Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NSA nie potrafi złamać wszystkich zabezpieczeń. Sprawdź z czym nie radzi sobie amerykańska agencja

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
https://flic.kr/p/pcuZNx
https://flic.kr/p/pcuZNx Dennis Skley/CC BY ND 2.0
Amerykańskie i brytyjskie służby wywiadowcze radzą sobie dobrze z łamaniem zabezpieczeń Facebooka czy Skype'a. Mają za to problem z siecią Tor i oprogramowaniem TrueCrypt. NSA podzieliło zabezpieczenia na siedem poziomów. Pierwsze trzy nie stanowią dla agencji wyzwania.

Niemiecki "Der Spiegel" ujawnił listę zabezpieczeń, które stanowią poważny problem dla specjalistów amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu.

NSA podzieliło zabezpieczenia na pięć poziomów. Opisano je przymiotnikami od "trywalnego" do "katastrofalnego", by w ten sposób dać wyraz trudnościom w złamaniu poszczególnych algorytmów. Na pierwszym, najłatwiejszym poziomie znajduje się monitorowanie ścieżki jaką przebył dokument wysłany w sieci. "Drobnym" problemem jest dla agencji wywiadowczych rejestrowanie rozmów na Facebooku czy Skypie. "Umiarkowaną" trudność stanowi złamanie zabezpieczeń maili moskiewskiego serwisu mail.ru. Wszystkie trzy przykłady nie stanowią większego wyzwania dla NSA.

Zabezpieczenia, nad którymi specjaliści muszą się pomęczyć znajdują się na czwartym, przedostatnim, poziomie. "Der Spiegel" wymienia platformę Zoho, oferującą szyfrowaną pocztę elektroniczną. Duże trudności sprawia też monitorowanie sieci Tor. "Tor pozwala użytkownikom na surfowanie po internecie poprzez sieć ponad 6000 połączonych komputerów wolontariuszy. Oprogramowanie automatycznie szyfruje dane w sposób zapewniający, że żaden pojedynczy komputer w sieci nie posiada wszystkich informacji o użytkowniku" - pisze niemiecki tygodnik.

Kolejną trudność stanowi program Truecrypt, czyli wolne oprogramowanie szyfrujące dane w locie. Niestety jego twórcy zrezygnowali w maju z rozwijania go (pojawiły się plotki, że stało się pod naciskiem służb wywiadowczych). Następne zabezpieczenia na liście to: protokoły OTR (Off-the-Record) i AES (Advanced Encryption Standard).

Wszystkie wymienione wyżej standardy, które stanowiły problem dla amerykańskiego NSA i brytyjskiego GCHQ należały do czwartej kategorii. Na piątym, "katastrofalnym" poziomie dla służb znajdują się umiejętnie połączone zabezpieczenia. "Der Spiegel" podaje jako przykład kombinację Tora z innym serwisem oferującym anonimowe przeglądanie sieci czy połączenie systemu wiadomości bezpośrednich CSpace z telefonią VOIP w systemie Z and Real-time Transport Protocol.

Czytaj także: 10 najważniejszych wydarzeń technologicznych 2014

Według niemieckiego medium celowe osłabienie lub uszkodzenie przez NSA systemów kryptograficznych, które "leżą u podstaw całego internetu" stanowi "śmiertelne zagrożenie" dla bezpieczeństwa w sieci. Te słabości mogą być wykorzystane nie tylko przez agencje wywiadowcze - twierdzi gazeta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto