Facebook Google+ Twitter

NSA może kontrolować 100 proc. rozmów telefonicznych w każdym kraju

Kolejna sensacja poczyniona za sprawą Edwarda Snowdena. "Washington Post" donosi, że NSA dysponuje narzędziem umożliwiającym przechwytywanie wszystkich rozmów telefonicznych w każdym kraju. System "Mystic" został już sprawdzony w działaniu.

Edward Snowden, przepuszczany przez pryzmat światowych mediów; addictinginfo.org; licencja: CC3.0 / Fot. addictinginfo.orgWśród natłoku sensacji jakich dostarcza Edward Snowden wciąż można dowiedzieć się czegoś zdumiewającego. Takim niesłychanym odkryciem jest program "Mystic" rozwijany przez amerykańską NSA (National Security Agency - Agencja Bezpieczeństwa Narodowego). Dzięki niemu służby korzystają z technologii pozwalającej na przechwytywanie "100 procent" rozmów telefonicznych dowolnego kraju na świecie (!). Rewelacje przynosi dzisiejszy "The Washington Post", zaś sami dziennikarze zaznaczają, że pozostają zobowiązani umową, by nie zdradzać szczegółów mogących pomóc w identyfikacji krajów, których dotyczy "Mystic".

Narzędzie NSA poraża skutecznością w przechwytywaniu rozmów. Jednak nawet dla takich potentatów w swoim fachu jak amerykańskie służby niesie z sobą pewne problemy. Nie sposób efektywnie zajmować się taką gigantyczną masą danych. Przechowywanie zgromadzonych zapisów i ich przegląd nie trwa dłużej niż miesiąc. Sukcesywnie napływają kolejne. Nowoczesna technologia nie wymaga wstępnego rozpoznania oraz identyfikacji abonentów i rozmówców. Analitycy z tych nieprzeliczonych jednostek danych wyławiają zaledwie ich ułamkową część. Około 1 procent rozmów telefonicznych z całości połączeń jest z różnych powodów interesująca dla służb. Wybrany materiał zostaje poddany archiwizacji. Program pozwala na analityczne opracowanie zebranego materiału pod kątem powiązań, częstości danych połączeń, kojarzenia wybranych fragmentów rozmów z poszukiwaną wartością i wiele innych opcji, ze szczególnym uwzględnieniem statystyki.

Program przechwytujący "Mystic" jest stosunkowo nowym osiągnięciem. Jego początki datuje się na 2009r. Pierwsze państwo jakie stało się celem systemu odnotowano w 2011r. Dokumentacja potwierdza przydatność i zdolność do użytku przeciwko każdemu krajowi. Jedno z kilku wymienionych tam państw było z powodzeniem poddane działaniom "Mystic" w październiku ubiegłego roku. Zarówno NSA jak też nikt inny nie dysponował dotąd narzędziem zdolnym do faktycznie całościowego przechwytywania informacji. Oficjalne amerykańskie czynniki rządowe przyznają, że zgromadzone dane są bardzo wartościowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.