Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13056 miejsce

Nuklearna wojna wisi na włosku? W gotowości ponad 5 tys. głowic

Ponad 20 tys. głowic atomowych znajduje się obecnie w arsenałach ośmiu nuklearnych potęg. Blisko 5 tys. głowic może być użytych w każdej chwili. Czy nuklearna wojna wisi na włosku?

Rosja posiada obecnie największy arsenał atomowy - blisko 11 tys. głowic / Fot. Kremlin.ru, public domain, commons.wikimedia.orgSztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) opublikował dziś coroczny raport poświęcony zagadnieniom bezpieczeństwa międzynarodowego. Z raportu wynika m.in., że osiem państw uznawanych za nuklearne potęgi posiada w swych arsenałach łącznie 20512 głowic atomowych.

"Ponad 5 tys. z tych głowic jest rozmieszczonych i przygotowanych do użycia, włączając w to blisko 2 tys., które przechowywane są w stanie wysokiej gotowości" - czytamy w tegorocznym raporcie SIPRI.

Najwięcej, bo aż 11 tys. głowic posiada Federacja Rosyjska. Nieco mniej broni jądrowej - ok 8,5 tys. głowic - przetrzymują w swych arsenałach Stany Zjednoczone. Na kolejnych miejscach uplasowały się m.in. Francja , Chiny, Wielka Brytania Indie, Pakistan oraz Izrael.

Czytaj też: Rosja grozi NATO bronią jądrową

Na podstawie: SIPRI / Fot. Tomasz Osuch
Największą liczbą głowic gotowych do użycia w każdej chwili poszczycić się może Rosja, która rozmieściła do tej pory 2427 głowic różnego rodzaju. Stany Zjednoczone nie odstają w tych statystykach znacznie od Rosji, mogąc wystrzelić jednocześnie aż 2150 głowic.

Autorzy raportu zwrócili uwagę na fakt, że pomimo ograniczeń w produkcji broni jądrowej, wiele państw wciąż pracuje nad nowymi technologiami nuklearnymi, które można zastosować do celów wojskowych, w tym do produkcji broni jądrowej. M.in. Indie i Pakistan, które znajdują się w stanie niepisanej "zimnej wojny", rozwijają systemy rakietowe oraz pracują nad nowymi typami rakiet balistycznych.

Czytaj też: Birma buduje bombę atomową z Koreą Północną?


W raporcie przeczytać można także, że Korea Północna wyprodukowała ilość plutonu wystarczającą do budowy kilku małych głowic nuklearnych. Autorzy raportu zaznaczyli jednak, że - z uwagi na ograniczony dostęp do informacji na temat północnokoreańskiego programu nuklearnego - nie można określić atomowego potencjału reżimu Kim Dzong Ila.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

S.O.
  • S.O.
  • 20.09.2011 07:10

Ciekawe,czy te mniejsze kraje nie pracują zawzięcie nie nad małymi ładunkami roszczepieniowymi,a nad niezbędnymi komponentami broni termonuklearnej ?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Osobiście, to staram się po prostu nie myśleć o sprawach, na które nie mam absolutnie żadnego wpływu, a które za to "podnoszą mi ciśnienie". Gdyby była jakakolwiek szansa wywarcia nacisku na tych głąbów, to bym się w nią zaraz zaangażował, ale ponieważ nie ma to wolę w ogóle o tym zapomnieć. Mało to człowiek ma problemów na co dzień?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Straszyli nas w przeszłości, wtedy było bardzo blisko ale się opamiętano. Po co podejmować takie tematy toż to masochizm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nikt nie chce w to wierzyć siedząc przed telewizorem i oglądając serial, bo to wtedy niewyobrażalnie odległy problem. Ale czy rzeczywiście? Droga od absurdu do realu okazuje się czasami bardzo krótka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesuje mnie ten temat zwłaszcza, że bardzo blisko ostatnio współpracuje z firmami i instytucjami, które wspomagają wojsko. Cieszę się iż Akademia Obrony Narodowej (nasza Polska wizytówka) Wojskowa Akademia Techniczna ( matka Polskiej myśli technicznej) coraz częściej spotykają się w ramach porozumień z generalicją NATO. W zeszłym miesiącu Allied Reach, w zeszłym roku Partnerstwo dla Pokoju - teraz w Krakowie spotkanie Komendantów na wielonarodowej konferencji o czymś świadczą. Mam nadzieję że Polska obrała dobrą drogę tak logistycznie jak i strategicznie

Komentarz został ukrytyrozwiń
szeryf
  • szeryf
  • 07.06.2011 15:25

Pełna konfabulacja, śmiechu warte.

Komentarz został ukrytyrozwiń
oNika
  • oNika
  • 07.06.2011 12:23

Czy wszyscy powariowali? użycie jednej głowicy pociągnie za sobą inne - jak domino, aż do zagłady. Chcemy tego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.