamiaru nikogo do niczego namawiać, a zwłaszcza do zmiany poglądów. Jeśli ktoś tego pragnie i ma na to środki, to niech np. wybuduje sobie willę w stylu rzymskim, a tam bawi się w cesarza Gajusza zwanego Kaligulą albo w jego siostrę Agrypinę Młodszą, a nawet w Walerię Messalinę, znaną m. in. z zakładu u pewną renomowaną prostą tutką, że obsłuży więcej facetów niż ona. Podobno cesarzowa ten zakład uczciwie wygrała, jeśli wierzyć Swetoniuszowi. Jestem takim liberałem, że uważam, że nawet to powinno byź dozwolone w imię zasady, że państwo nie powinno nikogo przymuszać do cnoty. Państwo ma jednak obowiązek chronić zdrowie i życie swoich mieszkańców, a także osoby nieletnie oraz wolność wyznawania albo niewyznawania religii. Dlatego też można przyjąć, że wyrok na panie z PR i wyrok na panie z F, który najprawdopodobniej też zostanie wydany, to sumaryczna kara za dotychczasowe winy, traktowane przedtem ulgowo przez władze, co okazało się błędem.

Mi by nawet do głowy nie przyszło, aby przyjść do świątyni jakiejkolwiek religii czy wyznania, aby tam przeszkadzać wiernym w modłach, a potem jeszcze robić sobie z tego nagłośnienie mojej osoby w internecie. Gdybym jednak to zrobił, pretensje za skutki mógłbym mieć tylko do siebie. Prawodawstwo wielu krajów przewiduje za coś takiego naprawdę solidną karę. Nie bez powodu, biorąc pod uwagę wyjątkowo okrutne dzieje europejskich wojen religijnych. Mógłbym oczywiście napisać o tym kolejny artykuł, powołując się na solidne i sprawdzalne źródła, ale pan Henryk i tak skomentuje, że mam zero racji, bo jeśli nawet nie jestem prawosławnym albo wielkim inkwizytorem to na pewno jadowitą żabą z Mozambiku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Henryk
  • Henryk
  • 19.08.2012 04:03

@ Grzegorz Wasiluk. I chce Pan zmienić poglądy feministek? Chce Pan przymusić ludzi ,żeby myśleli w taki sam sposób,jak Pan? To wielki błąd. Dzisiaj podawali wiadomość,że Pussy Riot,tak samo ,jak Chodorkowski z tym drugim wspólnikiem,gdyby poprosili Putina o łaskę,to byliby ułaskawieni. Ale oni wystąpili przeciw władzy Putina i nie chcą zaprzeczać sobie samym,nie zmienią swojej antyputinowskiej postawy. Przechodzą tym samym,jako opozycja do historii Rosji. Ale ja o Pawle a Pan o Gawle. Te kobiety na Ukrainie,pomimo tego,że feministki nie były namawiane do swojej manifestacji przez Pussy Riot. Więc za co Pan obwinia Rosjanki? A może Pan jest po prostu przeciwnikiem wszystkich feministek? U nas w Posce nie byłyby zsyłane do łagru,tak,jak w Rosji. Więc kto tu jest gorszy,feministki czy władza na Kremlu,która "za prawdę bije"?

Komentarz został ukrytyrozwiń
aaa
  • aaa
  • 18.08.2012 20:36

Tanczace szmaty w kosciele.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 ad Rem
  • ad Rem
  • 18.08.2012 19:37

Debilki [ sory ]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wczoraj podczas ogłaszania wyroku nie wyglądały na poniżone ani wykończone. Wręcz przeciwnie, śmiały się z wyroku, jego uzasadnienia, swojej sytuacji i opinii publicznej. Rzecz jasna siedziały przedtem związane albo skute w kącie celi na betonowej podłodze, bite i codziennie gwałcone... To jest jednak taka sama prawda jak to, że ja jestem prawosławny, a pan jedzie w tej chwili na Moskwę z krzyżem i szablą w ręku, a na dodatek w niebieskim turbanie i na wielbłądzie.

Dlaczego Pussy Riot nie odcięły się i nie odetną od towarzyszek wspólnych przekonań z Femenu? Wystarczy sprawdzić w rosyjskiej Wikipedii, aby się dowiedzieć, że ich emblematem jest przewrócony krzyż, że ich happeningi polegały m. in. na publicznych występach pornograficznych bez zgody swoich przymusowych widzów (w tym dzieci), że stwarzały zagrożenie wypadkiem dla siebie i innych, że głoszą konieczność zniszczenia tradycyjnej rodziny i małżeństwa jako domu niewoli dla kobiet itd. itp.

Proszę zatem dalej poganiać swojego wilebłąda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Henryk
  • Henryk
  • 18.08.2012 14:34

@ Grzegorz Wasiluk. Wypisuje Pan tutaj swoją całą pro wschodnią ideologię z wielką stronniczością na rzecz panujących tam władz. Zarzuca Pan więźniarkom Pussy Riot,że one nie wypowiedziały się na temat wyczynu feministek na Ukrainie. Ufa Pan władzom Rosji i Ukrainy i jest Pan obrażonym prawosławnym. A skąd Pan na pewno wie,że Pussy Riot mają dostęp do internetu w więzieniu,sprawdzał to Pan. A może one nic o niczym nie wiedzą? Na procesach trzymali je w klatce,wykańczali psychicznie,poniżali. Pan też poniża te kobiety tutaj w swoich wypowiedziach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejne hasło w temacie: Teivo Teivainen. Za zorgnizowanie próby podobnego występu w Soborze Uspienskim w Helsinkach stanie przed sądem. Grozi ma kara do dwóch lat więzienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Andrzej Chorążewicz Święta prawda! W kościołach robi się już różne cyrki. Moderniści, wyobrażający sobie, że gdy tylko wprowadzą kobiety na urząd pastorski, urządzą występy jazzowe i kiepski teatr jako nową formę nabożeństwa to ludzie zaczną walić do domów Bożych drzwiami i oknami, są niczym plagi egipskie. Nic takiego się nie dzieje, lawki dalej świecą pustkami, a tylko ośmieszają instytucję ze swej natury zmuszoną zajmować się śmiertelnie poważnymi sprawami. Tylko, że Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego dotyczy to w najmniejszym stopniu, jeśli w ogóle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.