Facebook Google+ Twitter

Nuda w muzeum? Nie tym razem! Wizyta w najciekawszych polskich muzeach

Muzeum - kiedyś to słowo było synonimem stagnacji, braku zmian, nudy i zakurzonych eksponatów. Dziś, kiedy w centrum znalazł się zwiedzający ma szansę stać się miejscem, gdzie nie tylko będziemy chętnie przychodzić, ale i wracać.

Muzeum Powstania Warszawskiego / Fot. WikipediaWizyty w muzeum? Wspominam głównie jako najbardziej nudne wycieczki szkolne, podczas których głównie oglądaliśmy jakieś stare rękopisy w gablotach, albo obrazy w grubych ramach. Być może znanych malarzy, ale byliśmy zbyt znudzeni, żeby czytać napisy pod nimi. Z czym dziś kojarzą mi się muzea? Ze spędzaniem wolnego czasu, czasem nawet całego dnia. Miejscami do których z chęcią wracam, nawet jeśli już znam ekspozycję. Bo dziś muzeum pozwala już nie tylko obejrzeć eksponaty. To swojego rodzaju widowisko, które porywa zwiedzającego - dosłownie przenosi go w czasie lub miejscu. Oddziałuje na wszystkie zmysły - pozwala zobaczyć, słyszeć, poczuć, a nawet powąchać i posmakować.

Kroki powstańców

Krokiem milowym w tej zmianie było na pewno Muzeum Powstania Warszawskiego. Tu muzealnicy udowodnili, że jeśli się tylko chce można zwiedzającego zabrać w wyjątkową podróż. Powstańcze pieśni rozbrzmiewają echem w murach muzeum. Na ścianach przeczytać możemy niepodległościowe hasła. Na monitorach wyświetlane są dokumenty filmowe. Podnosząc słuchawkę, słyszymy wspomnienia powstańców. Po przyłożeniu ucha do muru usłyszymy odgłosy kroków tych, którzy walczyli, ich modlitwy, dźwięki wystrzeliwanych pocisków. Takie miejsce to nie tylko niezwykły sposób na naukę historii, to także pomnik, miejsce hołdu dla tych, którym jest poświęcone.

Zostań archeologiem

Być może muzeum w podziemiach krakowskich Sukiennic nie każdemu wyda się jakimś szokującym przykładem w czasach, gdy tego typu multimedialnych placówek nam przybywa. Dla mnie jednak jest miejscem wyjątkowym z jednego powodu. Gdyby to, o czym mówi ekspozycja zamknąć po prostu w czterech ścianach byłoby zapewne jedną z najnudniejszych ekspozycji świata. Tymczasem zamiast oglądania zdjęć z prac archeologicznych, prowadzonych pod Sukiennicami i kilku historycznych artefaktów twórcy wystawy pozwolili nam nagle stać się archeologami. Nie bali się tego, by zwiedzający mogli po prostu dotknąć tego, co oni tak mozolnie odkrywali. Dla mnie to trochę tak, jakby po prostu otworzyli gabloty... To swoista rewolucja.

Mekka dobrej zabawy

Ukoronowaniem zmian jest oczywiście Centrum Nauki Kopernik. Wielka interaktywna encyklopedia, laboratorium, sala wykładowa, nazywać je można różnie. Jeśli jeszcze ktoś miał wątpliwości czy ta muzealna rewolucja jest dobrym kierunkiem to w tym przypadku zwiedzający zagłosowali nogami. Niekończące się kolejki, zapisy na wiele miesięcy do przodu... I fakt, że w tym miejscu można spędzić nawet cały dzień, a i tak nie ma się pewności czy na pewno zobaczyliśmy już wszystko. Czas się tu nie liczy, a zegarki nie istnieją.

Krok wykonaliśmy. Dziś świętujemy więc wielkie otwarcia miejsc takich jak: Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Warszawskiej Pragi, Europejskie Centrum Solidarności... Jaka więc czeka nas przyszłość?

Podróże w czasie

Kolejnym krokiem jest dla mnie planowane Muzeum Polskiej Wódki, jakie znajdzie się na terenie dawnej Wytwórni Wódek "Koneser" na warszawskiej Pradze i stanie się częścią nowego miejskiego kwartału Centrum Praskie Koneser. Z jednej strony mamy już za kilka lat znaleźć tu multimedialną wystawę, podczas zwiedzania której będzie podobno można poczuć słodki zapach gorzelni. Zwiedzający poznają tajemne receptury sporządzania naszego najlepszego towaru eksportowego. Będą też mogli przyjrzeć się z bliska urządzeniom, w których oryginalnie powstawał. To, co mnie cieszy i co jest dla mnie kolejnym krokiem w przyszłość to miejsce, gdzie się to wszystko wydarzy. Eksponaty nie zostaną przeniesione do nowoczesnego budynku, ale zostaną w zabytkowych murach z czerwonej cegły historycznego "budynku rektyfikacji" z daleka rozpoznawalnym kominem. Historia zatem wraca na swoje miejsce. A my przekraczając próg wyruszymy także w multimedialną podróż w czasie.

Twórcy nowoczesnych muzeów muszą dziś mieć świadomość tego, w jakim świecie żyją. Muzea to nie tylko wycieczki szkolne. Nowoczesne placówki mogą spokojnie konkurować z kinem, kawiarniami. Ludzie będą tu przebywać nie dlatego, że ktoś ich tu przyprowadził, ale dlatego, że tego chcą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.