Facebook Google+ Twitter

Numer "112" na Euro 2012

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Władysław Stasiak obiecuje, że Wrocław będzie miał najlepszy w kraju system ratownictwa. Obiecuje. Tymczasem telefon alarmowy 112 uruchamiano w Polsce przez siedem lat. Nadal nie działa jak trzeba.

W Polsce uruchamiano ten numer przez siedem lat. I nadal nie działa jak trzeba. Ale w przyszłości już będzie. Nawet w kilku językach obcych. Niestety, nie w całym kraju. Do 2012 pojawi się tylko w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie oraz Radomiu. Nastąpią też inne zmiany w systemie ratownictwa. Wczoraj we Wrocławiu Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Władysław Stasiak zapowiedział wojewodom z regionów, które za 5 lat zorganizują mistrzostwa Europy w piłce nożnej: - W kraju ma zacząć działać 16 centrów powiadamiania ratunkowego, czyli jedno na województwo. Stasiak obiecał, że będą profesjonalne, bo te które już są, powstały metodą chałupniczą, w sposób nieprzemyślany i zbyt drogi dla państwa.

Ale podobne deklaracje już słyszeliśmy. Choć numer 112 teoretycznie działa w naszym województwie, to pozostawia wiele do życzenia. - Prawda jest taka, że system funkcjonuje u nas tylko w oparciu o telefon pogotowia ratunkowego, czyli 999 - tłumaczy prof. Juliusz Jakubaszko, kierownik Zakładu Medycyny Ratunkowej AM we Wrocławiu i prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej. Pytanie, czy kolejne obietnice, wygłaszane w czasie kampanii wyborczej coś zmienią?

Czekają na latające karetki

Budowa lądowiska przy szpitalu Latawiec w Świdnicy trwała dwa miesiące i kosztowała blisko pół milion złotych. Otwarcie w poniedziałek. Wtedy też świdnicki Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie funkcjonował przy spełnieniu wszelkich kryteriów, co do tej pory udało się zaledwie kilku podobnym oddziałom na Dolnym Śląsku.
- Ratownictwo medyczne musi posiadać lądowisko z prawdziwego zdarzenia - wyjaśnia Zbigniew Okarmus, dyrektor wydziału zdrowia świdnickiego starostwa. - Ciężkie przypadki nie wybierają ani czasu ani miejsca. Dlatego lądowisko musiało być po pierwsze bardzo blisko szpitala, a po drugie wybudowane tak, aby śmigłowiec mógł tu lądować zarówno w dzień jak i w nocy.
Lądowisko zostało zlokalizowane przy głównym wjeździe do szpitala i
wyposażone w odpowiednie oświetlenie, zasilanie, znaki naprowadzające, drogi dojazdowe i całą niezbędną infrastrukturę. Realizacja przedsięwzięcia została sfinansowania z pieniędzy Kontraktu Wojewódzkiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wspaniałe lądowiska dla śmigłowców są w Gdańsku. Czy to nie jest chore żeby przy Akademii Medycznej lądowisko było w szczerym polu i pacjenta za każdym razem musi odbierać karetka reanimacyjna która jest na conajmniej pół godziny wyłączona z systemu??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.