Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26708 miejsce

“Nuty pamięci". 11 listopada w Polskiej Szkole w Dublinie

Ojczyzna. Kto o niej pamięta? Szczególnie będąc za granicą. Zabiegani, przytłoczeni codziennością, pracą, zakupami. W chwili relaksu trochę telewizji i sen. Gdzieś w tle kołaczą się wspomnienia o Polsce.

Dzieci z Polskiej Szkoły w Dublinie / Fot. Grzegorz Swiatkowski studio4photoOjczyzna. Kto o niej pamięta? Szczególnie będąc za granicą. Zabiegani, przytłoczeni codziennością, pracą, zakupami. W chwili relaksu trochę telewizji i sen. Gdzieś w tle kołaczą się wspomnienia o Polsce, szczególnie żywe, gdy z ekranu słychać dźwięki Mazurka Dąbrowskiego, a biało-czerwone barwy poruszają serce.

W Polskiej Szkole w Dublinie, dla polskich dzieci krzepi się pamięć pokoleń. Dlatego też dla uczczenia Święta Odzyskania Niepodległości uczniowie przygotowali apel, króciutkie wspomnienie z historii.

President Polish Community in Ireland Agata Szczyrbowska wrecza dyplom Sean Mulvihill – dyr. St.Benildus College / Fot. Grzegorz Swiatkowski studio4photoAkademia odbyła się 13 listopada 2010 r. Na uroczystość przybyli nauczyciele z uczniami wszystkich klas, jak również zaproszeni goście: Sean Mulvihill – dyr. St.Benildus College oraz władze Polskiej Społeczności w Irlandii. Część artystyczną przygotowała klasa III a gimnazjum pod opieką p. Marty Majchrzak. Oprawą muzyczną zajął się szkolny chór pod kierownictwem p. Patrycji Mikiciuk.

Uczniowie wraz z rodzicami zaangażowali się w wykonanie scenografii i przygotowanie kostiumów. Apel nawiązujący do tematyki tego święta miał nowatorską formę. Para uczniów wcieliła się w role babci i dziadka wspominali historię Polski, a pozostali uczniowie jako ich wnuki zadawali im pytania. Przez to był on bardzo interesujący i wszyscy zgromadzeni słuchali z zaciekawieniem.

Polish Community in Ireland nagrodziło ucznia Polskiej Szkoły w Dublinie / Fot. Grzegorz Swiatkowski studio4photoPodczas przedstawienia słowo mówione przeplatane było piosenkami m.in. „Przybyli ulani”, „Marsz I Brygady. Ciężka praca aktorów nagrodzona została gromkimi brawami. Apel został zakończony wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Po akademii pani kierownik Mariola Iżycka zachęciła zgromadzonych do wspólnego odśpiewania pieśni patriotycznych, co pięknie dopełniło atmosferę uroczystości.

Na zakończenie uroczystości prezes Polskiej Społeczności w Irlandii Agata Szcyrbowska oraz prezes honorowy tej organizacji – Bogdan Węgrzynek wyróżnili dyrektora Mulvihilla za wsparcie, jakiego udziela Polskiej szkole i społeczności wokół niej zgromadzonej. Miłą niespodzianką było wręczenie dyplomu i nagrody w postaci zegarka Norbertowi Rebowowi. Grzegorz Swiatkowski z rą k Dyrektor Marioli Izyckiej otrzymuje certyfikat przyjaciela szkoły / Fot. Tomasz Anaszewski Studio4photoPrzypomnijmy, że uczeń pod koniec wakacji wygrał ogólnopolski konkurs historyczny. Przykład Norberta podziałał na uczniów niezwykle mobilizująco. Apel zaciekawił zarówno młodszych (klasy 1-3), jak i starszych (gimnazjum, liceum) słuchaczy. Miejmy nadzieję, że dzięki tej akademii nikt nigdy nie zlekceważy tego wspaniałego dnia. Celem przedstawienia było wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie szacunku dla historii 11 listopada w Polskiej Szkole w Dublinie www.polskaszkoladublin.org / Fot. Grzegorz Swiatkowski studio4photominionych pokoleń, uświadomienie małym Polakom roli wartości w życiu narodu, oraz uświadomienie, że Święto Narodowe i praca codzienna jest sprawą wszystkich.

Obowiązkiem rodziny i szkoły jest pielęgnowanie tradycji narodowych, co Polska Szkoła w Dublinie czyni, na co dzień i od święta "Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie, szum gałęzi, listopadów przemijanie..."

Mariola Izycka i Bogdan Wegrzynek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.