Facebook Google+ Twitter

NSA rozważa ułaskawienie Snowdena. Jeżeli przestanie ujawniać tajne dokumenty

Amerykańskie władze oficjalnie potwierdziły, że chcą dojść do porozumienia z Edwardem Snowdenem. Mógłby zostać ułaskawiony od zarzutów kradzieży i ujawnienia tajnych informacji państwowej oraz szpiegostwa. Musi jednak wstrzymać dalszy przeciek.

 / Fot. By https://www.youtube.com/user/TheWikiLeaksChannel [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsGenerał Keith Alexander, szef NSA (National Security Agency - Narodowa Agencja Bezpieczeństwa) przyznał, że czyni starania, by odwieść swojego byłego pracownika od dalszego ujawniania tajnych dokumentów Stanów Zjednoczonych. 30-letni Edward Snowden, który otrzymał tymczasowy azyl w Rosji, jest sprawcą licznych afer i skandali na skalę globalną. Gdyby zgodził się na powrót do USA, mógłby uniknąć ciążących na nim zarzutów. Taka możliwość jest rozważana zupełnie poważnie.

Rick Ledgett jest człowiekiem, który pracuje w specjalnym zespole generała Alexandra. Jego zadaniem jest nie tylko nie dopuścić do kolejnych sensacji za sprawą Snowdena, ale musi zadbać, aby taka historia nie wydarzyła się już nigdy więcej. W czwartkowym wydaniu wiadomości CBS zaprezentowano jego stanowisko. Odpowiadał na pytania dziennikarza, Johna Millera: Potrzebowałbym gwarancji, że pozostałe dane zostaną zabezpieczone, a moja poprzeczka dla tych gwarancji byłaby zawieszona bardzo wysoko. Byłoby to coś więcej, niż tylko zapewnienie z jego strony. [Snowdena - przyp. aut.] Przy szacunkach, że słynny uciekinier może dysponować nawet 1,7 mln (!) tajnych dokumentów, oczywistym jest, iż Amerykanie mogą czuć się zmuszeni do negocjacji. Rick Ledgett uważa, że takie rozmowy są potrzebne.

W CBS wypowiadał się również szef NSA, gen. Alexandra, który nie jest zwolennikiem zawierania takich układów. Podzielił się swoimi odczuciami: To jest analogiczne do kogoś biorącego 50 ludzi jako zakładników. Zabija 10, a potem mówi: "Jeżeli dacie mi pełną amnestię, zwolnię pozostałych 40". Generał zapewnił dziennikarza, że posiada rozwiązanie dla takiego problemu i dodał: Uważam, że ludzie muszą być odpowiedzialni za swoje czyny. Ponieważ to czego nie chcemy, to następna osoba, która postąpi tak samo, uciekając do Hongkongu i do Moskwy z kolejnym zestawem danych, wiedząc, że może ubić taki sam interes.

Amerykański wymiar sprawiedliwości zarzuca Edwardowi Snowdenowi zarówno kradzież własności rządu jak i ujawnienie tajemnicy państwowej, co w jego przypadku jest przestępstwem o charakterze szpiegowskim. Poza tym działania Snowdena wywołały wiele zaniepokojenia w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Były pracownik NSA stworzył poważne napięcie w stosunkach międzynarodowych, a w szczególności wśród państw zaprzyjaźnionych z USA. Snowden ujawnił jak nikt przed nim rozmiary inwigilacji jednostki. Świat dowiedział się o nieprawdopodobnej liczbie podsłuchów telefonicznych, kontrolowaniu internetu, szpiegowaniu poczty elektronicznej, monitorowaniu łączności głów państw, jak też o infiltracji środowisk tworzących wirtualne społeczności (niedawny przykład graczy "World of Warcraft", "Second Life"). Ludzie przekonali się, że tajne służby z amerykańskimi agentami na czele są wszędzie, w każdym kraju, w każdym bicie cyberprzestrzeni, w niemal każdym domu. To wszystko przyniosło ujawnienie około 200 tys. dokumentów. Reszta pozostaje w rękach Snowdena, co nadal skutecznie spędza sen z oczu amerykańskiego rządu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Snowden ma chyba bardzo ważne akta,których upublicznienie tak bardzo boją Amerykanie.To co zostało ujawnione to tylko wierzchołek tych tajnych spraw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.