Facebook Google+ Twitter

O aktorstwie i polskich aktorach z Arturem Barcisiem

– Aktorstwo to zawód, praca, pasja, ale jest tylko częścią życia – rozmowa o zawodzie aktora i polskim aktorstwie z Arturem Barcisiem, znanym polskim aktorem teatralnym i telewizyjnym.

Panie Arturze, przeciętny człowiek myśli, że aktorstwo to bardzo przyjemna i łatwa praca. Czy tak jest w rzeczywistości?
– Nie sądzę, żeby przeciętny człowiek tak myślał, ale jeśli tak bywa, to zapraszam na plan, albo na próbę do teatru. Niech ktoś spróbuje nauczyć się w ciągu dwóch dni 40 stron tekstu, albo powtarzać 20 razy tę samą scenę kręconą w błocie.

Artur Barciś. / Fot. AKPACzasami rola wymaga poświęcenia, zagrania czegoś wbrew swoim przyzwyczajeniom i przekonaniom. Czy 'kompromis' to ważne słowo w słowniku aktora?
– Nie, bo rola to nie ja. Mogę zagrać mordercę, ale to nie znaczy, że mam ochotę kogoś zabić. Podobnie jest z poglądami. Czerepach w serialu "Ranczo", to postać paskudna, ale przecież nie utożsamiam się z jego metodami, czy poglądami. Co innego gdybym miał grać w filmie propagandowym np. wychwalającym Samoobronę, czy LPR. Wtedy moje nazwisko miałoby inne, dodatkowe znaczenie i na pewno byłbym bezkompromisowy.

Słyszałem taką opinię, że polskim aktorom trudno jest zagrać rolę osoby homoseksualnej. Czy myśli Pan, że to rzeczywiście może stanowić problem dla polskiego aktora, aktorki?
– Nasze społeczeństwo jest rzeczywiście dość homofobiczne i dla niektórych aktorów, szczególnie dla tych, którzy przywiązują dużą wagę do swojego medialnego wizerunku, może to stanowić jakiś problem. Dla mnie ważne jest żeby rola była ciekawa, a takie postaci są barwne i interesujące psychologicznie, dlatego pewnie nie miałbym oporów tego rodzaju.

"Ty prawdziwej nie uronisz łzy" - pisał Stachura w "Życie to nie teatr". Czy zdarza się aktorowi na planie uronić prawdziwą łzę? Tzn. czy rola może być rzeczywistą emocją?
– Oczywiście. Pod warunkiem, że te emocje są kontrolowane. Wielokrotnie przychodziło mi płakać na planie (np. w filmie "Braciszek" Andrzeja Barańskiego) i zawsze były to moje, a nie wazelinowe łzy. Problem w tym żeby potrafić te łzy wywołać kiedy się tego chce, kiedy rola tego wymaga, a nie wtedy, kiedy się "prywatnie" wzruszymy.

A czy nie ma Pan czasami wrażenia, że to aktorstwo jest prawdziwym życiem, a życie tylko rolą do zagrania?
– Nie. Aktorstwo to zawód, praca, pasja, ale jest tylko częścią życia. Poza planem, czy sceną nie gram żadnej roli. Jestem sobą i jest mi z tym dobrze. W sensie metaforycznym życie jest oczywiście rolą do zagrania, ale to zupełnie inny "spektakl".

Mam wrażenie, że emigracja Polaków różnych zawodów na Zachód nie obejmuje aktorów. Jaka może być tego przyczyna?
– Językowa. Choćbyśmy nie wiem jak dobrze znali (a nie znamy) obcy język, zawsze będziemy mieć obcojęzyczny akcent, a to pozwala na granie wyłącznie cudzoziemców. Takich ról jest stosunkowo niewiele i to jest moim zdaniem powód, dla którego tylko nieliczni koledzy decydują się na taki krok.

Co chciałby Pan powiedzieć młodym ludziom, które marzą o zawodzie aktora?
– Jeśli czujecie, że będziecie p o t r a f i l i to robić i nie jest to wyłącznie marzenie o sławie i popularności, to próbujcie. To cudowny zawód. Jeśli się go uprawia. Najnieszczęśliwsi ludzie jakich znam, to aktorzy, których nikt nie chce angażować.

Dziękuję za rozmowę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

A ja znam brata tego Pana:) Ba.... mieszkamy jakies 500m od siebie;p Czesto widzę Pana Artura u Niego:) ;p:P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry wybór rozmówcy, zwłaszcza że Barciś to świetny aktor, ale chyba trochę zapomniany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ pytania dobre, odpowiedzi jeszcze lepsze. najbardzie podoba mi się: "W sensie metaforycznym życie jest oczywiście rolą do zagrania, ale to zupełnie inny "spektakl"." Świetny wywiad ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Dobre pytania 'aktorsko-egzystencjalne':), ale przydaloby sie tez jakies konkretnie pod tego aktora (cos o dokonaniach, planach itp.).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.