Facebook Google+ Twitter

Numeryczna prognoza pogody- niedoceniana a najdokładniejsza

Zjawiska atmosferyczne coraz częściej nas zaskakują. W serwisie Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego to, co czeka nas w pogodzie dokładnie możemy śledzić godzina po godzinie.

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego powstało w 1993 r. To jednostka naukowa działająca w ramach Uniwersytetu Warszawskiego. Sytuacja polityczna w latach 80. nie pozwalała na stworzenie w Polsce ośrodka naukowego, udostępniającego narzędzia pozwalające przeprowadzać symulacje komputerowe o poziomie złożoności konkurencyjnym w skali światowej. ICM, jako warszawskie Centrum Komputerów Dużej Mocy, udostępnia środowisku naukowemu zgromadzone zasoby: komputery dużej mocy, profesjonalne stacje graficzne oraz specjalizowane oprogramowanie. Oprócz ICM w Polsce istnieją jeszcze 4 takie centra w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu.

ICM prowadzi badania z zakresu chemii, biologii, fizyki, astronomii i wielu innych dziedzin będąc ośrodkiem badań i obliczeń naukowych oraz centrum upowszechniającym naukę. W jaki sposób ICM może być przydatne dla zwykłego mieszkańca Polski?

Jednym z serwisów Centrum jest numeryczna prognoza pogody opracowywana przez zatrudnionych specjalistów. Prezentacja prognozy odbywa się w przejrzysty, choć rzadko spotykany sposób. Wszystko opiera się na wykresach-meteorogramach, z których po dokładnym zapoznaniu się można dowiedzieć się o tym jak pogoda czeka nas w przeciągu najbliższych godzin. Wystarczy odnaleźć miasto, którego prognoza pogody nas interesuje i kliknąć.

Korzystając z legendy każdy z internautów będzie mógł poznać najdokładniejsze prognozy dotyczące wszystkich zagadnień związanych z aurą. Można sprawdzić nie tylko temperaturę, zachmurzenie czy ciśnienie atmosferyczne. Istnieje możliwość śledzenia, np. o której godzinie spadnie deszcz, jaka będzie jego intensywność i w jakim czasie ustąpi. Dodatkowo podane są informacje m.in o wilgotności i sile wiatru. Wszystko jest klarownie przedstawione i aktualizowane na bieżąco, a dzięki olbrzymiej mocy komputerów dane są niezwykle dokładne.

Numeryczną prognozę pogody można sprawdzić na stronie http://meteo.icm.edu.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

dodam jeszcze, że bardzo użyteczna jest wersja "mobilna" tego serwisu - do komórki lub palmtopa:
http://meteowap.icm.edu.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

korzystam z tego serwisu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.