Facebook Google+ Twitter

NYT staje w obronie Snowdena: popełnił przestępstwo, ale oddał przysługę krajowi

"Gdy ktoś ujawnia, że urzędnicy rządowi rutynowo i celowo łamali prawo, nie powinien spędzić życia w więzieniu" - twierdzą dziennikarze "The New York Times", mając na myśli Edwarda Snowdena.

 / Fot. EPA/BODO MARKSDziennik "The New York Times" podsumował siedmiomiesięczny okres od ujawnienia przez Snowdena tajnych dokumentów. Dzięki byłemu współpracownikowi amerykańskich agencji wywiadowczych świat dowiedział się o skali inwigilacji, jaką prowadzą Stany Zjednoczone. Zaczęło się od informacji na temat programu PRISM, w ramach którego największe koncerny IT miały być zmuszane do przekazywania informacji dotyczących cyfrowej aktywności ich użytkowników. Amerykanie przechwytywali m.in. wiadomości email i bilingi. "Opinia publiczna dowiedziała się ze szczegółami w jaki sposób agencja przekroczyła swój mandat i nadużyła władzy" - pisze NYT.

Dziennikarze gazety przypominają, że Edward Snowden przebywa aktualnie w Rosji, gdzie otrzymał roczny azyl, ale w jego kraju grozi mu spędzenie reszty życia w więzieniu. Uważają też, że biorąc pod uwagę wartość informacji o nadużyciach, które ujawnił "zasługuje na coś lepszego niż życie na wygnaniu i w ciągłym strachu". Zdaniem "New York Times" Snowden popełnił przestępstwo, ale oddał przysługę swojemu krajowi. Według dziennika nadszedł czas, by władze Stanów Zjednoczonych okazały mu łaskę, zawarły z nim ugodę i pozwoliły wrócić do domu. Tymczasem Snowdenowi grozi nawet dożycie za kradzież tajnych dokumentów i ujawnienie ich.

NYT uważa, że z perspektywy czasu można uznać, że jedynym sposobem zdemaskowania nielegalnych działań amerykańskiego wywiadu było ich ujawnienie opinii publicznej. Zdaniem dziennikarzy nie ma dowodów na to, że Snowden zaszkodził amerykańskim operacjom wywiadowczym.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Racja Andrzeju, za przykładem Pawlika Morozowa, ten to był bohater. Byłeś jakimś aktywnym działaczem w partii?
Całe szczęście, że na świecie są tacy "zdrajcy".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.