Facebook Google+ Twitter

N@utobus przemierza Mazowsze

N@utobus to wspólny projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, samorządów lokalnych oraz firm prywatnych. Jego celem jest promocja nowoczesnych technologii w średnich i małych miastach oraz gminach województw tzw. „ściany wschodniej”. Sprawdziliśmy jak program działa w praktyce.

Idea projektu narodziła się w 2005 roku w ówczesnym Ministerstwie Nauki i Informatyzacji. N@utobus ruszył w swoją trasę 5 lipca 2006 roku. W ramach projektu pilotażowego odwiedził Warmię i Mazury oraz Podlasie. N@utobus do lipca 2008 będzie odwiedzał zainteresowane mazowiecki gminy. / Fot. Źródło: Polskie Centrum Kompetencji Administracji i Edukacji ElektronicznejObecnie szkolenie odbywa się na terenie województwa mazowieckiego, a od lipca 2008 n@utobus wjedzie na lubelskie drogi.

Program jest skierowany do osób w każdym wieku, a także pracowników administracji samorządowej. W specjalnie urządzonym autobusie znajduje się 10 stanowisk komputerowych, a w promieniu 100 metrów od pojazdu działa bezpłatna sieć internetowa. Szkolenia prowadzi 3 trenerów, więc można powiedzieć, że zajęcia są prowadzone w toku indywidualnym. Stosowane są nowoczesne programy treningowe, między innymi „Z myszką za pan brat” za pomocą którego osoby dorosłe stawiają pierwsze kroki w pracy z komputerem. Jednym z celów projektu jest także przybliżanie pracownikom samorządowym zasad działania nowoczesnej, elektronicznej administracji, a w tym tzw. podpisu elektronicznego, dotąd owianego złą sławą.

Efekty już są widoczne. Jak powiedział nam Michał Adamczyk, menadżer projektu N@utobus, w miejscach dotychczas odwiedzonych przez pojazd znacząco zwiększyło się zainteresowanie internetem, instalowane są internetowe sieci bezprzewodowe i powstają lokalne grupy zajmujące się, na przykład, ułatwianiem Szkolenia są prowadzone przez specjalnie przygotowanych trenerów i otwarte dla wszystkich chętnych / Fot. Polskiego Centrum Kompetencji Administracji i Edukacji Elektronicznejpozyskiwania funduszy unijnych. Adamczyk wskazał również na powszechną popularność programu - n@utobus jest tłumnie odwiedzany przez wszystkich, niezależnie od wieku i wykształcenia. Do tej pory z programu skorzystało już ponad 21 tysięcy osób.

Program powstał dzięki wysiłkom MSWiA, samorządów lokalnych oraz 21 partnerów prywatnych. Jak zauważył Michał Adamczyk jest on dobrym przykładem współpracy publiczno-prywatnej. Ministerstwo sfinansowało część edukacyjną oraz szkolenia, firmy pomogły zmodernizować i wyposażyć autobus, a samorządy lokalne zapewniają nocleg na czas pobytu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

+kiedys podobne akcje robila tEpSa-tP iNtErNeT, ojjj dawno dawno temu :D ale niektorzy nadal sa w tyle ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobre :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.04.2008 18:28

Może zmniejszy się sieciowy analfabetyzm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezły pomysł +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.