Facebook Google+ Twitter

nVidia prezentuje najmocniejszy model karty z serii 8800!

Dwie największe firmy produkujące układy graficzne - nVidia oraz ATI - ruszają do boju. Walka jak zwykle toczy się o ogromne pieniądze i chyba przede wszystkim o dobre zdanie klientów, którzy chętnie ponownie kupią kartę danej firmy jeśli tylko ta nie zawiedzie.

Oficjalne logo firmy nVidia. / Fot. nVidiaNa razie w tym wyścigu prowadzi nVidia, która dziś oficjalnie zaprezentowała kartę GeForce 8800 Ultra. Bazuje ona na standardowym ukłądzie 8800GTX, który został jeszcze dodatkowo poddany over-clockingowi tak, by wykrzesać z niego całą dostępną moc. Jest to obecnie najszybszy procesor graficzny na rynku. Producent szacuje, że jest karta z tym procesorem jest szybsza od modelu GTX o około 10 do 15 proc. Zaznacza jednocześnie, że karta najlepiej spisuje się na płytach głównych z chipsetem nForce 680i SLI oraz procesorami firmy Intel.

Dane techniczne modelu 8800 Ultra (podane przez producenta):
Ilość pamięci - 768 MB
Szyna pamięci - 384 bit
Przepustowość pamięci - 103,7 GB/s
Taktowanie rdzenia - 612 MHz
Taktowanie pamięci - 1080 MHz
Jednostek cieniujących - 128

Karta tak jak jej młodsi bracia z serii 8 będzie w pełni kompatybilna z najnowszym DirectX10. Ogłoszono także listę firm, które będą sprzedawać karty oparte na układzie 8800 Ultra: Asus, BFG, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision, Leadtek, MSI, PNY, Point of View, Sparkle oraz XFX. Ciekawe, która z nich zaprezentuje na naszym rynku coś naprawdę mocno podkręconego? Może Galaxy?

Karta ma zadebiutować na rynku już 15 maja 2007 roku. Koszt najszybszej na chwilę obecną karty graficznej na świecie to około 700 euro, lecz wiadomo, że w naszym kraju ceny części komputerowych potrafią mocno różnić się (szczególnie na starcie) od cen na Zachodzie. Można spodziewać się zatem, że chętni na wersję Ultra zapłacą prawdopodobnie około 2,8 - 3 tysiące złotych. W tej chwili czekamy na odpowiedź ATI i na następne karty od nVidii, ponieważ nawet wersja Ultra nie będzie stanowiła ogromnej konkurencji pod względem wydajności dla modelu Radeon HD2900 XT, o którym już wkrótce napiszę więcej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.