Facebook Google+ Twitter

Nuklearne składowiska mogą powstać w Polsce

 • Źródło: Polska
 • Data dodania: 2010-02-18 08:25

Wysoko radioaktywne odpady z elektrowni atomowych z krajów Unii mają być składowane w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. Projekt takiej inicjatywy ustala właśnie Organizacja Rozwoju Europejskiego Składowania.

Fot. ilustracyjna / Fot. APProjekt takiej inicjatywy ustala właśnie Organizacja Rozwoju Europejskiego Składowania (ERDO), w skład której wchodzi wysłannik polskiego Ministerstwa Gospodarki. Jak dowiedział się brytyjski dziennik "The Times", Komisja Europejska do idei wspólnego składowiska odpadów radioaktywnych podchodzi przychylnie.

Negocjacje na temat lokalizacji składowiska oraz tras przewozu odpadów rozpoczną się już w maju. Jak przewidują eksperci, intensywne rozmowy będą się toczyć przez najbliższe dwa lata.

"Polska" dotarła do raportu SAPIERR II, przygotowanego przez unijnych ekspertów, w którym podkreśla się, że wspólne składowanie jest dużo tańsze od magazynowania odpadów indywidualnie przez każde państwo. Jeśli kraje grupy roboczej ERDO zdecydują się na stworzenie jednego bardzo dużego składowiska, oszczędności mogą wynieść nawet od 15 do 25 mld euro. Również budowa mniejszych ośrodków dla dwóch, trzech państw obniża koszty o kilka miliardów euro.

Materiały radioaktywne muszą być zabezpieczone i odizolowane od środowiska nawet przez sto tysięcy lat. Zdaniem ekspertów ich składowanie nie stanowi zagrożenia dla otoczenia, jednak sam przewóz odpadów z elektrowni wymaga zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Niezbędne są nowoczesne, dobre i bezpieczne drogi. - Nie geologia, a brak infrastruktury niezbędnej do bezpiecznego transportu dużych ilości substancji radioaktywnych jest największym problemem - mówi prof. Mariusz Jędrysek, były wiceminister środowiska.
Kujawsko-pomorskie i Wielkopolska to typowane miejsca składowania odpadów.

Maciej Domagała, Barbara Stefańska
Współpraca Andrzej Grzegrzółka

Więcej szczegółów: polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Małgorzata Pauszyńska
 • Małgorzata Pauszyńska
 • 03.04.2011 01:16

Na Kujawach i wielkopolsce jest dobrze rozwiniete rolnictwo.Kiedy Polacy wreszcie zmadrzeją przed szkodą. Kiedy poczują solidarnośc wspólnotowa jak tak wiele madrzejszych nacji, Jak długo w imę wygodnictwa będziemy podcinać gałaź na której wszyscy siedzimy. Do życia potrzeba czystej wody, powietrza, zdrowego jedzenia i odzieży i wspólnoty życzliwych ludzi. Niczego więcej i to wdszystko zniszczono. Czy pragniemy coś naprawić i ocalić czy jak głupie barany czekamy w kolejce na rzeź skubiąc podsuwaną nam trawkę. Czy już za późno?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa Tokarczyk
 • Ewa Tokarczyk
 • 02.04.2011 20:18

Nie możemy się zgodzić aby być śmietnikiem Europy a tym bardziej odpadów radioaktywnych

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa Tokarczyk
 • Ewa Tokarczyk
 • 02.04.2011 20:11

Każdy kraj niech swoje śmieci składuje u siebie, a tym bardziej radioaktywne, Polska to nie śmietnik Europy, nie wolno zgodzić się na takie decyzje. Poczytajcie reportaże o badaniach atomowych w Kazachstanie, o fabryce plutonu w Majak na Uralu ob. Czelabińsk (trzymaną w tajemnicy)1957r, o Czarnobylu do dzisiaj nas trują

Komentarz został ukrytyrozwiń
J
 • J
 • 02.04.2011 19:42

i tak zrobią co będą chcieli, nikt nas nie zapyta o zdanie, tusk sie na wszystko zgodzi :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

A dlaczego ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 18.02.2010 16:55

"oszczędności mogą wynieść nawet od 15 do 25 mld euro" i niech mi jeszcze raz powiedzą jaka to energia jądrowa jest tania.
15-25 mld Euro to są TYLKO oszczędności, ale dają wyobrażenie o tym jakie muszą być koszta by mieć takie oszczędności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czym się martwimy! przecież dróg nie mamy nie przewiozą :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie zabezpieczone nie stanowi zagrożenia dla miejscowej ludności"- o tych świetnych zabezpieczeniach nasłuchałam się wiele, będąc dwukrotnie w niemieckim Gorleben- wraz z europejskimi wolontariuszami. Wystarczy mała awaria- i już po zabezpieczeniach.
Na każdym z okolicznych domów namalowane są znaki przeciwko składowisku- i wcale się nie dziwię.
Po pierwsze- powinniśmy mówić zdecydowane "nie" energii atomowej, po drugie: na składowisko w Polsce pod żadnym pozorem się nie zgadzać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@lesiu na przywiezienie śmieci do nas wystarczy, a do tego za niedługo monomedia i telekompromitacja będą nas karmiły jaki to wspaniały pomysł i ile to Polska na tym skorzysta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wymagana jest dobra infrastruktura drogowa, więc nie jesteśmy jeszcze zagrożeni ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.