Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2652 miejsce

Nowy zespół - stare problemy osób niepełnosprawnych i ich rodzin

W piątek 28 września odbyło się pierwsze spotkanie międzyresortowego zespołu ds. oceny sytuacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Wcześniej mogliśmy przeczytać zapowiedzi tego posiedzenia. Spotkania co miesiąc, raport za rok - to wiemy.

Zespół zgodnie z założeniami zespół zajmie się oceną sytuacji osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin/ ich opiekunów. Na razie trudno stwierdzić, czy zajmie się aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych. Na pewno będą podjęte kwestie związane z edukacją zawodową osób niepełnosprawnych.

Na stronie www.niepełnosprawni.gov.pl do godz. 9.00 w środę 5 października niestety nie było zamieszczonych informacji dotyczących planowanych spotkań. Wiemy, że będą prowadzone rozmowy, ale nie do końca wiemy, jaki będę miały charakter. Jedynie to, że będą otwarte. A to oznacza zapewne, że będą zamknięte dla tych osób, które nie działają w żadnej organizacji pozarządowej. Ogólne stwierdzenie, że w grudniu zespół wraz z Głównym Urzędem Statystycznym, będzie przygotowywać diagnozę sytuacji osób niepełnosprawnych, też niewiele mówi. Oby planowany raport na temat sytuacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin uwzględniał także ich położenie na rynku pracy. Warunki rodziny zależą również od tego, czy osoba niepełnosprawna, jeżeli oczywiście może podjąć pracę, znajdzie ją, czy też nadal będzie dyskryminowana i nie zdobędzie stałego zatrudnienia.

Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie zapytania na adres: sekretariat.bon@mpips.gov.pl, z prośbą o przesłania harmonogramu spotkań, gdy taki już powstanie. A o tym dlaczego warto przypominać, powtarzać i informować, że osoby niepełnosprawne to pełnoprawni, często aktywnie poszukujący pracy członkowie społeczeństwa niech przypomni ten wpis http://diru.pl/za-wysokie-progi/. Potencjał, zaangażowanie i umiejętności osób niepełnosprawnych są lekceważone, ale można z tym walczyć.

Od kolejnego posiedzenia w spotkaniach zespołu mają brać udział zaproszeni przedstawiciele środowiska osób niepełnosprawnych oraz eksperci. Ich skład ma być dobierany w zależności od tematów posiedzeń. Krzysztof Michałkiewicz zadeklarował jednak, że kolejne spotkania będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych przedstawicieli środowiska (podaję za http://www.watchdogpfron.pl/za-nami-pierwsze-posiedzenie-miedzyresortowego-zespolu-ds-osob-niepelnosprawnych-i-ich-rodzin/).

To trudne położenie osób niepełnosprawnych i ich rodzin było powodem powstania zespołu, często brak jednolitych przepisów. Gdyby sytuacja nie była skomplikowana, przepisy przejrzyste i do tego zapewniona właściwa pomoc, zespół nie musiałby powstawać. Dla przypomnienia należy dodać, że podstawą pracy zespołu są postulaty, zgłoszone premier Beacie Szydło przez opiekunów osób z niepełnosprawnością w maju tego roku. To ich problemy są zapewne priorytetowe w pracach tego międzyresortowego zespołu, ale zarówno edukacja, jak i aktywizacja zawodowa nie powinna zostać pominięta. I może warto na koniec przypomnieć sobie Kartę Praw Osób Niepełnosprawnych http://www.niepelnosprawni.gov.pl/container/uprawnienia-osob-niepelnosprawnych/Karta%20Praw%20Osob%20Niepelnosprawnych.pdf.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.