Facebook Google+ Twitter

Nuklearny atak na USA? "Wojna może wybuchnąć dziś lub jutro"

Rzecznik Sztabu Generalnego północnokoreańskiej armii poinformował dziś, że plan "bezlitosnych operacji" przeciwko Stanom Zjednoczonym został ostatecznie zatwierdzony. Czy komunistyczna Korea spełni swoje nuklearne groźby?

Południowokoreańscy żołnierze w punkcie obserwacyjnym na granicy z Koreą Północną. / Fot. NeilsPhotography/Attribution-ShareAlike 2.0 Generic/flickr.comKolejny już dzień zaostrza się konflikt na Półwyspie Koreańskim. Jak czytamy w wydanym dziś specjalnym komunikacie dowództwa Koreańskiej Armii Ludowej, "ciągle nasilająca się wroga polityka wobec KRLD i lekkomyślne groźby nuklearne będą zdruzgotane przez silną wolę całego personelu wojskowego i naród oraz mniejsze, lżejsze i zróżnicowane uderzenia nuklearne".

Wierząc groźbom komunistycznego reżimu, wojna "może wybuchnąć dziś lub jutro". Głównym celem zapowiedzianych "bezlitosnych operacji", w tym ataków z użyciem broni jądrowej, mają być Stany Zjednoczone - największy sojusznik Korei Południowej i zarazem największy wróg Korei Północnej.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie USA, Caitlin Hayden określiła komunikat północnokoreańskiej armii mianem "nieprzydatnego i niekonstruktywnego".

Zarówno władze w Seulu, jak i Waszyngtonie, traktują groźby Pjongjangu poważnie. Pentagon ogłosił wczoraj plany umieszczenia na pacyficznej wyspie Guam zaawansowanego syatemu antyrakietowego THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), który miałby chronić Amerykę i jej sojuszników przed ewentualnym atakiem rakietowym ze strony Korei Północnej.

"Stany Zjednoczone pozostają czujne w obliczu prowokacji Korei Północnej i są gotowe do obrony terytorium USA, naszych sojuszników i naszych interesów narodowych" - czytamy w komunikacie prasowym amerykańskiego Departamentu Obrony.

W działaniach mających na celu rozwiązanie konfliktu coraz aktywniejszą rolę odgrywają Rosja oraz Chiny. Moskwa wyraziła wczoraj zaniepokojenie "wybuchową sytuacją" w pobliżu jej dalekowschodnich granic. Z kolei władze w Pekinie, uważane za jedynego sojusznika KRLD, wezwały wszystkie stony do "zachowania spokoju i wykazania powściągliwości".

Napięta do granic możliwości sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest pokłosiem kolejnego - trzeciego - testu broni atomowej, przeprowadzonego w lutym przez Koreę Północną. Próba jądrowa, której siłę oszacowano na 6-7 kiloton, spotkała się ze stanowczą reakcją społeczności międzynarodowej. Nuklearne poczynania komunistycznej Korei potępiły m.in. Stany Zjednoczone, Japonia oraz Chiny. Szalę północnokoreańskiej goryczy przelały ostatecznie nowe sankcje nałożone na Pjongjang przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Los Korei Północnej jest już przesądzony. Jeśli teraz Korea nie będzie powstrzymana to za kilka lat będzie za późno. Nawet Chińczycy przekonali się że ich sąsiad jest nieobliczalny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję p. Marcinie. Działa wyśmienicie :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Artur Hampel polecam Panu wtyczkę adblock ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam, że nie na temat ( podobnie jak wyświetlane reklamy). Czy jest jakaś szansa, by wyświetlała się większa ilośc reklam wokół artykułów, na artykułach i w artykułach? Czuję jakiś niedosyt :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taki ten świat. Dziś jest- jutro może GO nie być. Wielki żal.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesławie, w Europie mimo wszystko okupanci nie mogli sobie pozwolić na wszystko.
Pisze Pan (słusznie):
"jak głód kryzys i zacofanie bierze górę nad wszystkim to się robi wojnę"
Trzeba brać pod uwagę, że u podstaw tego głodu, kryzysu i zacofania legło uzależnienie od ZSRR. Zresztą w Europie również mieliśmy przykład działania takiego mechanizmu - dzięki niemu Hitler doszedł do władzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

pani Marto dwaj wielcy bracia też łapy położyli na europie i nikt tutaj wojny nie robi jak głód kryzys i zacofanie bierze górę nad wszystkim to się robi wojnę wielki Kim myśl iże ją wygra

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Wiesław Tuszyński
Proponuję zapoznać się z historią Korei. Mogła się ona potoczyć zupełnie inaczej, gdyby dwaj łapczywi "Wielcy Bracia", Stany Zjednoczone i Związek Radziecki, nie położyli kiedyś łap na tym kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widać że już maja ostatni worek ryżu, lepiej by lenie komunistyczne wzięli się za pracę uczciwą dosyć szantażu i straszenia świata ja bym z Kimem się nie cackał nawet za cenę dużych strat w ludziach,Chińczycy są tu wielką niewiadoma ale nie stawiają na kolesia Kima za bardzo walną bym atomówką o 4,30 rano to dobra godzina jak wiemy na rozpoczęcie definitywnego rozwiązania kwestii koreańskiego dyktatora
Można na mojej opinii się wieszać ale gangrenę trzeba amputować!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto sieje wiatr ten zbiera burzę. Są jednak na tym świecie tacy, co uważają, że ich to (wraz z prawem naturalnym) w ogóle nie dotyczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.