Facebook Google+ Twitter

O autorach, planowanych zmianach i reklamach

"Wtedy, kiedy autor pracuje nad tekstem, nawet jeżeli bardzo intensywnie broni swojego stanowiska, zawsze z tego wychodzi coś lepszego..." - przeczytaj wywiad z Pawłem Nowackim. Tylko dla Wiadomości24.pl, oczywiście!

Zapis rozmowy telefonicznej z redaktorem naczelnym Wiadomości24.pl, Pawłem Nowackim.

Jak wykorzystujesz doświadczenie z pracy w innych gazetach, zarówno porażki jak i sukcesy, dla Wiadomości24.pl?


Pytanie dotyczy kwestii zawodowych. A to przede wszystkim jest kwestia podejścia do tekstu, do tego, co autor zdobył do tej pory i co z tego można wydobyć. Takim dobrym przykładem jest choćby informacja przysłana przez Andrzeja Czaję, która stała w czwartek na czołówce (http://www.wiadomosci24.pl/artykul/za_tydzien_bedziesz_chory_zarejestruj_sie_juz_dzis_17568.html). W pierwotnej wersji była raczej felietonem. Po podpowiedziach (moich i Tomka Kowalskiego) powstał zupełnie inny materiał, Andrzej zadzwonił do przychodni. Doświadczenie zawodowe, które najlepiej można spożytkować, to - inaczej mówiąc - pomóc autorowi spojrzeć na to, co do tej pory zrobił, czy też na temat, który znalazł, innymi oczami. Pomóc mu wydobyć z tego newsa. Nieprzypadkowo ciągle staramy się zachęcać autorów, by patrzyli na otoczenie oczami dziennikarza.

Mam wrażenie, że przez moderację, kontakty z redakcją w trakcie pracy nad tekstem, poznaję redaktorów. Czy to działa też w odwrotną stronę?


Tak, ponieważ nie da się ukryć, że każdy z autorów posiada i prezentuje określone umiejętności i w określony sposób reaguje na uwagi. Nie chodzi koniecznie o to, że autor przyjmuje wszystkie uwagi od redaktora, ale chodzi też o to, że są osoby, które po prostu chcą, to znaczy starają się zrobić coś więcej, niż tylko zapisać swoje przemyślenia i uznawać, że za to co stworzyli należy się niemal nagroda Pulitzera. I kiedy autor pracuje nad tekstem, nawet jeżeli bardzo broni swojego stanowiska, zawsze z tego wychodzi coś lepszego. Natomiast jeśli autor z góry zakłada, że to co napisał jest tak dobre, że "klękajcie narody", to kończy się to w ten sposób, że publikujemy ten materiał, ale autor jest zdziwiony, że jest mało odsłon i komentarzy. Nie nasza w tym wina. Czasem tych tekstów po prostu nie publikujemy. Z naszych statystyk wynika, że przeciętnie co trzeci, co czwarty materiał do nas nadsyłany z różnych powodów - także wyżej wymienionych - nie ukazuje się.

W kontekście przypadkowego ujawnienie maila jednego z autorów, jak i domagania się na Forum szczegółów dotyczących życia redaktorów - czy uważasz, że ochrona danych osobowych powinna być priorytetem w Wiadomościach24.pl?


Jest priorytetem. To był przykry wypadek i tłumaczenie go tylko problemami technicznymi nie jest wystarczające. Niestety. To miał być przykład, na którym chcieliśmy, właśnie nie ukazując danych osoby, której to dotyczyło, pokazać z jakimi problemami spotykamy się w moderacji. Ochrona danych osobowych jest z pewnością naszym priorytetem. Poza tym zbieramy dane o autorach, którzy się rejestrują, ale tylko imię, nazwisko, miejscowość i zdjęcie. Patrząc z perspektywy osoby, która ma dostęp do panelu administracyjnego, bardzo wiele osób stara się nie pokazywać tych danych, ale mamy też przykłady, że czasem, po tym jak już napiszą pierwszy swój tekst albo kilka razy skomentują, przekonują się do tego, że społeczność internetowa nie gryzie i mogą występować pod swoimi nazwiskami.

Czy zdradzisz najbliższe plany dotyczące rozwoju Wiadomości24.pl?


Najbliższych godzin, dni, tygodni, czy miesięcy?

Miesięcy...


Chcielibyśmy w najbliższym czasie, to znaczy myślę, że już w okolicach wiosny, wprowadzić nowy projekt graficzny. Chcemy go też wcześniej przedstawić części społeczności (wracam w tej chwili ze spotkania z grafikami), który zakłada, że więcej materiałów autorskich mieściłoby się na stronie, a materiały agencyjne znalazłyby swoje oddzielne miejsce, może nie gorsze, tylko oddzielne. Przede wszystkim chodzi o to, by tych materiałów zmieściło się jak najwięcej. Jako redakcja mamy wrażenie, że przychodzi ich coraz więcej i jest wśród nich wiele naprawdę wartościowych. Szkoda ich ukrywać.

Planujecie rozszerzanie zespołu redakcyjnego?


Niczego nie można wykluczyć. Mamy ciekawe plany związane z nadawaniem nowych możliwości, funkcji i przywilejów grupie najbardziej aktywnych autorów. Trochę martwię się ponieważ widzę, że niektórych aktywnych autorów najbardziej zajmuje zupełnie co innego (patrz Forum), niż sądziliśmy. Różnie jest też z przejmowaniem odpowiedzialności. Przytoczę tu przykład sprzed kilku miesięcy, kiedy daliśmy możliwość usuwania komentarzy i różnie z tym bywało, bo nie wszyscy chcą brać na siebie odpowiedzialność. Rozszerzenie - w takim znaczeniu, że będzie wielu etatowych redaktorów w Warszawie czy poza nią - raczej nie będzie duże, bo chyba nie o to chodzi w dziennikarstwie obywatelskim. My mamy pomagać, a autorzy powinni przejąć jak najwięcej tych funkcji. W części i redaktorskich.

Skłaniasz się ku jakiemuś konkretnemu rozwiązaniu, jeśli chodzi o reklamy?


Biorąc pod uwagę dotychczasowe opinie, choćby wynik sondy, w której pytaliśmy, gdzie powinny znaleźć się reklamy, to najwięcej osób opowiedziało się za tym, żeby znalazły się w tekstach autorów (podział zysków) oraz w prawej lub lewej kolumnie.

Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że te osoby, które głosują za tym, żeby reklamy znajdowały się w tekstach autorów, głosują za nie do końca sprecyzowanym...


...wiem o co ci chodzi. To, co robimy obecnie testowo w dziale Portfel, to tylko jedna propozycja, która nie będzie ostateczna i też sobie zdajemy sprawę z tego, że byłoby słuszne przeprowadzenie jakby kolejnej fazy - co to znaczy "w tekstach autorów"? Czy bezpośrednio w środku...?

Czyli kolejną sondę?


No przecież jedną sondą, w której zresztą wzięło udział więcej osób, niż kiedyś w dyskusji na temat plusów i minusów nie załatwiamy wszystkiego. My zaczynamy dyskusję na ten temat. Oliwia napisała tekst o miejscu reklamy, sam ją o to poprosiłem. Liczę na to, że także inni autorzy będą chcieli w tej sprawie zabrać głos.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

@kesawk - Dla mnie współpraca z redaktorami moderatorami to wspaniałe doświadczenie. Wiele się od nas uczą i za to im dziękuję. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

*Natomiast jeśli autor z góry zakłada, że to co napisał jest tak dobre, że "klękajcie narody", to kończy się to w ten sposób, że publikujemy ten materiał, ale autor jest zdziwiony, że jest mało odsłon i komentarzy. * - rekordy bije artykuł, który dostał się na W24 przez roztargnienie Red.

@Ania - *Ja na przykład namiętnie kasuję komentarze powtarzające się, zawierające 1 literę itp.* - akurat tuż przed Tobą widnieje taki koment...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie współpraca z redaktorami moderatorami to wspaniałe doświadczenie. Wiele się od nich uczę i za to im dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.01.2007 21:43

Oj. Łapiecie za słówka, łapiecie :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja Aniu jestem zwolenniczką uporządkowanego sprzątania, a nie namiętnego:) Szczęśliwie każda z nas ma prawo do swojego sposobu uczestnictwa na w24 :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aniu wszystko jest ok' , ale nie mogę zrozumieć słowa "namiętnie"

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.01.2007 21:17

Ewo, a ja się nie zgodzę z Twoją komentarzową opinią. Ja na przykład namiętnie kasuję komentarze powtarzające się, zawierające 1 literę itp. I wcale nie uważam tego za działalność negatywną.
Co do samego wywiadu, to myślę, że jedna rozmowa telefoniczna oszczędziła Naczelnemu wielu minut pisania na forum i zarazem rozjaśniła wiele Autorom. To dobrze :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) :) co do poznawania się to ponawiamy propozycjie z czatem redakcyjnym, nie każdy ma techniczne możliwości do używania skeypa, oglądania filmów...

To tylko taka uwaga.. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry wywiad + Moja współpraca z Pawłem i Tomkiem przy powstaniu artykułu o służbie zdrowia była rewelacyjna.Początkowo był to felieton ale po profesjonalnych radach wyszła z tego mała afera...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.